Zdjęcia wykonywano na przestrzeni kilku lat. Najstarsze pochodzą z 2012 r., najmłodsze z 2019 roku. Przeglądając fotografie możecie sprawdzić, jakie zmiany w tym okresie zaszły w gminie Gołuchów.
Znaleźliście na zdjęciach kogoś znajomego?
Aplikacja Google Street View
Funkcja ta jest dostępna od 2007 r. i początkowo pokazywała tylko 5 miast w Stanach Zjednoczonych. Stopniowo na przestrzeni lat dołączały kolejne państwa. W pierwszej fazie zdjęcia były robione z poziomu ulicy przez kamery zamontowane na samochodach. Później dochodziły inne pojazdy, a także urządzenie noszone przez człowieka na plecach, dzięki czemu możemy zobaczyć zdjęcia z miejsc, do których nie można dotrzeć samochodem.
Gmina Gołuchów
Gmina Gołuchów położona jest w południowo – wschodniej Wielkopolsce. Liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców, a jej powierzchnia to 135,45 km2. Od południa graniczy z Kaliszem, a od północy z Pleszewem. Wschodnią granicę stanowi rzeka Prosna, a zachodnią gminy Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp.
Znaleziska w Gołuchowie i okolicach świadczą, że teren zasiedlony był już w IV okresie brązu. Powstałe w okresie wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza zabytki wskazują, że obszar ten był zamieszkały nieprzerwanie od 2500 lat. Przebiegał tędy ważny szlak handlowy z Poznania przez Kalisz, Sieradz do Małopolski. W XIII wieku liczne wsie tego regionu, w tym także Gołuchów, należały do rodu Toporczyków, pierwszych właścicieli Gołuchowa. W 1507r. wieś przeszła w ręce Leszczyńskich herbu Wieniawa. W 1853 roku dobra gołuchowskie zakupił Tytus Działyński z Kórnika z przeznaczeniem dla swego syna Jana. Od roku 1856 porządkowano park i prowadzono przygotowania do odbudowy zrujnowanego zamku. Rozpoczęte przez Jana Działyńskiego prace doprowadziła do końca jego żona, Izabela z Czartoryskich Działyńska. W pomieszczeniach zamku, przebudowanego w latach 1872-1885, urządzono muzeum dzieł sztuki. Zbierano je w całej Europie, a część z nich przeniesiono z Hotelu Lambert w Paryżu. Muzeum zawierało cenną kolekcję waz greckich, obrazów, militariów i rzemiosła artystycznego w tym zbiorów limozyjskich emalii. Do 1939 roku było to jedno z największych prywatnych muzeów w Europie.
Gołuchów był własnością Czartoryskich do II wojny światowej. W czasie wojny zbiory muzealne zostały wywiezione, a zabytkowy kościół, znajdujący się w pobliżu wejścia do parku, zburzono. W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i do dziś funkcjonuje jako jego oddział.
Za: Urząd Gminy w Gołuchowie
Polub nas na FB
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Groby Pańskie 2022 w Pleszewie. Tak wyglądają symboliczne gr...
Święconka 2022 w Pleszewie. Poświęcenie pokarmów na wielkano...
Święconka 2022 w Pleszewie. Święcenie pokarmów w kościele Ma...
Gmina Chocz. Modlili się o zakończenie wojny na Ukrainie i p...
[g]8725877[g]
Gmina Gołuchów. Promocja książki Agnieszki Słupianek-Winkows...
Pleszew. Drzwi otwarte w "Trójce". Przyszli pierwszoklasiści...
Gmina Chocz. Turki z Chocza pilnują grobu Chrystusa. Ta hist...
Gmina Gołuchów. Turki z Kościelnej Wsi od 1910 roku strzegą ...
Pleszew. Wielkanocny zajączek przykicał na Osiedle nr 7 w Pl...
Pleszew. Miliony dla szpitala. Pleszewskie Centrum Medyczne ...
Pleszew. Droga krzyżowa w parafii Najświętszego Zbawiciela w...
Droga krzyżowa przeszła ulicami Pleszewa. Wierni ze świecami...
Wielkanoc. ,,Przyszli my tu po dyngusie". Ostatni raz po dyn...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty
Wystawa "Postawy" - sztuka z wartościami w dzisiejszym świecie