Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pleszew. Myśliwi w wigwamie. Podsumowanie "Programu odbudowy zwierzyny drobnej w powiecie pleszewskim”

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Starostwo Powiatowe w Pleszewie
W wigwamie leśnym w Taczanowie odbyło się podsumowanie „Programu odbudowy zwierzyny drobnej na terenie powiatu pleszewskiego” w sezonie łowieckiem 2020/21.

Organizatorem spotkania był Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie, a tegorocznym współorganizatorem Koło Łowieckie Nr 21 „Drop” z Gostynia (które dzierżawi obwód łowiecki ,,Ludwina” na naszym terenie).

Program ograniczania liczby drapieżników w powiecie pleszewskim jest realizowany od 2002 roku. Polega na planowym odstrzale lisów i jenotów, które są śmiertelnym zagrożeniem dla populacji zajęcy, kuropatw i bażantów. Ponadto od trzech lat samorząd sprowadza stada kuropatw i zasiedla je na terenie powiatu. - Dzięki współpracy z kołami łowieckimi oraz wsparciu finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, akcję zasiedlania kuropatwami przeprowadzaliśmy już dwukrotnie. W 2018 r. było to 1156 sztuk, a w 2020 r. 1828 sztuk - mówi Piotr Fabisz, naczelnik powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska.

Współpraca Starostwa Powiatowego z kołami łowieckimi przynosi wymierne efekty. - Analiza stanów ilościowych zwierzyny pozwala stwierdzić, że prowadzone działania przyniosły zamierzony skutek. Dotychczasowy trend spadkowy od 2008 r. jaki obserwowaliśmy w odniesieniu do kuropatwy został zatrzymany, a populacja tego małego ptaka polnego zaczęła ponownie się odbudowywać. Optymizmem napawają też dane jakie dotyczą zajęcy i bażantów. Ich liczba cały czas rośnie i w 2021 r. na terenie powiatu pleszewskiego zanotowaliśmy 2530 zajęcy (87 szt. więcej niż przed rokiem) oraz 2534 bażanty (176 szt. więcej niż przed rokiem). Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy we wcześniejszych latach nie prowadzili intensywnych polowań na lisy. Liczebność lisa od 2010 r. jest utrzymywana na stałym poziomie 300-400 sztuk, co pozwala na stopniową odbudowę populacji zwierzyny drobnej - podsumowuje naczelnik Fabisz.

W realizacji programu uczestniczy 11 kół łowieckich, które dzierżawią obwody łowieckie na terenie powiatu pleszewskiego. W ostatnim sezonie 2020/21 myśliwi ustrzelili 659 drapieżników.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Ranking najpopularniejszych nazwisk w powiecie pleszewskim. ...

Chocz. Wakacyjny piknik nad Prosną z KGW i OSP

Gmina Dobrzyca. Maria Rutkowska i Aleksandra Rykowska zainau...

Gmina Czermin. "Wieczór artystyczny ze słowem i piosenką" w ...

Rośnie liczba ofiar zawalenia się budynku na Florydzie. Zginęły co najmniej 94 osoby, ponad 20 ciągle zaginionych

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto