Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobrzyca. "Splendor Wielkopolski". Wernisaż nowej wystawy czasowej w Muzeum Ziemiaństwa i koncert zespołu Lute Duo Plus

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Polskie stroje narodowe, dywany perskie czy arras przedstawiający Aleksandra Wielkiego w bitwie pod Granikiem i wiele innych oryginalnych eksponatów z XVII, XVIII czy XIX wieku możemy podziwiać na nowej wystawie czasowej w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W sobotę, 9 października 2021 roku, miał miejsce wernisaż ekspozycji poprzedzony debatą naukową "Sejm Wielki i Konstytucja 3 Maja. Historia i Dziedzictwo" i uświetniony koncertem zespołu Lute Duo Plus.

"Splendor Wielkopolski"

Na wystawę pod tytułem "Splendor Wielkopolski" składają się eksponaty z XVII-XVIII w. z kolekcji prywatnej, ekspozycja tkanin z Persjarni Zambrzyckich, a także repliki osiemnastowiecznych strojów z pracowni Mme Chantberry - Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne. Obok polskich strojów narodowych można podziwiać pasy kontuszowe będące symbolem samym w sobie oraz słynne makaty buczackie. Poza współczesnymi rekonstrukcjami strojów historycznych i ich elementów szczególną uwagę zwracają oryginalne eksponaty z XIX, XVIII, a nawet XVII wieku. Zobaczyć można także dywany perskie. - W dawnych wiekach słynne na terenach Rzeczypospolitej były manufaktury, np. pasów słuckich w Słucku, makat buczackich w Buczaczu czy polskich kobierców wełnianych w Brodach. To wszystko składało się na splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Splendor budowany również w wymiarze lokalnym, wielkopolskim - jak choćby w warsztatach tkackich na zamku w Kórniku założonych przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką - czytamy w opisie wystawy.

Tuż przed wernisażem o polskim stroju narodowym w służbie dyplomatycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów opowiadał Daniel Jan Potocki, prezes Związku Szlachty RP. Gościem specjalnym był ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas, który do Dobrzycy przyjechał wspólne z małżonką.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy do 24 października 2021 roku.

Wykonawcą projektu jest Fundacja Kultury i Sztuki Ars Longa im. Mieczysława Święcickiego przy wsparciu Fundacji Zakłady Kórnickie we współpracy ze Związkiem Szlachty Rzeczypospolitej, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

"Silvius Leopold Weiss. Drgnienia lutni - w stronę muzyki baroku"

Wernisaż wystawy uświetnił koncert pod hasłem "Silvius Leopold Weiss. Drgnienia lutni - w stronę muzyki baroku" w wykonaniu zespołu Lute Duo Plus. Anna Kowalska, Alisa Birula i Anton Birula w nowatorski sposób łączą duet lutniowy i organy. Instrumenty te na przestrzeni wieków inspirowały siebie nawzajem, czego kulminacją była twórczość Jana Sebastiana Bacha i Silviusa Leopolda Weissa. Ten ostatni specjalizował się w grze na instrumentach strunowych szarpanych, takich jak właśnie lutnia bądź arcylutnia czy teorba. Już współcześni mówili i pisali o nim jako o "najwspanialszym mistrzu lutni" czy "światowej sławy wirtuozie". Na świat przyszedł w 1687 roku w Grodkowie, na terenie dzisiejszej Polski. Zmarł w 1750 roku, tak samo jak Jan Sebastian Bach.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Złote Gody 2021 w gminie Dobrzyca. Przeżyli ze sobą pół wiek...

Gmina Gołuchów. "Chrzciny" żubra w Pokazowej Zagrodzie Zwier...

Pleszew. Sukces Zosi. Uczennica "Dwójki" zwyciężczynią konku...

Gmina Pleszew. Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie p...

Pleszew. 81. akcja oddawania krwi. Ponad 150 osób stawiło si...

Gmina Pleszew. Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie. ...

Gmina Pleszew. Drzwi otwarte w Zespole Szkół Centrum Kształc...

Pleszew. Podziękowali Bogu za dar Rodziny i Życia. Festyn pa...

"Przejrzyj na oczy". 30. finał WOŚP dla dziecięcej okulistyki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto