Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gizałki. Narodowe Czytanie nie tylko z "Balladami i romansami" Mickiewicza. Była dobra muzyka i piękne prace malarskie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Narodowe Czytanie nie tylko z "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza. W gminie Gizałki postawiono również na dobrą muzykę i piękne prace malarskie.

Narodowe Czytanie w gminie Gizałki nie tylko z "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza"

Gmina Gizałki tradycyjnie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza wybrzmiały w sobotę o 15 w sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach. Monika Jabłońska, Katarzyna Lochdańska i Zenon Andrzejewski zaprezentowali utwory zatytułowane: "Rybka", Świtezianka" i "Pani Twardowska". W rolę narratora wcielił się Wiktor Jabłoński.

W programie znalazło się jednak nie tylko czytanie fragmentów twórczości naszego wieszcza. Organizatorzy zaplanowali muzyczne niespodzianki. Utwory gitarowe przygotowane pod okiem Arkadiusza Sobolewskiego, który prowadzi zajęcia w gizalskim GCK wykonał, Mikołaj Siwik, uczeń Niepublicznej Szkoły Muzyki Rozrywkowej I stopnia Music Story w Koninie. Przeboje Krzysztofa Krawczyka i Anny Jantar wykonali Aneta Panek i Waldemar Górski.

Goście mogli podziwiać wystawę prac malarskich Sylwii Osińskiej, mieszkanki miejscowości Kolonia Obory. - Sztuka była obecna w jej życiu od dziecka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi projektowanie biżuterii, a w Poznaniu edukację artystyczną. Cały czas maluje. Jej tematyka prac jest różnorodna. Są to m.in. kwiaty, pejzaże czy ikony - opowiada Judyta Podsadna, dyrektor GCK w Gizałkach z/s w Tomicach.

Cykl dał początek poezji romantycznej

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pleszew. Podróż za jeden uśmiech z Henrykiem Gołębiewskim w ...

Pleszew. Pasowanie na czeladnika. Ponad 150 absolwentów ZSUG...

Gmina Dobrzyca. W środku nocy uderzył w budynek. Był pijany ...

40 lat minęło... Pleszewski szpital świętuje jubileusz

Pleszew. Symboliczne otwarcie ulicy im. Edwarda Horoszkiewicza

Love Island. Wyspa miłości. Kuba Grabarek z Pleszewa wśród uczestników 6. edycji najgorętszego show Love Island. Wyspa miłości

Love Island.Kuba Grabarek z Pleszewa wśród uczestników 6. ed...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto