Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Czermin. Pałac w Żegocinie czeka na nowego właściciela

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wybudowany w XVIII wieku pałac w Żegocinie czeka na nowego właściciela. Za budynek o powierzchni 1000 metrów kwadratowych znajdujący się na działce wielkości 2500 metrów kwadratowych trzeba zapłacić blisko 500 tys. zł.

Nowy właściciel będzie miał również szansę dzierżawić park o powierzchni około 5 ha, a w przyszłości prawdopodobnie kupić - podkreśla Justyna Stęplewska, agent nieruchomości. Dojazd do obiektu prowadzi drogą asfaltową, dla nieruchomości przygotowany jest projekt hotelu i restauracji. Historia pałacu sięga XVIII wieku. Jest to budowla murowana z parterowym korpusem środkowym nakrytym dachem dwuspadowym. W połowie XIX wieku dodano czterokolumnowy portyk oraz piętrowe skrzydła nakryte dachem czterospadowym.

Duch Heleny Modrzejewskiej

W żegocińskiej posiadłości należącej niegdyś do rodziny Chłapowskich do dziś panuje aura tajemniczości. Pośród mieszkańców krąży wiele legend i historii mówiących o powracających duchach przedstawicieli rodu. Szczególne miejsce w tych opowieściach zajmuje postać Heleny Modrzejewskiej, żony Karola Chłapowskiego, której głos słychać podobno cały czas w opuszczonych murach żegocińskiego pałacu. Aktorka odwiedzała tę miejscowość wielokrotnie. Przyjeżdżała tu na letni wypoczynek i święta. Spacerowała po parku, modliła się w tamtejszym sanktuarium i odpoczywała od wyczerpujących występów na scenach całego świata.

Owiana tajemnicą jest także historia kufrów z pamiątkami, biżuterią i najpiękniejszymi sukniami aktorki. Po śmierci żony Karol Chłapowski przywiózł je do żegocińskiego pałacu. Najstarsi mieszkańcy wspominają, że jeszcze przed wojną przechowywane były w pałacowych piwnicach. Tuż po wybuchu II wojny światowej zaginęły, a najbardziej prawdopodobna wersja historii zakłada, iż niemiecki zarządca odkrył je i spalił w piecu działającej wtedy we wsi gorzelni. Nie wszyscy wierzą jednak w tę wersję historii. Są i tacy, którzy cały czas są przekonani, iż skrzynie z pamiątkami zakopane są w przypałacowym parku albo schowane zostały w pałacowych komnatach.

Dzięki Modrzejewskiej w pałacu gościło wielu wybitnych twórców, artystów, pisarzy. Wystarczy wspomnieć Henryka Sienkiewicza, który bohaterce „Ogniem i Mieczem” nadał nie tylko imię Modrzejewskiej, również opis zewnętrzny kniaziówny odwzorowywał fizjonomię aktorki.

Obiekt wymaga gruntownej modernizacji

Obecnie pałac wymaga gruntownej modernizacji i czeka na nowego właściciela. W sprawie obiektu można kontaktować się z Justyną Stęplewską, agentem nieruchomości, która specjalizuje się w sprzedaży zabytkowych nieruchomości. Szczegóły TUTAJ.

*akapit zatytułowany "Duch Heleny Modrzejewskiej" pochodzi z artykułu napisanego przez Martynę Mizerkiewicz, a opublikowanego na naszych łamach w lipcu 2015 roku

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To jest najdroższa posiadłość na sprzedaż w powiecie pleszew...

To jedna z najdroższych posiadłości na sprzedaż w powiecie p...

Dożynki parafialne w Czerminie. Mieszkańcy dziękowali za zebrane plony

Gmina Dobrzyca. Uroczystości odpustowe w Lutyni. Relikwie św...

Zostawiła zakupy przy przystanku i odeszła kilka metrów. Chwilę później staranował go rozpędzony samochód

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto