Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Czermin. "Dla was to kolejny projekt, dla nas całe życie". Mieszkańcy Czermina nie chcą na swoim terenie linii KDP

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Dla was to kolejny projekt, dla nas całe życie - mówili mieszkańcy gminy Czermin do przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego. Osoby zebrane w miejscowym Ośrodku Kultury powiedziały NIE planowanej linii Kolei Dużych Prędkości.

Linia Kolei Dużych Prędkości w gminie Czermin?

W powiecie pleszewskim trwają konsultacje w sprawie planowanej budowy linii Kolei Dużej Prędkości. W czwartek, 22 września 2022 roku, z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkali się mieszkańcy gminy Czermin, przez którą przebiegają 3 z 4 zaplanowanych wariantów. Najbardziej inwazyjny jest pierwszy, który przecina na pół kilka miejscowości. Drugi i trzeci "zahaczają" o południową część gminy.

Mieszkańcy przywitali przedstawicieli spółek CPK i BFF transparentem "STOP kolei, która Czermin dzieli". Po wysłuchaniu krótkiej prezentacji, przeszli do zadawania pytania, wyrażania swoich obaw i wątpliwości. - Dla was to jest kolejny projekt, dla nas całe życie - mówiła jedna z kobiet. - Teraz z Kowalewa do Poznania pociągiem dojedziemy w niecałą godzinę. Wystarczy zmodernizować obecną infrastrukturę, puścić w ciągu doby kilka pociągów, które będą się zatrzymywały tylko w większych miastach i efekt będzie podobny - komentował mieszkaniec gminy Czermin. - Jaki jest sens ciągnięcia tej linii przez naszą gminę i powiat skoro nikt z tego tutaj nie skorzysta. Przez Konin byłoby szybciej - dodawał inny. Nawet sobie nie wyobrażacie, jakie straty - przy tych kosztach życia - poniosą rolnicy - podkreślała kolejna osoba. - Młodzi brali kredyty, żeby się wybudować. Mieszkają 2-3 lata i co teraz? Co oni mają zrobić? - dopytywała mieszkanka. - Jesteśmy gminą rolniczą. Wielu z nas realizuje różne projekty unijne, który wymagają od nas zachowania takiego stanu, jaki był w momencie podpisania umowy. Jeśli zabierzecie nam ziemię, kto zapłaci karę? - brzmiało następne pytanie.

- Wszelkie kary my będziemy przejmować - zapewniali przedstawiciele CPK i podobnie jak w Dobrzycy zachęcali do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, wypełniania ankiet lub wysyłania uwag. - Im więcej kolizji, kosztów związanych z wyburzeniami, zgłoszeń ze strony społecznej, tym więcej dana trasa zbiera tzw. punktów ujemnych do naszej analizy. My wybiegamy w stosunku do decyzji środowiskowej - bo właściwe konsultacje społeczne odbędą się na tym etapie - przyjechaliśmy dużo wcześniej, aby już teraz pozyskać informacje od mieszkańców - podkreślał Krzysztof Smardzewski, przedstawiciele Spółki BBF.

Na koniec każdy mógł indywidualne porozmawiać i przeanalizować swoją sytuację z przedstawicielami CPK.

Przypomnijmy, że Rada Gminy Czermin już na sesji, która odbyła się 21 lutego 2022 roku, zajęła negatywne stanowisko w stosunku do budowy i proponowanych tras kolejowych przebiegających przez teren gminy. W kolejnych tygodniach wójt zorganizował spotkania informacyjne dla mieszkańców. Jak Sławomir Spychaj ocenia czwartkowe spotkanie?

- Niewiele wątpliwości zostało rozwianych. Kilka pytań pozostało bez odpowiedzi. Mówią o tym, że od momentu, w którym mieszkańcy dostaną pieniądze za wywłaszczenie, do chwili, kiedy będą musieli opuścić dom minie półtora roku. Konia z rzędem temu, kto dzisiaj w takim okresie się wybuduje. Pytanie, jakie będą ceny, bo w ciągu 1,5 roku inflacja może skoczyć o kilka procent - mówił tuż po spotkaniu wójt Sławomir Spychaj. - Do 5 września na wszystkich drogach powiatowych i gminnych nie było zaznaczonego żadnego wiaduktu. Dopiero po naszym spotkaniu online, to zostało naniesione. Gdyby tak się nie stało, to spotkanie nie odbyłoby się. Cieszę się, że mieszkańcy przyszli i aktywnie uczestniczyli w zebraniu. Obawiam się jednak, że wiele naszych uwag w takim czy innym wariancie nie zostanie wzięte pod uwagę - kontynuował gospodarz gminy Czermin. - Dla naszego samorządu nie widzę żadnych korzyści, a tylko zwiększenie kosztów. Wydłuży się trasa szkolnego autobusu. W zasadzie nie poznaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy gmina musi przejąć drogi. Linii oświetleniowej na tych "łącznikach" też nie wybudują, bo ja czegoś takiego przy autostradach nie widziałem.

Linia będzie gotowa w 2030 roku?

W Polsce od kilku lat trwają prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powstać ma nowe lotnisko i sieć linii kolejowych, z ruchem pasażerskim, przewidzianym nie tylko dla KDP: do 350 km/h, ale także dla ruchu regionalnych ekspresów mogących rozwijać prędkość do 160 km/h.

Przez nasz teren ma przebiegać linia Sieradz - Kalisz - Pleszew - Poznań. W początkowej fazie opracowano 8 wariantów tras. Na bieżącym etapie zostały tylko 4. Spośród nich zostanie wybrany tzw. wariant inwestorski. Wg harmonogramu ostateczną decyzję powinniśmy poznać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kwestie proceduralne powinny zamknąć się do 2027 roku, a linia ma zostać oddana do użytku trzy lata później.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dyskoteki w Pleszewie. Białe rękawiczki, odblaskowe kamizelki i techno. Zobacz, jak potrafią bawić się mieszkańcy Pleszewa i okolic

Dyskoteki w Pleszewie. Białe rękawiczki, odblaskowe kamizelk...

Gmina Dobrzyca. Rozpoczęły się konsultacje w sprawie Kolei D...

Bieg Przemusia 2022 w Pleszewie przyciągnął setki dzieci. Có...

12. Bieg Przemysława w Pleszewie. Oto zwycięzcy! Najszybsi b...

12. Bieg Przemysława w Pleszewie. Ponad 300 zawodników na ul...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto