Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. "Chrzciny" żubra w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W czwartek, 7 października 2021 roku, w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie odbyły się "chrzciny" małego żubra. "Matką chrzestną" zwierzęcia została pani Agata, który wygrała konkurs na imię dla żubra, a uroczystości z zaciekawieniem przyglądały się dzieci ze szkoły z Jedlca i przedszkola z Kościelnej Wsi.

"Chrzciny" małego żubra w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt

Żubr przyszedł na świat w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie 9 maja 2021 roku. Ośrodek Kultury Leśnej ogłosił konkurs na imię dla zwierzęcia. W sumie do organizatora zabawy wpłynęło blisko 1700 propozycji. W pierwszym etapie wyeliminowano te, które nie spełniały warunków regulaminu (imię musiał być rodzaju męskiego i zaczynać się od liter "Po") i te, które już wcześniej zostały zgłoszone do Księgi Rodowodowej Żubrów przez ośrodki hodowlane. Do finału zakwalifikowało się 775 imion. Wygrała propozycja Agaty Tomczak z Gaci Kaliskiej, która w czwartek, 7 października 2021 roku, była gościem honorowym uroczystości nadania imienia małemu żubrowi. - Zaproponowałam imię Porest, gdyż słowo rest kojarzy się z angielskimi słowami forest i rest, czyli las i odpoczynek. Ponadto nawiązuje do terminu restytucja oznaczającego przywrócenie przyrodzie gatunku zagrożonego wyginięciem - tłumaczyła dziś zwyciężczyni konkurs i "matka chrzestna" małego żubra. Pani Agata - w towarzystwie dyrektora i pracowników Ośrodka Kultury Leśnej oraz z zaciekawieniem przyglądającym się całej procedurze dzieciom z Kościelnej Wsi i Jedlca - zawiesiła na tablicy z wykazem żubrów imię POREST. Dodatkowo dla maluchów przygotowano zajęcia. Czekały na nich m.in. kolorowanki, rymowanki i opowieści o żubrze.

Potomek Pinsecji II i Pogaja

Porest jest potomkiem Pinsecji II i Pogaja. To 106. żubr urodzony w Gołuchowie. W 44-letniej historii zagrody hodowano tutaj 121 zwierząt. - Stado Ośrodka Kultury Leśnej jest kontynuacją białowieskiej linii żubrów, stanowi rezerwę genetyczną dla zwierząt żyjących na wolności. Gołuchowskie osobniki zasilają też inne hodowle, w kraju i za granicą. W minionym roku byk Podlas pojechał do Hiszpanii. Celem wymiany żubrów pomiędzy zagrodami jest zwiększenie aktualnego zasięgu i stworzenie nowych stanowisk. Zapobiega ona również kojarzeniu zwierząt w bliskim pokrewieństwie, co jest szczególnie ważne przy hodowli gatunku o tak małej genetycznej zmienności - tłumaczy Alicja Antonowicz, kierownik Działu Edukacji i Informacji w OKL-u. W Księdze Rodowodowej Żubrów byk urodzony w tym roku w gołuchowskiej zagrodzie otrzymał numer 15109 i zostało odnotowane przy nim imię Porest.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Złote Gody 2021 w gminie Dobrzyca. Przeżyli ze sobą pół wiek...

Pleszew. Sukces Zosi. Uczennica "Dwójki" zwyciężczynią konku...

Gmina Pleszew. Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie p...

Pleszew. 81. akcja oddawania krwi. Ponad 150 osób stawiło si...

Gmina Pleszew. Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie. ...

Gmina Pleszew. Drzwi otwarte w Zespole Szkół Centrum Kształc...

Pleszew. Podziękowali Bogu za dar Rodziny i Życia. Festyn pa...

"Pacjenci nawet pod respiratorem twierdzą, że nie uznają szczepień"

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto