Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pleszew. 65-lecie szkoły w Marszewie. Jubileuszowy zjazd absolwentów

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Szkoła w Marszewie świętuje 65-lecie. Z okazji jubileuszu odbył się uroczysty zjazd absolwentów. Wspomnieniom nie było końca!

Zjazd absolwentów z okazji 65-lecia szkoły w Marszewie

Przyjechali z różnych zakątków kraju. Z bliższej i dalszej okolicy. Jedni po raz pierwszy od zakończenia szkoły, drudzy regularnie odwiedzają placówkę przy okazji kolejnych jubileuszy. Absolwenci świętowali 65-lecie szkoły w Marszewie.

W sobotę, 28 maja 2022 roku, odbył się uroczysty zjazd. W auli ks. prałat Henryk Szymiec odprawił mszę świętą w intencji uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników placówki. Obecni uczniowie przygotowali program artystyczny. Wystąpiła m.in. szkolna orkiestra Happy Marszew Band.

- Jak młodzież zagrała to wszystkie wspomnienia wróciły. Wspólnie z kolegą byliśmy członkami orkiestry. Graliśmy na puzonie i trąbce. Cieszymy się, że ta tradycja jest kontynuowana – opowiadał pan Zbigniew, który przyjechał z Kępna - Pamiętam treningi z dyrektorem Czajczykiem w parku od 6 rano do śniadania – uzupełniał pan Zenon z Świnoujścia.

Panowie zakończyli naukę w Marszewie w 1970 roku. Chętnie po raz kolejny przyjechali, aby spotkać się z kolegami z klasy i wspominać lata młodości. – Mam duży sentyment do profesora Sadowskiego, który uczył matematyki. Bardzo dużo mi pomógł. Do dzisiaj mam z nim kontakt – mówił pan Zbigniew. – Ja często wspominam ekonomię z profesorem Bartyńskim – podkreślał pan Zenon. – Zdążyliśmy już wymienić się uwagami z innymi kolegami. Każdy z dużym uznaniem wypowiadał się o naszym wychowawcy, którym był profesor Rybka, tak samo o profesorze Rataju – dodawał. - To był niezapomniany czas. Orkiestra, występy, hucznie obchodziliśmy święta – opowiadała pani Halina z Kalisza, również absolwentka z 1970 roku.

Szkoła wypuściła w świat tysiące absolwentów

Szkoła, która powstała 15 lutego 1957 r. jako Dwuzimowa Szkoła Rolnicza, przez 65 lat nosiła różne miana. Bez względu na nazwę, placówka zawsze kształciła w zawodach sektora rolno-spożywczego. Wypuściła w świat tysiące absolwentów. - Wykształciła ludzi szlachetnych i wartościowych, którzy stanowili i stanowią potencjał intelektualny, społeczny czy zawodowy. Wielu absolwentów odnosi sukcesy samorządowe, w administracji państwowej, wielu prowadzi własną działalność gospodarczą. Wielu aktywnie działa w środowisku naukowym. Szkoła wykształciła duchownych, a niektórzy absolwenci tak bardzo za nią tęsknili, że wrócili do niej po latach jako nauczyciele – opowiadała Grażyna Borkowska, dyrektor szkoły.

Życzenia absolwentom, nauczycielom i pracownikom szkoły składał również jej poprzednik - Kazimierz Jakóbczak, który dyrektorem placówki był w latach 1978-2006. - Cieszy mnie obecność moich współpracowników. Na każdym z nas tutaj obecnych pobyt w szkole wywarł bardzo duży wpływ. Życzę wszystkim, aby te rozmowy, wspomnienia nie miały dzisiaj końca - podkreślał.

Historia szkoły rolniczej to historia pokoleń, ale także rodzinnych tradycji, o czym mówił Konrad Maciejewski idący śladem dziadka oraz taty i również aktualnie kształcący się w marszewskiej placówce.

Czas zmian i inwestycji

Podczas uroczystości tytuł honorowego członka Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Marszewie przyznano Dariuszowi Józefiakowi, który był przewodniczącym Rady Rodziców w trudnym czasie dla placówki, gdy ta walczyła o przetrwanie. W jego imieniu nominację odebrała córka.

Batalia o przyszłość szkoły zakończyła się powodzeniem. A jej najnowsza historia rozpoczyna się 1 stycznia 2018 roku - wówczas trafiła pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wkrótce przyjęła nową nazwę - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Za moment rozpoczął się proces zmian i modernizacji.

- Jesteśmy szkołą nowoczesną, wyposażoną w wysokiej jakości sprzęt i pomoce dydaktyczne. Posiadamy dobrze wyposażone pracowanie ogólnokształcące, ale również te do kształcenia zawodowego. Przez cały czas staramy się poprawić bazę. Oddaliśmy do użytku pawilon dydaktyczno-szkoleniowy. Przygotowujemy się do nowej inwestycji – budowy pawilonu szkoleniowo-socjalnego, który będzie służył kształceniu zawodowemu. Tylko w ostatnich latach zakupiliśmy m.in. busa, samochód do nauki jazdy, dwa ciągniki, a także różnego rodzaju sprzęt rolniczy. Przeprowadziliśmy modernizację i doposażyliśmy pracownię gastronomiczną. Wykonaliśmy remont internatu oraz nawierzchni wokół szkoły – wymieniała dyrektor Grażyna Borkowska.

Zespół Szkół w Marszewie to obecnie technikum w zawodzie technik: mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, architektury krajobrazu, technologii żywności, weterynarii, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a także szkoła branżowa pierwszego stopnia pozwalająca zdobyć kwalifikacje w profesjach: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz rolnik.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Marszew. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie świętuje 65-lecie.

Marszew. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marsz...

Szkoła w Marszewie świętuje 65-lecie! Uroczysty zjazd absolw...

Krzysztof Kałużny spełnił swoje marzenie. Matchpro Fishing A...

Pleszew. Prosto z Nowego Jorku i Broadwayu na scenę w Zajezdni Kultury. W Pleszewie wystąpiła grupa Gorczyca i Przyjaciele feat Siggy Davis

Pleszew. Prosto z Nowego Jorku i Broadwayu na scenę w Zajezd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto