Gmina Gizałki. Odbiorą zużytą folię od rolników. Z programu skorzysta ponad 60 osób

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Udostępnij:
Umowa podpisana. W gminie Gizałki zostanie przeprowadzona zbiórka zużytej folii rolniczej. Z programu skorzysta ponad 60 osób.

Odbiorą od rolników zużytą folię rolniczą

11 stycznia 2022 roku gmina Gizałki podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowaniu programu pod nazwą „Usuwanie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag”. Wartość całkowita zadania to blisko 21 tys. zł, z czego dotacja ze środków NFOŚiGW wynosi ponad 19 tys. zł.

Zainteresowani rolnicy w lipcu 2021 roku podczas naboru wniosków składali informację o ilości posiadanych odpadów. Na tej podstawie została przeprowadzona inwentaryzacja odpadów. - Na terenie naszej gminy z programu skorzysta 64 rolników, a odzyskowi lub unieszkodliwieniu poddanych zostanie około 41,53 Mg odpadów pochodzących z działalności rolniczej - opowiada wójt Robert Łoza.

Przeprowadzenie zbiórki w Gizałkach planowane jest w drugim kwartale 2022 r. W wyznaczonym terminie odpady będą odbierane z wyznaczonych miejsc bezpośrednio przez uprawnioną firmę, wyłonioną przez gminę w drodze wyboru najkorzystniejszej oferty. Odpady zostaną przetransportowane przez odpowiedzialne za to przedsięwzięcie przedsiębiorstwo do miejsca odzysku lub unieszkodliwiania.

W najbliższym czasie wszyscy rolnicy, którzy w lipcu 2021 roku roku złożyli oświadczenia o posiadaniu odpadów rolniczych będą informowani o terminie i miejscu zbiórki.

Folia rolnicza nie stanowi podstawowego odpadu komunalnego, więc rolnicy zmuszeni są składować odpady w swoich gospodarstwach na własną rękę i na własny koszt szukać zakładu, który zgodzi się odebrać folie do utylizacji. Koszty odbiorą są duże. Jedną z form pomocy i rozwiązania problemu jest program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Pożar mieszkania na ulicy Marszewskiej. Rodziny zos...

Pleszew. Rozbiórka kamienicy. Trwa spektakularna akcja wybur...

Pleszew. To miejsce przyprawia o dreszcze, jak z najlepszych...

Pleszew lat 90. To były czasy! [ZDJĘCIA]

Pożar gazociągu, potężny słup ognia. Trzy osoby poparzone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie