18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gołuchów - nowe wystawy w Muzeum Leśnictwa

IKA
Wystawa w OKL Gołuchów
Wystawa w OKL Gołuchów Alicja Antonowicz
Zwierzęta, drzewa i ptaki na firankach, ornatach i ... exlibrisach. Muzeum Leśnictwa zaprasza na wystawy

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie udostępnia dla zwiedzających dwie nowe wystawy czasowe, których przewodnim motywem są inspiracje przyrodnicze.

Pierwsza z nich to prezentacja kolekcji Ryszarda Wagnera – emerytowanego leśniczego Leśnictwa Kobylepole (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu). Obejmuje ona zbiór 158 ekslibrisów, stanowiących odzwierciedlenie zainteresowań przyrodniczych i kulturowych osób, którym były dedykowane.
W pokazanej na wystawie kolekcji oglądamy między innymi leśny dukt i skraj lasu, żubry, niedźwiedzie, zające, sarny, przedstawicieli awifauny, w tym wielokrotnie uwiecznioną sowę, płazy, gady, owady, grzyby i liczne rośliny. Niektóre z ekslibrisów stanowią swoisty manifest w obronie ginących gatunków. Zbiór wzbogacają przedstawienia mitologiczne obrazujące Pana, który sprawował opiekę nad lasami i łąkami, Wilce-Sjeny, zamieszkujące korony i dziuple drzew oraz Wiły-Samowiły, których zadaniem było między innymi pośredniczenie między lasem i niebem w sprowadzaniu deszczu oraz promieni słońca docierających do dna lasu.

Prezentowane ekslibrisy odzwierciedlają również kult drzew i obrazują misteria odbywane w tzw. świętych gajach. Tematem wielu księgoznaków są elementy ekosystemów pozaeuropejskich, zwierzęta afrykańskiej sawanny, zwrotnikowe paprocie i liany, środkowoamerykańska juka. Eksponowane ekslibrisy wykonane zostały różnymi technikami. Są wśród nich drzeworyty, akwaforty, akwatinty, cynkotypie, litografie, linoryty i miedzioryty. Najstarszy z prezentowanych egzemplarzy, nieznanego autora, datowany jest na XVII w. Właściciel kolekcji z zamiłowania bibliofil zajmuje się również amatorsko malarstwem i rzeźbiarstwem w drewnie.

Druga z wystaw zatytułowana „Motywy przyrodnicze na tekstyliach ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku" ukazuje bogactwo wzorów czerpanych z natury, wykorzystywanych w produkcji różnego rodzaju tkanin. Stylizowane kwiaty, motywy liści, zwierzęta, ptaki były ornamentami rozpowszechnionymi i używanymi od wieków. Prezentowane na wystawie hafty i koronki powstawały od lat 70. XX wieku do początku XXI wieku. Pochodzą z bogatej kolekcji muzeum w Opatówku obejmującej 1760 numerów inwentarzowych.

Pleszew.naszemiasto.pl - dołącz do naszej społeczności w portalu Facebook

Źródłem powstania jedynego w Polsce zbioru była Fabryka Wyrobów Ażurowych „Haft”, obecnie Fabryka Firanek i Koronek „Haft” w Kaliszu, choć poszczególne obiekty pochodzą również z przekazów innych zakładów oraz osób prywatnych. Na wystawie znalazły się wykrojniki i firanki haftowane na różnych tkaninach, kołnierzyki i serwetki gipiurowe, koronki haftowane na tiulu, gipiurowe aplikacje a także fragmenty pełnometrażowych tkanin haftowanych. Oglądamy tutaj również paramenty kościelne, w tym ornat uszyty w XIX wieku z osiemnastowiecznych tkanin oraz kapę liturgiczną. Prezentację zbiorów opatóweckiego muzeum uzupełniają projekt żakardowy, klocek drukarski do druku płaskiego, oraz próbniki: aksamitu, tkanin jedwabnych i runowych.

Obydwie wystawy prezentowane są w „Oficynie" – obiekcie gołuchowskiego Muzeum Leśnictwa. Ekslibrisy można oglądać do końca roku, a tekstylia do stycznia 2013 roku. Wystawom towarzyszą drukowane katalogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto