Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Rolnicy i mieszkańcy podziękowali za tegoroczne plony

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Rolnicy i mieszkańcy gminy Gołuchów podziękowali za tegoroczne plony. Msza św. dożynkowa odbyła się w kościele w Kucharach. Po zakończeniu nabożeństwa był czas na występy artystyczne.

W tym roku świętowanie jednego z najważniejszych dla mieszkańców wydarzeń, jakim są dożynki gminne, miało w Gołuchowie symboliczny wymiar. Gospodarzami gminnych dożynek byli mieszkańcy Jedlca, Kuchar, Macewa i Popówka, którzy spośród siebie wybrali starostów i asystentów.

Starostowie dożynek

Starościną dożynek była 54-letnia Lidia Melka z Kuchar, która wraz z mężem Tadeuszem prowadzi średniej wielkości gospodarstwo rolne. Uprawiają zboża oraz warzywa: kapustę, kalafiory, brokuły i cebulę. Mają dwóch dorosłych synów. Pasją pani Lidii jest czytanie książek. Kobieta należy również do Koła Gospodyń Wiejskich w Kucharach, w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Rola starosty przypadła Włodzimierzowi Walczakowi, 58-latkowi lat z Jedlca. Mieszkaniec gminy Gołuchów wspólnie z żoną Małgorzatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 29 ha. Uprawiają głównie zboża, kukurydzę i ziemniaki. Posiadają hodowlę krów mlecznych i bydła opasowego. Pan Włodzimierz jest tatą czworga dorosłych dzieci, które chętnie pomagają w gospodarstwie. Ma również dwoje wnucząt. Wolny czas najchętniej spędza z rodziną. Lubi czytać czasopisma rolnicze.

Funkcję asystentów pełnili: Paulina Jankowska z Popówka i Szymon Cholewa z Macewa. Pani Paulina wspólnie z domownikami pomaga bratu w prowadzeniu gospodarstwa o powierzchni 15 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji warzyw gruntowych: ziemniaków, kapusty, cebuli. Kobieta każdą wolną chwilę spędza z rodziną i na zabawie ze swoją 2-letnią córeczką Mają. Pan Szymon ma 27 lat. Gospodarstwo rolne prowadzi wraz z żoną Magdaleną. Mają do dyspozycji 11 ha własnych i 9 ha dzierżawionych. Stawiają na hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Produkcję roślinną dopasowują do potrzeb hodowli. Zajmują się również uprawą ziemniaka jadalnego. Szymon Cholewa jest szczęśliwym tatą Jakuba. Interesuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie.

Dożynki gminne

To właśnie oni w podziękowaniu za zebranie tegorocznych plonów - przynieśli do kościoła p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Kucharach dwa najważniejsze dożynkowe symbole, czyli chleb i wieniec. Po zakończeniu mszy św. korowód przemaszerował w kierunku remizy w Kucharach. Akcent artystyczny zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki” wraz z kapelą. Wystąpił również m.in. Wojciech Walczak, uczestnik programu "The Voice Senior" czy kabaret Malina.

Festyn zorganizowały KGW z Kuchar, Macewa i Jedlca, OSP Kuchary oraz 4 sołectwa będące gospodarzami tegorocznych dożynek.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Chocz. Gminny Festyn Rodzinny z koncertami Orkiestry Dętej i...

Dobrzyca. Dożynki 2021. Bawiła się cała gmina

Gmina Chocz. Dożynki powiatu pleszewskiego. Dziękczynna msza...

Gmina Chocz. Indian Summer 2021 w Westernlandzie

Pleszew stanął na wysokości zadania. Po raz kolejny pomagali...

Pleszew. Landrat Ammerland Jörg Bensberg z symbolicznym kluc...

Bracia Collins rowerami przez Polskę dla Amelki

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto