Gmina Dobrzyca. Unikatowe dzieło Juliusza Kossaka w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Już od 4 lutego

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Przemysław Glinkowski
Udostępnij:
Już wkrótce w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pojawi się unikatowe dzieło Juliusza Kossaka. Ekspozycja będzie towarzyszyć wystawie czasowej "Bitewna Zawierucha", która dostępna jest do końca lutego.

"Stado Erazma" Juliusza Kossaka w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Już od 4 lutego w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będziemy mogli podziwiać unikatowe dzieło Juliusza Kossaka zatytułowane "Stado Erazma". To seria dwunastu kart z rysunkami i opisami koni ze stadniny Erazma Wolańskiego w Pauszówce.

- Stworzone zostały przez Juliusza Kossaka w 1850 r. kiedy młody malarz odbywał długą wędrówkę artystyczną po Małopolsce, Podolu, Wołyniu i Ukrainie. Bywał wtedy we dworach znanych i zamożnych arystokratów uwieczniając ich życie codzienne, ale przede wszystkim malując portrety konne i sceny z licznych polowań. Jak pisał Stanisław Witkiewicz w wydanym w 1912 r. studium o Juliuszu (warto wspomnieć, że w 1923 r. Stanisław Witkiewicz wziął ślub z Jadwigą Unrug – wnuczką Kossaka): od razu trafił on na ludzi, którzy, z jednej strony ocenili i uznali jego talent i prawo do rozwijania tego talentu, z drugiej zaś wprowadzili go w sferę życia, obyczajów i charakterów, pełną oryginalności, pełną upodobań i form dawnej, starej wsi polskiej, sferę życia, której jednym z najważniejszych pierwiastków był koń. Erazm Wolański był posłem do Sejmu Krajowego Galicji w latach 1870–1886, właścicielem fabryki w Czarnokońcach Wielkich, ale przede wszystkim znanym hodowcą koni, posiadającym największą stadninę na Podolu. Na jego prośbę Kossak sportretował jego najlepsze konie różnych ras: pełnej krwi angielskiej, araby, angloaraby, różnych. Każdy z tych okazów demonstruje swoją klasę, urodę i wspaniałą genealogię. Ukazane zostały w dostojnych pozach we wnętrzach stajni, na folwarku, bądź na tle pejzażu i opatrzone notą biograficzną. - czytamy na stronie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

"Stado Erazma" pochodzi z kolekcji prywatnej i będzie towarzyszyć wystawie czasowej "Bitewna Zawierucha", która dostępna jest w Muzeum Ziemiaństwa do końca lutego. Przypomnijmy, że znajdziemy na niej obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków, m.in.: "Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia", "Polowanie na saniach", "Spotkanie króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem", "Wyjście oddziału płk. Edmunda Taczanowskiego z Pyzdr". Dopełnieniem malarstwa jest szeroka ekspozycja broni palnej oraz białej z okresu XVII, XVII i XIX wieku, a także reprodukcje zbroi. Możemy obejrzeć m.in.: szable i pałasze pruskie (XIX w.), napierśnik kirasjerów francuskich (XIX w.), szable polsko-węgierskie, nadziaki i czekany (XVII/XVIII w.), jatagan turecki wytwarzany na Bałkanach (XVIII w.), tarczę madu z rogami antylopy (Indie, XVII-XIX w.) czy łuki retrorefleksyjne (XVII-XVIII w.),

Obrazy pochodzą z kolekcji prywatnej, a broń i uzbrojenie z kolekcji Krzysztofa Ledwonia.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Dobrzyca. Wernisaż wystawy "Bitewna zawierucha. Artyst...

WOŚP 2022 w Dobrzycy. 30. Finał już trwa! Zobaczcie, co możn...

30. Finał WOŚP. Co będzie działo się w Pleszewie i powiecie ...

Pleszew. Kultowe knajpki i lokale w Pleszewie. Tutaj piliśmy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie