Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Czermin. Noc Muzeów 2021. Co będzie działo się w Żegocinie?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Damian Cieślak/archiwum Ośrodka Kultury w Żegocinie
W sobotę, 15 maja 2021 roku, w Żegocinie odbędzie się Noc Muzeów. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

Wydarzenie rozpocznie się o 18.00 w Saloniku Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich, który mieści się w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Tutaj przygotowano m.in. ofertę edukacyjną dla dzieci. Dwie godziny później uczestnicy Nocy Muzeów przeniosą się do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. O 21.00 zaplanowano kino pod chmurką. Będzie można obejrzeć widowisko plenerowe "Modrzejewska w Żegocinie" oraz rozwiązać quiz historyczny. Nie zabraknie staropolskiego jadła, a zwieńczeniem wieczoru będzie poszukiwanie skarbu w żegocińskim parku. Wydarzenie, na które zapraszają: wójt gminy Czermin Sławomir Spychaj, Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin, odbędzie się w reżimie sanitarnym.

Noc Muzeów w Żegocinie

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce impreza swoją premierę miała 6 lat później w Poznaniu. Z każdym rokiem rosła liczba miejscowości, w których organizowano tego rodzaju wydarzenie. 18 maja 2019 r. po raz pierwszy do akcji przyłączył się Żegocin.

Gmina Czermin. Noc Muzeów 2021. Co będzie działo się w Żegocinie?

Choć miejscowość muzeum nie posiada, to jak mówił w swojej prelekcji dr Emilian Prałat, w Żegocinie są miejsca mające muzealny charakter. Do takowych zaliczył: pałac z końca XVIII w., kościół oraz salonik poświęcony pamięci Heleny Modrzejewskiej, który znajduje się w Ośrodku Kultury w Żegocinie. To właśnie tutaj od historycznego questu rozpoczęła się tamta Noc Muzeów. Kolejny punkt programu stanowiła promocja publikacji „Śladami przeszłości”. Słowo wstępne wygłosił prof. Krzysztof Chłapowski, reprezentujący PAN Warszawa. „Muzeum pamięci - Chłapowscy, Woronieccy i Żegocin” - to z kolei tytuł prelekcji dr Emiliana Prałata z poznańskiego UAM. O doznania muzyczne zadbał Zespół Salonowy. Na scenie zaprezentowali się również soliści oraz Chór Cantare, którzy zaśpiewali pieśni Stanisława Moniuszki. Wszystko z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, którego życiorys przedstawiła Katarzyna Zawada. Przed żegocińską publicznością wystąpiła także Capella Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.

W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie o historii świątyni i parafii opowiadał ks. kan. Marek Kozica. Na zakończenie w zespole pałacowo-parkowym uczestnicy Nocy Muzeów poszukiwali ducha Heleny Modrzejewskiej w 110. rocznicę śmierci aktorki. Tej nocy nie mogło zabraknąć... regionalnego dania nocy.

W 2020 rok ze względów pandemicznych Noc Muzeów nie doszła do skutku. W galerii możecie obejrzeć zdjęcia z pierwszej edycji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gala A1 Federation w Pleszewie. Mateusz Duczmal pokonał w ro...

Pleszew. Odpust w parafii św. Floriana w Pleszewie

Pleszew. Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa

Nowy adres na mieszkaniowej mapie Pleszewa. Takich willi w n...

Porzucili taniec, a teraz sprzedają warzywa. Jak czują się w nowej roli?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto