Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów i jej mieszkańcy na zdjęciach Google Street View

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wielu naszych Czytelników polubiło zabawę z Google Street View. Kogo "złapały" kamery popularnej aplikacji w gminie Gołuchów?

Zdjęcia wykonywano na przestrzeni kilku lat. Najstarsze pochodzą z 2012 r., najmłodsze z 2019 roku. Przeglądając fotografie możecie sprawdzić, jakie zmiany w tym okresie zaszły w gminie Gołuchów.

Znaleźliście na zdjęciach kogoś znajomego?

Aplikacja Google Street View

Funkcja ta jest dostępna od 2007 r. i początkowo pokazywała tylko 5 miast w Stanach Zjednoczonych. Stopniowo na przestrzeni lat dołączały kolejne państwa. W pierwszej fazie zdjęcia były robione z poziomu ulicy przez kamery zamontowane na samochodach. Później dochodziły inne pojazdy, a także urządzenie noszone przez człowieka na plecach, dzięki czemu możemy zobaczyć zdjęcia z miejsc, do których nie można dotrzeć samochodem.

Gmina Gołuchów

Gmina Gołuchów położona jest w południowo – wschodniej Wielkopolsce. Liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców, a jej powierzchnia to 135,45 km2. Od południa graniczy z Kaliszem, a od północy z Pleszewem. Wschodnią granicę stanowi rzeka Prosna, a zachodnią gminy Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp.

Znaleziska w Gołuchowie i okolicach świadczą, że teren zasiedlony był już w IV okresie brązu. Powstałe w okresie wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza zabytki wskazują, że obszar ten był zamieszkały nieprzerwanie od 2500 lat. Przebiegał tędy ważny szlak handlowy z Poznania przez Kalisz, Sieradz do Małopolski. W XIII wieku liczne wsie tego regionu, w tym także Gołuchów, należały do rodu Toporczyków, pierwszych właścicieli Gołuchowa. W 1507r. wieś przeszła w ręce Leszczyńskich herbu Wieniawa. W 1853 roku dobra gołuchowskie zakupił Tytus Działyński z Kórnika z przeznaczeniem dla swego syna Jana. Od roku 1856 porządkowano park i prowadzono przygotowania do odbudowy zrujnowanego zamku. Rozpoczęte przez Jana Działyńskiego prace doprowadziła do końca jego żona, Izabela z Czartoryskich Działyńska. W pomieszczeniach zamku, przebudowanego w latach 1872-1885, urządzono muzeum dzieł sztuki. Zbierano je w całej Europie, a część z nich przeniesiono z Hotelu Lambert w Paryżu. Muzeum zawierało cenną kolekcję waz greckich, obrazów, militariów i rzemiosła artystycznego w tym zbiorów limozyjskich emalii. Do 1939 roku było to jedno z największych prywatnych muzeów w Europie.

Gołuchów był własnością Czartoryskich do II wojny światowej. W czasie wojny zbiory muzealne zostały wywiezione, a zabytkowy kościół, znajdujący się w pobliżu wejścia do parku, zburzono. W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i do dziś funkcjonuje jako jego oddział.

Za: Urząd Gminy w Gołuchowie

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Promocja Rocznika Pleszewskiego 2022 w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Co znajdziemy w najnowszym wydawnictwie?

Promocja Rocznika Pleszewskiego 2022 w Muzeum Regionalnym w ...

Skandal w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie? Pod adresem nauczyciela padają poważne oskarżenia

Skandal w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mar...

Piękna tradycja! „Podkoziołek” w wykonaniu Regionalnego Zesp...

Tak bawili się pleszewianie lata temu w klubie Seven. Zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto