Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Czermin. Duża uroczystość w Żegocinie. Będzie czasowa zmiana organizacji ruchu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Ośrodka Kultury w Żegocinie/archiwum pleszew.naszemiasto.pl
115-lecie Kółka Włościanek, XXIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, warsztaty i pokazy kulinarne - m.in. takie wydarzenia czekają nas w sobotę w Żegocinie w gminie Czermin. W związku z uroczystościami zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu.

Święto w Żegocinie. Co nas czeka 2 lipca 2022 roku?

17 marca 1907 roku z inicjatywy hrabiny Teofili Chłapowskiej - była pierwszą przewodniczącą - powstało Kółko Włościanek w Żegocinie. Jest to najstarsza tego rodzaju organizacja kobieca działająca w Wielkopolsce. W momencie narodzin liczyła 40 gospodyń z pięciu sąsiadujących miejscowości. Początkowo podstawowym celem pań było rozpowszechnianie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu prowadzenia gospodarstw domowych. Z czasem obszar działalności zmieniał się i rozszerzał. W 2022 roku Koło Gospodyń Wiejskich - Kółko Włościanek w Żegocinie - bo tak od kilku lat brzmi pełna nazwa organizacji - świętuje 115-lecie istnienia.

Panie jubileusz będą obchodziły 2 lipca 2022 roku. Uroczystości rozpocznie msza św. w miejscowym kościele. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy przejdą na plac przy Ośrodku Kultury, gdzie czeka nas część oficjalna, a także warsztaty i pokazy kulinarne przebiegające pod hasłem "Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną". Będą stoiska kół gospodyń wiejskich, wystawa twórców ludowych. Chętni mogą odwiedzić Salonik Heleny Modrzejewskiej i Rodziny Chłapowskich. W programie jest również pokaz rzeźbienia piłą spalinową techniką carvingu w ramach projektu "Historia Żegocina w drewnie ukryta". Ów projekt jest już realizowany. Rozpoczął się bowiem tygodniowy plener rzeźbiarski, podczas którego czterech twórców wykona cztery rzeźby.

W sobotę przypada również 30-lecie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. To nie koniec. 2 lipca odbędą się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Na scenie zaprezentują się zespoły z czterech państw: Polski, Serbii, Słowacji i Rumunii. Czeka nas wielkie święto kultury ludowej! Całość zakończy wspólna biesiada.

Zmiana organizacji ruchu

W związku z sobotnimi uroczystościami od godziny 6:00 do 24:00 wzdłuż drogi gminnej nr 625043P oraz dróg powiatowych nr 4315P i 4316P zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu. Na wspomnianych odcinkach będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy oraz możliwość parkowania po prawej stronie jezdni. Do wszystkich nieruchomości zapewniona będzie możliwość dojazdu i wyjazdu. Mapę znajdziecie w galerii.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gmina Czermin. Zawody sportowo-pożarnicze w Pieruszycach. Po...

Festyn Gołuchowski 2022. Big Cyc zagrał nad zalewem swoje na...

Roksana Węgiel porwała publiczność w Pleszewie. Na jej koncercie bawiły się tłumy!

Roksana Węgiel porwała publiczność w Pleszewie. Na jej konce...

Pleszew pożegnał Małego Wojownika Hubiego Roszkiewicza. Łzy popłynęły z oczu

Pleszew pożegnał Małego Wojownika Hubiego Roszkiewicza. Łzy ...

Pleszew. To już jest koniec! Uczniowie I Liceum Ogólnokształ...

Gmina Pleszew. Wypadek na drodze krajowej nr 12 w Brzeziu. 4...

Zakończenie roku szkolne 2022 w Szkole Podstawowej nr 2 w Pleszewie. Ostatni dzwonek rozbrzmiał z wielką siłą. W końcu upragnione wakacje!

Zakończenie roku szkolne 2022 w Szkole Podstawowej nr 2 w Pl...

Pleszew. Kolejni ósmoklasiści docenieni! Młodzież nagrodzona...

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto