Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Żubry z gołuchowskiej hodowli pojechały do Hiszpanii

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Tomasz Rakowski - Ośrodek Kultury Leśnej
W styczniu 2022 r. dwa żubry z gołuchowskiej hodowli wyjechały do nowego ośrodka hodowlanego w Hiszpanii (Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas – Estación del Espinar – Segovia). Na Półwyspie Iberyjskim zamieszkają: byk Pogajek (ur. 2020 r.) oraz krowa Powójka (2019).

Żubry z gołuchowskiej hodowli wyjechały do Hiszpanii

Gołuchowskie żubry zamieszkają w zagrodzie w Segowii, która jest położna na wyżynnym terenie o powierzchni ponad 100 ha. Opiekuje się nią European Bison Conservation Center in Spain od lat wspierające rozwój półwolnych hodowli żubra w Hiszpanii.

Na Półwysep Iberyjski oprócz zwierząt z Gołuchowa, pojechały również 2 samice z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, 2 samce z Ośrodka Hodowli Żubrów w Niepołomicach oraz 3 samice ze stada w Pszczynie Jankowicach.

Plan podróży obejmował zbiorczy załadunek w Pszczynie oraz przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd do miejsca docelowego w Hiszpanii miał miejsce 12 stycznia 2022 r. w godzinach wieczornych. To działanie ma na celu tworzenie nowych i wspieranie już istniejących stad żubrów w Europie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt niezbędne jest utworzenie tzw. metapopulacji, czyli wielu rozproszonych stad, które są od siebie odizolowane. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia wielu chorób, na które żubry – z uwagi na niską zmienność genetyczną – są wyjątkowo podatne - informuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Transport żubrów został zrealizowany w ramach projektu ochrony żubra przez SGGW we współpracy z Lasami Państwowymi i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

Kontynuacja białowieskiej linii

Stado Ośrodka Kultury Leśnej jest kontynuacją białowieskiej linii żubrów, stanowi rezerwę genetyczną dla zwierząt żyjących na wolności. Gołuchowskie osobniki zasilają też inne hodowle, w kraju i za granicą. W 2020 roku do Hiszpanii pojechał byk Podlas. Celem wymiany żubrów pomiędzy zagrodami jest zwiększenie aktualnego zasięgu i stworzenie nowych stanowisk. Zapobiega ona również kojarzeniu zwierząt w bliskim pokrewieństwie, co jest szczególnie ważne przy hodowli gatunku o tak małej genetycznej zmienności.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Gołuchów. "Chrzciny" żubra w Pokazowej Zagrodzie Zwier...

Pleszew. Pożar budynku przy ulicy Marszewskiej. Mieszkanie s...

Gmina Dobrzyca. Samochód wylądował w rowie. Jedna osoba traf...

Gmina Dobrzyca. Nocna interwencja policji. W jednym z mieszk...

Pleszew. Jasełka "Od stworzenia do zbawienia" w wykonaniu uc...

WOŚP 2022 w Dobrzycy. Piłkarze zagrali na rzecz orkiestry Ju...

"Echa Miłości". Katarzyna Zawada wydała debiutancki album!

Startują ferie zimowe. Jak wspominają je gwiazdy?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto