Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gizałki. Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z pandemią koronawirusa, mogą liczyć na ulgi podatkowe?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Przedsiębiorcy z gminy Gizałki, którzy ponieśli straty finansowe w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości? Władze gminy dyskutowały o ulgach podczas czwartkowej komisji i poniedziałkowej sesji.

Interpelację z prośbą o wszczęcie prac nad uchwałą dotyczącą stworzenia pakietu wsparcia dla przedsiębiorców złożył radny Zbigniew Bachorski. Pod pismem podpisali się również: Zenon Andrzejewski, Michał Bus, Andrzej Kaczmarek, Mariusz Szczepaniak, Marek Szulc i Krzysztof Walendowski. Pomoc miałyby otrzymać te osoby, które w związku z koronawirusem, nie mogły prowadzić działalności lub których dochód zmalał o ponad 50% w porównaniu z miesiącem przed wystąpieniem pandemii. - Pochyliliśmy się nad tym tematem i przeanalizowaliśmy sytuację przedsiębiorców działających na terenie naszej gminy. Moje stanowisko jest takie, że powinniśmy pomóc tym branżom, które rzeczywiście w ostatnich tygodniach były zawieszone i nie funkcjonowały, natomiast jeśli chodzi o drugą regulację, dotyczącą spadku dochodów, to tutaj byłbym ostrożny. W pierwszym przypadku jesteśmy w stanie przewidzieć ile środków mniej wpłynie do budżetu, a w przypadku drugiej regulacji już nie, mało tego nie zawsze przedsiębiorca jest w stanie solidnie wykazać swoją stratę - mówił podczas czwartkowego posiedzenia komisji wójt Robert Łoza.

W podjętej 25 maja 2020 r. uchwale ostatecznie zaproponowano zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców działających w branży restauracyjnej, hotelarskiej oraz fryzjerskiej i kosmetycznej. Ulga dotyczy okresu 3 miesięcy, od kwietnia do czerwca 2020 r. Co w przypadku drugiej regulacji zaproponowanej przez grupę radnych? Tutaj rajcy także doszli do porozumienia z Robertem Łozą. Każdy przedsiębiorca, który przez pandemię poniósł znaczne straty lub ze względu na chorobę czy inną sytuację losową nie mógł prowadzić działalności, może wnioskować do wójta o umorzenie podatku. - Taka możliwość oczywiście jest, ale ona była zawsze i wynika z przepisów prawa - tłumaczy gospodarz gminy. - Warto dać sygnał - choćby informację na stronie internetowej gminy, przypomnieć mieszkańcom, że mają takie prawo, bo pewnie nie wszyscy o tym wiedzą - uzupełnia Zbigniew Bachorski.

Pandemia zaszkodziła przedsiębiorcom, zaszkodziła również budżetowi gminy. Tylko w ciągu miesiąca dochód z różnych podatków zmniejszył się o 90 tys. zł. W skali roku kwota ta może wzrosnąć nawet do miliona złotych, a to może spowodować ograniczenie lub cięcie zaplanowanych inwestycji.

Najmłodsi w szkolnych murach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto