Gmina Gizałki. Mieszkańcy czekali na nią latami. Nowa droga oficjalnie otwarta i przetestowana

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Udostępnij:
Mieszkańcy czekali na nią latami. W 2018 roku zrealizowano pierwszy, krótszy odcinek. Trzy lata później udało się wykonać drugi - warty ponad 2,3 mln zł - etap. W poniedziałek, 18 października 2021 roku, w gminie Gizałki oficjalnie otwarto drogę nr 632030P Tomice - Szymanowice.

Przebudowa drogi gminnej Tomice-Szymanowice

Projekt przebudowy drogi gminnej nr 632030P Tomice - Szymanowice powstał w 2018 roku i obejmował odcinek o długości 2358 metrów – od drogi powiatowej w Szymanowicach do drogi wojewódzkiej 442 w Tomicach. Wartość modernizacji wg kosztorysu inwestorskiego wyceniono na ponad 5 mln zł. - Była to dla nas olbrzymia kwota i nie ukrywam, że pojawiło się zwątpienie, czy uda nam się zrealizować tę inwestycję, dlatego zdecydowaliśmy się podzielić ją na etapy - opowiada wójt Gizałek Robert Łoza. Pierwszy zrealizowano w 2018 roku. Wówczas gmina pozyskała ponad 660 tys. zł dotacji z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Ze swojego budżetu wyłożyła blisko 850 tys. zł i dzięki temu przebudowano odcinek o długości 790 metrów.

ZOBACZ TAKŻE:Wstęga przecięta, nawierzchnia poświęcona

W ciągu kolejnych dwóch lat gizalskiemu samorządowi nie udało się pozyskać dofinansowania. Gmina dopięła swego w 2021 roku. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymała dotację w wysokości niemal 1,1 mln zł. Do tego doszło blisko 810 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z własnych środków samorząd dołożył prawie 470 tys. zł. W sumie realizacja drugiego etapu kosztowała ponad 2,3 mln zł.

Za tę kwotę została wykonana jezdnia asfaltowa na odcinku o długości 1568 metrów. Droga ma 5,5 metra szerokości. Wybudowano również ścieżkę rowerową - z dopuszczonym ruchem dla pieszych - o szerokości 2 metrów, wykonano zjazdy oraz odwodnienie w postaci kanalizacji deszczowej na odcinku 468 metrów w części Tomic o zwartej zabudowie, wymieniono wszystkie istniejące przepusty. Zrobiono również włączenie drogi gminnej do drogi wojewódzkiej oraz przejście dla pieszych.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Posłowi Tomaszowi Ławniczakowi, który wspierał nasze działania. Bez jego dobrych rad i życzliwości nie udałoby nam się pozyskać tak dużej kwoty dofinansowania. Dziękuję właścicielom firmy Eko-Bud, która wykonała prace, radnym, pracownikom Urzędu Gminy, zwłaszcza Łukaszowi Osmanowi, kierownikowi Referatu Inwestycji i Rozwoju Lokalnego oraz Aleksandrze Grochmal, która pisała wniosek o dotację i rozliczała inwestycję - wymieniał wójt Robert Łoza.

- Dziękuję panu wójtowi za otwartość i współpracę. Jest perspektywa, aby ją kontynuować. Za chwilę rząd będzie uruchamiał kolejne programy w ramach Polskiego Ładu. Trzeba oczywiście mieć wkład własny, naprawdę dobrze napisany wniosek oraz dobrą kadrę urzędniczą. Jeśli te trzy warunki są spełnione to później efekty są takie, jakie dziś widzimy, czyli typowa droga XXI wieku dla społeczności lokalnej. Mieszkańcom życzę bezpiecznego z niej korzystania - podkreślał poseł Tomasz Ławniczak. Realizacji inwestycji gratulowała także minister Marlena Maląg, którą reprezentowała Elżbieta Ostrysz.

W imieniu mieszkańców Tomic dziękował radny Jacek Janiszewski. - Jest to jedna z najdłuższych i najważniejszych dróg gminnych w naszej miejscowości. Jeszcze rok temu spędzała nam sen z powiek. Wąska, łatana trzy razy w roku, uległa całkowitemu zniszczeniu. Zimą zawsze zastanawialiśmy się, czy droga przetrwa czy będzie przejezdna. Po każdych opadach pokazywały się nowe ubytki. Dzięki staraniom władz gminy i pozyskanemu dofinansowaniu udało się zrealizować tę inwestycję. W imieniu mieszkańców chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przebudowania tej drogi - mówił.

Nową drogę poświęcił wikariusz parafii w Szymanowicach ks. Arkadiusz Pryka.

Rolkarze przetestowali nowo wybudowaną drogę

Po części oficjalnej, w sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach zaprezentowała się grupa taneczna działająca przy GCK. Nowo wybudowaną drogę przetestowali rolkarze. Reprezentanci szkół z terenu gminy Gizałki przejechali przebudowany odcinek. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy medal, a dwoje szczęśliwców wylosowało nagrody rzeczowe.

Ponad 3 mln zł na drogi w 2021 roku

Jednym z najważniejszych zadań samorządów gminnych jest budowa i utrzymanie infrastruktury drogowej. - Z tym na wsi mieliśmy i nadal mamy największe problemy. Powodów jest wiele, choćby stosunkowo duża powierzchnia naszej gminy (109 km kwadratowych) i stosunkowo niewielkie zagęszczenie mieszkańców. Jest nas niespełna 4700, czyli mniej niż 50 osób na km kwadratowy. To powoduje, że na terenie naszej gminy, żeby mieszkańcy mogli się skomunikować, było trzeba wybudować lub stworzyć ponad 115 km dróg - opowiada wójt Robert Łoza. - Przez wiele lat dbałości o infrastrukturę drogową udało nam się połowę z tych dróg wykonać w postaci dróg asfaltowych, ¼ to drogi wykonane z tłucznia kamiennego czy pospółki żwirowej, niestety ¼ to nadal drogi gruntowe - dodaje.

W tym roku w gminie Gizałki powstało kilka dróg, na które wydano ponad 3 mln zł. Oprócz drogi Tomice-Szymanowice przebudowano drogi w miejscowościach: Krzyżówka (asfaltowa), Ruda Wieczyńska (tłuczniowa) i Gizałki (odgałęzienie ulicy Szkolnej).

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Pleszew potrafi ratować ludzkie życie! Tysiące osób...

Gmina Pleszew. "Muzyka w Kościelnej Nawie". Barbara Szelągie...

Gmina Czermin. Koncert w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Katarz...

Pleszew. Jubileusz 40-lecia Gminnego Związku Rolników, Kółek...

Pleszew. Charytatywny turniej halowej piłki nożnej. Aż 17 dr...

Kowalew. „Była, była zabawa, dużo się działo, aż nocy było m...

Pleszew. Anna Wyszkoni zaczarowała pleszewską publiczność. T...

Pleszew. Dzień Papieski w Pleszewie. Koncert "Totus Tuus - C...

Pleszew. Festiwal Food Trucków po raz pierwszy w Pleszewie! ...

Pleszew. Działkowcy świętują Jubileusz 40-lecia Polskiego Zw...

Pleszew. Park Wodny Planty ma już dziewięć lat. Z tej okazji...

Wtorek z przelotnym deszczem. W kolejnych dniach pochmurno, chłodno, zawieje silny wiatr

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie