Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Promocja książki Agnieszki Słupianek-Winkowskiej pt. "Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów"

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W Kasztanowym Dworze obyła się promocja książki Agnieszki Słupianek-Winkowskiej pt. "Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów". To siódma publikacja popularno-naukowa wydana przez samorząd gminy Gołuchów i Gołuchowskie Centrum Kultury "Zamek".

Promocja książki Agnieszki Słupianek-Winkowskiej pt. "Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów"

Pierwotnie promocja książki Agnieszki Słupianek-Winkowskiej pt. "Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów" miała odbyć się w grudniu. Wówczas jednak pandemiczna sytuacja uniemożliwiła realizację wydarzenia. W niedzielę, 10 kwietnia 2022 roku, już nic nie stało na przeszkodzie. W Kasztanowym Dworze w Kajewie, w wypełnionej po brzegi sali, poznaliśmy kulisy pracy i tworzenia publikacji opisującej dzieje trzech tytułowych miejscowości. - Jesteśmy pewni, że ta książka będzie cennym źródłem wiedzy dla wszystkich, którym bliska jest wielkopolska wieś, Ziemia Pleszewska i gmina Gołuchów - mówił wójt Marek Zdunek.

"Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów" to siódma pozycja wydana przez samorząd gminy Gołuchów i Gołuchowskie Centrum Kultury "Zamek". - Publikacja jest owocem kilkuletniej, intensywnej pracy autorki oraz zaangażowania wielu osób, w tym przede wszystkim mieszkańców opisywanych miejscowości, którzy chętnie dzielili się wspomnieniami oraz rodzinnymi zbiorami fotografii i dokumentów - to właśnie na ich bazie zbudowano w książce obraz wsi i zamieszkujących ją ludzi. Publikacja jest pewnego rodzaju pomostem łączącym przeszłość z przyszłością - podkreślała Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak, dyrektor GCK "Zamek". Słowa te potwierdzała sama autorka książki.

- Dzięki prowadzonym badaniom terenowym mogłam poznać każde miejsce, każdą ścieżkę, każdy dom. Mogłam w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Już na zawsze w mojej pamięci pozostaną nasze rozmowy, spotkania czy ogniska. Pokochałam to miejsce za jego przeszłość, ale i teraźniejszość. Przybywając do Kajewa znałam tylko najbliższych sąsiadów, a teraz mogę spokojnie powiedzieć, że znam większość osób z opisywanych wiosek. Gdyby nie Wasza pomoc, ta książka byłaby o wiele uboższa. To Wy ze swojej pamięci wydobyliście najcenniejsze, najpiękniejsze wspomnienia - opowiadała Agnieszka Słupianek-Winkowska. Regionalistka przed kilkoma laty opisała również dzieje miejscowości Brzezie.

Autorka podczas premiery mówiła o początkach każdej z miejscowości, wybranych momentach i postaciach z historii, a także czasach najnowszych. W tej wyjątkowej chwili nie mogło zabraknąć podziękowań.

- Dziękuję Urzędowi Gminy Gołuchów i Gołuchowskiemu Centrum Kultury "Zamek", że cierpliwie czekaliście na efekty mojej pracy. Jestem wdzięczna za ten kredyt zaufania, który otrzymałam. Dziękuję Stanisławowi Małyszce za wszelkie cenne wskazówki. Dziękuję rodzinie i przyjaciołom za wsparcie. Bez Waszej pomocy byłoby mi dużo trudniej. Dziękuję mężowi, który marzył, aby ktoś spisał dzieje jego rodzinnej miejscowości. Tak się stało, że dokonała tego jego żona - podkreślała autorka książki.

W niedzielne popołudnie w Kasztanowym Dworze były elementy literackie, historyczne, nie zabrakło również akcentu muzycznego. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Adrianna Zagrodnicka i Karol Pilarski.

Agnieszka Słupianek-Winkowska jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia na kierunku historia oraz ochrona dóbr kultury na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Postać autorki przybliżył zebranym Adam Gramala, radny gminy Gołuchów. Krótką recenzję książki w kontekście źródeł przedstawił Maciej Kowalczyk, dr. nauk prawnych i historyk. - O znaczeniu pracy historyka i regionalisty mówił zebranym Mateusz Halak, który obecnie pracuje w szkole polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu i stamtąd przekazał pozdrowienia dla wszystkich zebranych na spotkaniu-premierze. Wyjątkowym gościem uroczystości była również p. Helena Łopińska – potomkini rodu Rekowskich, dawnych właścicieli dworu w Kajewie - opowiada Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak.

Organizatorami wydarzenia byli: gmina Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” we współpracy z Adamem Gramalą, radnym gminy Gołuchów oraz sołtysami miejscowości Kajew, Cieśle, Wszołów: Krystianem Matyjasikiem, Ewą Franek i Elżbietą Jamroszczyk.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pleszew. Wielkanocna zagroda z alpakami, królikami, owieczkami i baranami okazała się prawdziwym hitem!

Pleszew. Wielkanoc na pleszewskim Rynku. Wielkanocna zagroda...

Pleszew. Wielkanoc na pleszewskim Rynku. Zajączek i pszczółka bawiły tłumy mieszkańców! Było kolorowo, wiosennie i wesoło!

Pleszew. Wielkanoc na pleszewskim Rynku. Zajączek i pszczółk...

Gmina Dobrzyca. Charytatywny koncert w Fabianowie na rzecz m...

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie. Wyruszyli pieszo w ponad 40 kilometrową wędrówkę

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie. Wyruszyli pieszo w p...

Pleszew. Prapremiera książki "Książ '39. Niewinnie straceni" w Muzeum Regionalnym w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Pleszew. Prapremiera książki "Książ '39. Niewinnie straceni"...

Pleszew. Trzy spotkania z prawdziwymi pasjonatami. W bibliot...

Pleszew. "Miłosna Osiecka". Katarzyna Żak śpiewała w Zajezdni Kultury

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto