Gmina Gizałki. Święto patrona szkoły z symbolicznym odsłonięciem muralu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum szkoły w Tomicach
Udostępnij:
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach obchodziła święto patrona. Podczas uroczystości dokonano symbolicznego odsłonięcia muralu.

Szkoła w Tomicach uroczyście obchodziła święto patrona

17 grudnia 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Tomicach uroczyście obchodziła święto patrona szkoły. W tym roku było to szczególne wydarzenie z kilku powodów. Równo 80 lat temu żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich z oddaniem i poświęceniem bronili afrykańskiej twierdzy Tobruk. Polacy zostali tam przetransportowani drogą morską w połowie sierpnia 1941 roku i bronili tego miejsca wraz z Australijczykami, a następnie Brytyjczykami przez kilka miesięcy, tj. do grudnia 1941 roku, kiedy to brytyjska ofensywa wyzwoliła twierdzę po ośmiu miesiącach ciągłego oblężenia. W trakcie obrony Tobruku Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich poniosła straty liczące ponad 100 poległych, około 400 rannych i kilkuset chorych.

Symboliczne odsłonięcie muralu

W trakcie szkolnej uroczystości dokonano symbolicznego odsłonięcia muralu, który niedawno został namalowany na szkolnym budynku. Niezwykłe dzieło autorstwa Jarosława Czyża, artysty z Wrześni, nawiązuje do 80. rocznicy walk o Tobruk. Na muralu widnieje wizerunek generała Stanisława Kopańskiego, dowódcy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, orzeł biały – symbol Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz stanowisko bojowe z twierdzy Tobruk. Aktu odsłonięcia dokonali: wójt gminy Gizałki Robert Łoza, dyrektor szkoły Małgorzata Wąsiewicz oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Amelia Broniarczyk. - Żywimy nadzieję, że mural przyczyni się do upowszechniania wśród mieszkańców gminy wiedzy o walkach w Tobruku, o wielkim oddaniu żołnierzy polskich - podkreśla dyrektor placówki. Malowidło ma powierzchnię ponad 20 metrów kwadratowych.

Laureaci konkursów

Z okazji święta patrona w szkole w Tomicach zorganizowano kilka konkursów. Za udział w konkursie na projekt muralu zostali nagrodzeni: Mateusz Jabłoński, Wiktor Jabłoński, Jakub Miszkiewicz i Zuzanna Rybarczyk. Największą wiedzą o Obrońcach Tobruku wykazała się Oliwia Siek. Na drugim i trzecim miejscu Aleksandra Sip oraz Zuzanna Bekała. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w zabawie plastycznej pod hasłem „Pamiętaj o tym wnuku. Obrońcy Tobruku w oczach dzieci". Laureatami zostali: Julia Swędrowska, Filip Bekała, Dawid Dziedzic, Alex Pieczyński, Gracjan Jackowski, Romana Frątczak, Kamil Dahlke, Joanna Nowaczyk i Szymon Kowalski.

Delegacja w Warszawie

Tydzień wcześniej, 10 grudnia, rocznicowe uroczystości odbyły się w Warszewie. Uczestniczyła w nich delegacja szkoły w składzie: Wiktor Malinowski, Rafał Pietryga i Patryk Kostrzewa - panowie tworzą poczet sztandarowy, dyrektor Małgorzata Wąsiewicz i nauczyciele Andrzej Maruszewski oraz Radosław Waliszewski. Reprezentacja wzięła udział we mszy świętej w Katedrze Polowej WP. Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych oraz złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła się o dwa nowe pojazdy

Pleszew. Zimowe show na pleszewskim Rynku wypełnione zapiera...

Pleszew. Świąteczne przejazdy pleszewską baną cieszą nie tylko oczy!

Pleszew. Świąteczne cuda w Starej Stajni. Spełniły się bożon...

Pleszew. Piernikowe szaleństwo. W Starej Stajni zapachniało ...

Świąteczny kiermasz w Dobrzycy. Goście chętnie nabywali bożo...

Pleszew. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej Big ...

Pleszew. XXV Wielkopolski Konkurs Plastyczny na Najpiękniejs...

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie. Dru...

Pleszew. Interaktywne show ze skrzatami i Mikołajem oraz wie...

Pleszew. Na pleszewskie tory wyjechała świąteczna bana rozśw...

Pleszew. Do żywych reniferów i św. Mikołaja ustawiła się gig...

Świąteczny konwój ciężarówek. Niektórzy mikołajowie wprost z imprezy ruszyli w trasę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie