Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobrzyca. Święconka w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych

Damian Cieślak
Damian Cieślak
FB - Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych
Zgodnie z obecną w Polsce od stuleci tradycją chrześcijańską w Wielką Sobotę udajemy się do kościołów, aby dokonać poświęcenia pokarmów. Wierni z koszyczkami w rękach licznie stawili się w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych.

Święconka w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych

W Wielką Sobotę, 16 kwietnia 2022 roku, parafianie tradycyjnie licznie stawili się Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych z wielkanocnymi koszyczkami w rękach. Aktu poświęcenia pokarmów dokonał ks. Mariusz Dąbrowski. W koszyczkach nie zabrakło m.in. chleba, soli czy baranka. Chleb we wszystkich kulturach jest pokarmem zapewniającym przetrwanie. Dla chrześcijan oznacza ciało Pana Jezusa, w związku z czym jest najważniejszym z symboli. Sól to minerał dający życie oraz podstawa istnienia, a baranek – symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią.

Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych

Świątynia została wybudowana w latach 1801-1802 przez dziedzica Lutyni Józefa Otuskiego. Od zachodu znajduje się kwadratowa wieża z baniastym hełmem, a od wschodu półkolista zakrystia. We wnętrzu mieści się sklepienie kolebkowe. Klasycystyczne wyposażenie zostało wykonane na początku XIX stulecia. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII stulecia namalowany na płótnie przez nieznanego autora, zasłonięty przez obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIX stulecia. Jest on od wieków celem pielgrzymek (15 sierpnia) i jako uznany za cudowny został koronowany w dniu 13 sierpnia 1972 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego za pozwoleniem papieża Pawła VI.

Ogólna kolorystyka obrazu jest bardzo spokojna i wyraźna. Maryja nieznacznie odwraca głowę ku Dzieciątku, wskazując prawą ręką na Chrystusa. Dzieciątko prawą ręką błogosławi, lewą opiera na zamkniętej książce. Maryja jest ubrana w czerwoną suknię okrytą zielonym płaszczem zakończonym lamówką, Chrystus – sukienkę jasnoczerwoną. Tło obrazu jest ciemne, podświetlone nieco aureolami wokół głów Maryi i Jezusa. W ołtarzach bocznych udekorowanych przez rokokowe zwieńczenia, mieszczą się obrazy z końca XVIII stulecia. Na chórze, podpartym przez 2 kolumny, umieszczone są małe organy z końca XVIII stulecia.

W 2020 r. podczas uroczystości odpustowych metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki przekazał parafii relikwie św. Jana Pawła II.

Za: sanktuariumlutynia.pl.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Święconka 2022 w Pleszewie. Poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie

Święconka 2022 w Pleszewie. Poświęcenie pokarmów na wielkano...

Święconka 2022 w Pleszewie. Święcenie pokarmów w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie

Święconka 2022 w Pleszewie. Święcenie pokarmów w kościele Ma...

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie

Groby Pańskie 2022 w Pleszewie. Tak wyglądają symboliczne gr...

Gmina Chocz. Modlili się o zakończenie wojny na Ukrainie i p...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto