Gmina Czermin uczciła 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Udostępnij:
W poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku, przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy ten dzień obchodzimy jako święto państwowe. Zwycięski zryw niepodległościowy uczczono w gminie Czermin.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Czermin

Gmina Czermin jest ambasadorem Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i na jej terenie 27 grudnia 2021 roku, jak i we wcześniejszych dniach, odbyło się szereg wydarzeń upamiętniających niepodległościowy zryw. W poniedziałek patriotyczną uroczystość zorganizowano na cmentarzu w Żegocinie, gdzie odczytano apel poległych. Kwiaty i znicze przy Pomniku Bohaterów złożyli: sołtys miejscowości i radny gminy Czermin Krzysztof Zawada oraz kierownik Ośrodka Kultury Zofia Zawada, a także uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Żegocinie z dyrektorem Markiem Jezierskim na czele.

Przy mogiłach powstańców wielkopolskich na cmentarzu w Czerminie znicze zapalili delegacje uczniów klas VII. Kolejna delegacja w składzie sołtys Czermina i radna Maria Doczekalska, sołtys Broniszewic i radny Andrzej Szymczak, gospodarze Żegocina, Strzydzewa i Wieczyna, czyli Krzysztof Zawada, Ewelina Fajka oraz Żaneta Krysińska, prezes OSP Czermin Zbigniew Serbiak, kierownik biblioteki Zofia Straszewska i kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie Renata Półtorak zapalała znicze na grobach powstańców wielkopolskich znajdujących się na cmentarzach w gminie Czermin.

Przed świętami wiele działo się w szkołach. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt. „Niezapomniane Zwycięstwo”. Były quizy, wirtualna wystawa, konkurs plastyczny czy apel przygotowany przez uczniów.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Uroczystość oficjalnego przejęcia władzy przez pleszewską Radę Ludową, połączone z zawieszeniem na ratuszu (wejście główne wówczas od strony południowej) polskiego godła narodowego. Pleszewskim powstańcom wręczono sztandar z napisem: Pleszewski Pułk Strzelców oraz przyjęto przysięgę od nowych ochotników. W trakcie uroczystości odśpiewane zostały: Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Ludowej, ks. Kazimierz Niesiołowski. Manifestacje i patriotyczne msze święte odbywały się również w innych miejscowościach powiatu. Trzy dni wcześniej, 3 stycznia, na posiedzeniu Rady Ludowej wybrano polskie władze: burmistrza Stefana Karczewskiego, starostę Artura Szenica i ppor. Ludwika Bociańskiego jako komendanta wojskowego. 

Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Dziś 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przecz...

Pleszew. Dom Kultury w Pleszewie był kultową "miejscówką". B...

Pleszew. Jej torty to prawdziwe dzieła sztuki! Kto by pomyśl...

Niezwykłe Indie. Kraj kontrastów oczami pleszewianki Anny Ch...

Kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej w tarnowskim Muzeum Okręgowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie