Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Czermin. Wielkie święto gospodyń i folkloru! Jubileusz Kółka Włościanek oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żegocinie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Żegocin świętował 115-lecia Kółka Włościanek. 2 lipca 2022 roku w miejscowości odbyły się również Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

115-lecie Koła Gospodyń Wiejskich - Kółka Włościanek i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żegocinie

17 marca 1907 roku z inicjatywy hrabiny Teofili Chłapowskiej - była pierwszą przewodniczącą - powstało Kółko Włościanek w Żegocinie. Jest to najstarsza tego rodzaju organizacja kobieca działająca w Wielkopolsce. W momencie narodzin liczyła 40 gospodyń z pięciu sąsiadujących miejscowości. Początkowo podstawowym celem pań było rozpowszechnianie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu prowadzenia gospodarstw domowych. Z czasem obszar działalności zmieniał się i rozszerzał. W 2022 roku Koło Gospodyń Wiejskich - Kółko Włościanek w Żegocinie - bo tak od kilku lat brzmi pełna nazwa organizacji - świętuje 115-lecie istnienia. Przewodniczącą organizacji jest Daniela Królak.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 2 lipca 2022 roku. Rozpoczęła je msza św. Drugą część obchodów zorganizowano na placu przy Ośrodku Kultury. Były gratulacje i życzenia od zaproszonych gości. Nie zabrakło medali i odznaczeń. Dziękowały również same Włościanki. Pamiątkowe, jubileuszowe statuetki trafiły w ręce osób i przedstawicieli organizacji współpracujących z Kółkiem.

Dla gości przygotowano warsztaty i pokazy kulinarne przebiegające pod hasłem "Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną". Były stoiska kół gospodyń wiejskich, wystawa twórców ludowych. Chętni mogli odwiedzić Salonik Heleny Modrzejewskiej i Rodziny Chłapowskich oraz obejrzeć pokaz rzeźbienia piłą spalinową techniką carvingu w ramach projektu "Historia Żegocina w drewnie ukryta".

od 16 lat

Ów projekt był realizowany w Żegocinie od kilku dni. Czterech twórców przygotowało cztery piękne rzeźby przedstawiające postaci związane z historią miejscowości.

W sobotę obchodzono także 30-lecie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Odbyły się również Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Na scenie zaprezentowały się zespoły z czterech państw: Polski, Serbii, Słowacji i Rumunii. To było wielkie święto kultury ludowej! Całość zakończyła wspólna biesiada.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gmina Gołuchów. Artystyczny eksperyment zakończył się sukces...

Hades w Pleszewie. To było najbardziej kultowe miejsce ostatnich lat. Zobacz, jak w Hadesie bawiły się całe pokolenia pleszewian

Hades w Pleszewie. To było najbardziej kultowe miejsce ostat...

Gmina Gizałki. Najlepsi uczniowie odebrali pamiątkowe statue...

Grażyna Łobaszewska świętowała w Pleszewie 50-lecie pracy artystycznej. Muzyczna Strefa Kultury na Rynku czas start!

Grażyna Łobaszewska świętowała w Pleszewie 50-lecie pracy ar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto