Gmina Czermin. Żegocin. Wspomnienie Krzysztofa Żychlewicza. Był wieloletnim nauczycielem i wychowawcą młodzieży

Damian Cieślak
Damian Cieślak
pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Wspomnienie Krzysztofa Żychlewicza. Wieloletni nauczyciel i wychowawca młodzieży zmarł w styczniu 2022 roku.

Wspomnienie Krzysztofa Żychlewicza. Był wieloletnim nauczycielem i wychowawcą młodzieży

W czwartek, 20 stycznia 2022 roku, rodzina, przyjaciele, znajomi, mieszkańcy Żegocina i koledzy myśliwi pożegnali Krzysztofa Żychlewicza, nauczyciela i wychowawcę młodzieży.

Na świat przyszedł 1 lutego 1941 roku w Żegocinie. Naukę w miejscowej Szkole Podstawowej ukończył w 1955 roku. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Po uzyskaniu kwalifikacji do nauki w szkole, podjął pracę w Szkole Podstawowej w Kolonii - Obory (1959-1963), następnie w Szkole Podstawowej w Choczu (1963-65).

W 1965 roku powrócił do Żegocina i podjął pracę w tutejszej szkole, w której uczył nieprzerwanie do 2002 roku. Łącznie 37 lat. W latach 1969-1972 sprawował funkcję kierownika ogniska metodycznego wychowania fizycznego przy Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Pleszewie.

- W pamięci uczniów zapisał się jako surowy i wymagający nauczyciel, którego do dzisiaj z sentymentem i wielkim uznaniem wspominają jego byli dorośli a niejednokrotnie dzisiaj - bardzo dorośli uczniowie. Zapamiętamy Go jako wielkiego miłośnika sportu i rywalizacji młodzieżowej, a przede wszystkim dociekliwego fizyka i matematyka, który starał się ukazać piękno tajemniczych dla uczniów liczb, ucząc sposobów wykorzystania ich w życiu codziennym. Nie zawsze jako uczniowie to docenialiśmy, ale do dzisiaj w naszych sercach nosimy wdzięczność za te nauki - opowiada Krzysztof Zawada, sołtys Żegocina.

W 1970 roku Krzysztof Żychlewicz ożenił się z Małgorzatą z domu Leśniak, również nauczycielką Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

Poza dydaktyką miał wiele innych zainteresowań. Największym zamiłowaniem było łowiectwo. 43 lata był członkiem koła łowieckiego „Darz Bór” nr 29 w Jarocinie. - Wyróżniał się bogatą wiedzą o tematyce łowieckiej, przyrodniczej, a także umiłowaniem środowiska naturalnego i ojczystej przyrody. Był pomysłodawcą i głównym koordynatorem organizowanego kursu wiedzy o łowiectwie i ekologii dla szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu jarocińskiego oraz pleszewskiego. Ponadto organizował dla młodzieży w terenie - wraz z innymi myśliwymi - pokazy gospodarki łowieckiej, warsztaty, pokazując poletka zgryzowe, zaporowe, budowę lizawek oraz całokształt pracy myśliwych na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny w lesie i na polach. Corocznie w powyższych zajęciach i konkursach uczestniczyło bez mała 400 uczniów. Dużą wagę przywiązywał do tradycji łowieckich, podnoszenia kultury i gwary łowieckiej - wspomina Krzysztof Zawada.

Jego dorobek został doceniony przez kapitułę odznaczeń łowieckich, która wyróżniła pana Krzysztofa brązowym i srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej. Odznaczony został ponadto regionalnymi medalami łowieckimi za zasługi dla łowiectwa woj. kaliskiego i zasłużony dla łowiectwa Wielkopolski. - W Żegocinie pamięć o nim będzie przechodziła z pokolenie na pokolenie - kończy gospodarz miejscowości.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Chocz. Kradli złom z prywatnych posesji. Mieszkaniec p...

Wyzwolenie Pleszewa spod okupacji niemieckiej. Mija 77 lat o...

Pleszew. Pleszewski dworzec kolejki wąskotorowej w roli głów...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pleszew. Teatr Prawie W...

Morsujemy w Gołuchowie. Wejście do wody trzeba było wyrąbać ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie