Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gizałki. Wójt wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy chlewni

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Wójt gminy Gizałki Robert Łoza wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy chlewni w miejscowości Orlina Duża. Tym samym inwestor otrzymał zielone światło do zrealizowania przedsięwzięcia.

Inwestycja polega na budowie budynku inwentarskiego o powierzchni przewidzianej pod stanowiska dla zwierząt wynoszącej do 1618,3 m2, w którym znajdować się będzie 1996 stanowisk dla trzody chlewnej. Wewnątrz budynek wyposażony będzie w 48 kojców hodowlanych, które zostaną przedzielone wzdłuż budynku korytarzem komunikacyjnym. Zasiedlanie kojców będzie odbywać się poprzez zakup warchlaków o wadze ok. 25-30 kg. Zwierzęta będą przebywały w jednym kojcu od zakupu do osiągnięcia maksymalnej wagi ok. 110 kg. Świnie będą utrzymywane w systemie bezściółkowym, na rusztach. Ponadto, w ramach przedsięwzięcia zostaną wykonane 2 silosy paszowe o pojemności 15 Mg każdy, podrusztowy zbiornik na gnojowicę pod budynkiem inwentarskim o pojemności ok. 2483 m3 oraz ujęcie wód podziemnych.

Chlewnia w Orlinie Dużej. Niewielki sprzeciw społeczny

Pozytywnie inwestycję, przy spełnieniu pewnych uwag, zaopiniował: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wód Polskich czy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się 18 sierpnia 2020 r. sprzeciw wyraziły tylko 3 z 17 obecnych osób. 7 września 2020 r. odbyła się rozprawa administracyjna. Mieszkańcy wyjaśnili, że obawiają się dalszej rozbudowy chlewni, substancji zapachowych powstających od planowanego przedsięwzięcia, koncentracji w niedużej odległości tego typu inwestycji, w tym kurników i norek, pojawienia się gryzoni, rozlewania gnojowicy. Podczas rozprawy administracyjnej wyjaśniono, że każdy kolejny obiekt, który powstanie musi przejść taką samą procedurę. Najbliższe budynki zlokalizowane są w odległości ok. 250-300 m od planowanej chlewni.- Z wykonanych obliczeń rozprzestrzeniania w powietrzu substancji wprowadzanych do powietrza ze źródeł emisji na analizowanym terenie wynika, że spełnione będą wymagania w zakresie ochrony powietrza określone w przepisach. Kontrolowania tej inwestycji dokonuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pleszewie podczas budowy, a podczas funkcjonowania Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ferma norek ma zostać zlikwidowana i w miejsce tej fermy planowana jest budowa kurników. Inwestor wyjaśnił, że gryzonie się nie pojawią, ponieważ są to obiekty zamknięte, a wywóz gnojowicy odbywa się w ciągu 4 dni jesienią i 4 dni wiosną. Jednak w przypadku powstawania uciążliwości z powodu rozlewania gnojowicy zaleca się ją rozprowadzać z aplikatorem doglebowym - tłumaczy wójt Robert Łoza.

Strony mogą odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

"5 Kaczora rolnictwo zaora". Rolnicy z powiatu pleszewskiego...

Dom o powierzchni 78,90 m² znajdujący się na działce o powierzchni 15 067 m² w miejscowości Wierzchy.
Cena: 240 000 zł.

Szczegóły: otodom.pl

Najtańsze domy na sprzedaż w powiecie pleszewskim. Oferty z ...

Pleszewskie Centrum Medyczne otworzyło oddział dla pacjentów...

Gmina Chocz. Biegiem uczcili pamięć Jana Pawła II

Nielegalna impreza w Londynie rozpędzona przez policję. 10 tys. funtów kary dla organizatora

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto