Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobrzyca. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemiaństwa. Co będziemy mogli podziwiać w pałacu?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
4 maja galerie sztuki i muzea, po przymusowej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, ponownie zostaną otwarte dla zwiedzających. Warto będzie wybrać się do Dobrzycy, gdzie przygotowano nową wystawę czasową.

"Moda w ziemiańskim świecie" - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą będziemy mogli podziwiać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Na ekspozycji znajdziecie moc ciekawych eksponatów, które trafiły do dobrzyckiej instytucji kultury dzięki uprzejmości:

  • Muzeum Historii Ubioru;
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa;
  • Muzeum Narodowe w Krakowie;
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu;
  • Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej;
  • Muzeum Okręgowe w Koninie;
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius;
  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie;
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Trzy tematy

Wystawa „Moda w ziemiańskim świecie” stanowi kolejny element organizowanej od wielu lat w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy serii wystaw czasowych o tematyce związanej z ziemiańskim stylem życia, obyczajowością i spuścizną kulturalną. - Jej celem jest ukazanie w sposób przekrojowy różnorodności i przemian świata mody z XIX i pocz. XX w. z jakim stykali się przedstawiciele warstwy ziemiańskiej – uwagę zwracamy nie tylko na reprezentacyjne stroje męskie i kobiece, ale także m.in. na ubiory codzienne i dziecięce. Ekspozycję uzupełnia wybór grafiki żurnalowej i fotografii z epoki, a bogata scenografia oraz katalog wystawy wykorzystują również reprodukcje fotografii oraz ciekawe cytaty ze wspomnień i pamiętników - opowiada Stanisław Borowiak z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, kurator wystawy, który ekspozycję przygotował z innymi pracownikami działu historycznego: Kazimierzem Balcerem, Szymonem Balcerem i Marcinem Bocheńskim.

Jak podkreśla ekspozycja osnuta jest wokół trzech zasadniczych tematów. Pierwszy z nich to moda męska, poczynając od tradycyjnych strojów narodowych – kontuszy, używanych już wówczas w charakterze ubioru wyłącznie reprezentacyjnego w czasie uroczystości prywatnych i patriotycznych), aż po typowe dla drugiej połowy XIX i pocz. XX stulecia stroje wizytowe i codzienne (fraki, surduty, żakiety i zmiany mody w tym zakresie).

- Kolejne zagadnienie to moda kobieca, ukazywana w pierwszej kolejności przez pryzmat strojów noszonych przez podążające za jej wymogami ziemianki – od charakterystycznych dla połowy XIX stulecia krynolin, poprzez turniury z II połowy tegoż wieku, aż po modę okresu belle époque i tzw. drugiego empiru z ostatnich lat przed I wojną światową, w tym przykłady strojów balowych, wizytowych, spacerowych oraz, nie mniej ważne dla płci pięknej, akcesoria: wachlarze, rękawiczki, parasolki, torebki - kontynuuje opowieść kurator wystawy.

Trzeci krąg tematyczny to stroje pozostające zwykle nieco w cieniu wcześniej wymienionych, ubiory codzienne i dziecięce oraz nieodłącznie związane z dawnymi rezydencjami liberie służby. - Obok kontrastu zazwyczaj stosunkowo prostych ubiorów codziennych i bogato zdobionych strojów reprezentacyjnych, szczególną uwagę zwracamy na charakterystyczne cechy ubrań dziecięcych, w początkach przedstawionej tu epoki ściśle wzorowanych na strojach dorosłych, tak różnych co do koncepcji od ubiorów późniejszych i obecnie nam znanych - mówi Stanisław Borowiak.

- Wystawa prezentowana jest w części ekspozycyjnej dobrzyckiego pałacu – trzech reprezentacyjnych salach parteru (dawnej jadalni, antykamery i salonu), których dekoracje ścienne – znakomicie zachowane polichromie ścienne z przełomu XVIII i XIX w. stanowią doskonałe tło dla eksponatów pomagając wprowadzić widza w atmosferę epoki i klimat życia w rezydencjach arystokracji i zamożnego ziemiaństwa w XIX stuleciu. Każda ze wspomnianych sal poświęcona jest jednemu kręgowi tematycznemu wystawy, a ekspozycja – wzorem wcześniejszych wystaw Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy z tej serii – prezentowana jest na tle ciekawej scenografii, w której kluczową rolę odgrywają m.in. wielkoformatowe reprodukcje fotografii i odpowiednio dobrane cytaty z pamiętników i literatury z epoki, stanowiące lejtmotywy poszczególnych jej fragmentów - podkreśla Stanisław Borowiak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Koszykówka. Pleszewianin Szymon Ryżek walczy o mistrzostwo P...

Gmina Czermin. Marsz nordic walking w Żegocinie. Trasa wiodł...

Pałac w Żegocinie odzyska dawny blask? Jaki pomysł na zagosp...

Otwarcie sezonu truskawkowego w Gołuchowie. Potrawy z owocem...

Nowi mieszkańcy bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Na świat przyszły cztery sokoły wędrowne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto