Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. XXVIII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie
49 zawodników, reprezentujących 16 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, wzięło udział w XXVIII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostwach Polski Leśników. Gospodarzem rozgrywek był Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Wieczorny turniej szachów błyskawicznych

XXVIII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników w Gołuchowie odbyły się półtora roku później niż pierwotnie planowano. Wszystkiemu winna pandemia COVID-19. Obostrzenia i ograniczenia spowodowały nieobecność zagranicznych gości, a lista startowa w całości składała się z uczestników krajowych. W sumie do Grodu Żubra przyjechało 49 zawodników, reprezentujących 16 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

- W środę, pierwszego dnia mistrzostw, tradycyjnie rozegrany został wieczorny turniej szachów błyskawicznych w formule open. Grano 11 rund tempem po 5 minut na zawodnika. Zwyciężył Maciej Adamczewski (CRWiS „Strzelec”, Strzelce Opolskie), zdobywając 10,5 punktu, drugie miejsce zajął Marcin Kruk (Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie, RDLP Szczecinek) – 8,5 punktu, a trzecie Jędrzej Adamczewski (KTS Kalisz) uzyskując również 8,5 punktu - opowiada Jerzy Adamczewski, kierownik Działu Inwentaryzacji i Gromadzenia Zbiorów Muzealnych w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

XXVIII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników w Gołuchowie

Czwartek i piątek stał już pod znakiem rywalizacji w ramach XXVIII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o puchar przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem honorowym dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Uroczystego otwarcia dokonali: Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Janusz Ruda, przewodniczący Regionu Wielkopolskiego Związku Zawodowego Leśników w Rzeczypospolitej Polskiej.

- Mistrzostwa przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund z tempem gry po 30 minut na partię dla każdego zawodnika - tłumaczy Jerzy Andrzejewski. Na podium stanęli:

  1. Marcin Kruk (RDLP Szczecinek) – 9 punków;
  2. Sebastian Nowakowski (RDLP Radom) – 8,5 punktu;
  3. Piotr Dziadoń (RDLP Olsztyn) – 8,5 punktu (srebrny medal przegrał gorszą punktacją pomocniczą).

Klasyfikację drużynową (liczyła się punktacja dwóch zawodników z największą liczbą punktów) wygrali Marcin Kruk i Sebastian Rosołowski ("RDLP Szczecinek”). Na drugim miejscu Sebastian Nowakowski, Andrzej Kania i Leszek Gębski ("Radom"), a na trzecim „RDLP Olsztyn”, reprezentowany przez Piotra Dziadonia, Marka Wawera i Grzegorza Klimka. Na najlepszych czekały puchary, medale i nagrody rzeczowe.

Ponadto Zbigniew Kobus (RDLP Poznań), uczestnik wszystkich rozegranych dotąd edycji mistrzostw, wywalczył statuetkę dla najlepszego zawodnika z Wielkopolski, a Marta Michalska (Zespół Szkół Leśnych w Lesku) i Anna Adamska (RDLP Piła), jedyne panie startujące w mistrzostwach, zostały uhonorowane przez przedstawicieli Towarzystwa Ubezpieczeniowego MENTOR specjalnymi nagrodami.

Upominki wręczali: Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Kokociński, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Ewa Jedlikowska, oraz Janusz Ruda. Sędziami zmagań byli: Arkadiusz Wiśniewski (sędzia główny) i Marzena Wiśniewska (sędzia rundowy).

- Po zakończeniu mistrzowskiego turnieju wszyscy zawodnicy zwiedzili dwie wystawy związane z szachami, które wypożyczone zostały specjalnie na czas mistrzostw z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Były to: "Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach" oraz "Geniusz Europy". Ponadto pani dr Agnieszka Stempin z poznańskiego Muzeum przedstawiła prezentację i wygłosiła bardzo ciekawą prelekcję popularno-naukową pt. "Początki szachów w Polsce na tle najstarszego okresu adaptacji gry w Europie". Po jej zakończeniu zawodnicy obejrzeli wystawy stałe znajdujące się w Muzeum Leśnictwa w Powozowni, Owczarni i w Oficynie - relacjonuje Jerzy Adamczewski.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nocny pożar w gminie Dobrzyca. Paliła się kotłownia w budynk...

Pleszew. Zmarł Bogdan Jędrasiak - wieloletni nauczyciel i Ho...

Gmina Gizałki. Mieszkańcy czekali na nią latami. Nowa droga ...

Morsy Gołuchów rozpoczęły sezon. W zalewie kąpało się ponad ...

Ratownicy górscy i najgłośniejsze wypadki ostatnich lat

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto