Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobrzyca. Unikatowe dzieło Juliusza Kossaka w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Już od 4 lutego

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Przemysław Glinkowski
Już wkrótce w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pojawi się unikatowe dzieło Juliusza Kossaka. Ekspozycja będzie towarzyszyć wystawie czasowej "Bitewna Zawierucha", która dostępna jest do końca lutego.

"Stado Erazma" Juliusza Kossaka w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Już od 4 lutego w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będziemy mogli podziwiać unikatowe dzieło Juliusza Kossaka zatytułowane "Stado Erazma". To seria dwunastu kart z rysunkami i opisami koni ze stadniny Erazma Wolańskiego w Pauszówce.

- Stworzone zostały przez Juliusza Kossaka w 1850 r. kiedy młody malarz odbywał długą wędrówkę artystyczną po Małopolsce, Podolu, Wołyniu i Ukrainie. Bywał wtedy we dworach znanych i zamożnych arystokratów uwieczniając ich życie codzienne, ale przede wszystkim malując portrety konne i sceny z licznych polowań. Jak pisał Stanisław Witkiewicz w wydanym w 1912 r. studium o Juliuszu (warto wspomnieć, że w 1923 r. Stanisław Witkiewicz wziął ślub z Jadwigą Unrug – wnuczką Kossaka): od razu trafił on na ludzi, którzy, z jednej strony ocenili i uznali jego talent i prawo do rozwijania tego talentu, z drugiej zaś wprowadzili go w sferę życia, obyczajów i charakterów, pełną oryginalności, pełną upodobań i form dawnej, starej wsi polskiej, sferę życia, której jednym z najważniejszych pierwiastków był koń. Erazm Wolański był posłem do Sejmu Krajowego Galicji w latach 1870–1886, właścicielem fabryki w Czarnokońcach Wielkich, ale przede wszystkim znanym hodowcą koni, posiadającym największą stadninę na Podolu. Na jego prośbę Kossak sportretował jego najlepsze konie różnych ras: pełnej krwi angielskiej, araby, angloaraby, różnych. Każdy z tych okazów demonstruje swoją klasę, urodę i wspaniałą genealogię. Ukazane zostały w dostojnych pozach we wnętrzach stajni, na folwarku, bądź na tle pejzażu i opatrzone notą biograficzną. - czytamy na stronie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

"Stado Erazma" pochodzi z kolekcji prywatnej i będzie towarzyszyć wystawie czasowej "Bitewna Zawierucha", która dostępna jest w Muzeum Ziemiaństwa do końca lutego. Przypomnijmy, że znajdziemy na niej obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków, m.in.: "Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia", "Polowanie na saniach", "Spotkanie króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem", "Wyjście oddziału płk. Edmunda Taczanowskiego z Pyzdr". Dopełnieniem malarstwa jest szeroka ekspozycja broni palnej oraz białej z okresu XVII, XVII i XIX wieku, a także reprodukcje zbroi. Możemy obejrzeć m.in.: szable i pałasze pruskie (XIX w.), napierśnik kirasjerów francuskich (XIX w.), szable polsko-węgierskie, nadziaki i czekany (XVII/XVIII w.), jatagan turecki wytwarzany na Bałkanach (XVIII w.), tarczę madu z rogami antylopy (Indie, XVII-XIX w.) czy łuki retrorefleksyjne (XVII-XVIII w.),

Obrazy pochodzą z kolekcji prywatnej, a broń i uzbrojenie z kolekcji Krzysztofa Ledwonia.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Dobrzyca. Wernisaż wystawy "Bitewna zawierucha. Artyst...

WOŚP 2022 w Dobrzycy. 30. Finał już trwa! Zobaczcie, co możn...

30. Finał WOŚP. Co będzie działo się w Pleszewie i powiecie ...

Pleszew z kultowymi lokalami i knajpkami. Tutaj piliśmy i za...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto