Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chocz. Przystanki autobusowe w Kuźni zostały przyozdobione wzorami Puszczy Pyzdrskiej

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wiaty przystanków autobusowych w Kuźni (gmina Chocz) zostały przyozdobione wzorami Puszczy Pyzdrskiej. W jakim celu?

Malowanie przystanków to część projektu „Rowerem po Puszczy Pyzdrskiej”, realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Puszcza Pyzdrska. - Dzięki projektowi powstanie 400 km nowych tras rowerowych biegnących oznakowanymi, obecnie leśnymi, drogami pożarowymi. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Grodziec i samorządami Puszczy Pyzdrskiej turyści otrzymają dokładną informację o przebiegu tras w kilkudziesięciu punktach Puszczy. Kolorowe przystanki mają przyciągać uwagę potencjalnych turystów rowerowych i promować turystykę rowerową. Docelowo przy przystankach, a także w innych popularnych miejscach, zostaną zamontowane plansze z mapami ukazującymi trasy rowerowe - opowiada Przemysław Kowalski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Puszcza Pyzdrska.

Organizacja na realizację projektu pozyskała dofinansowanie z programu „Poprawa stanu bezpłatnej ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej oraz rozwój sieci szlaków turystycznych na terenie woj. wielkopolskiego” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w wysokości blisko 30 tys. zł. Wsparcia udzieliły również samorządy biorące udział w przedsięwzięciu, którego całkowita wartość wynosi ponad 40 tys. zł. Każdy samorząd sam wybierał wzory, jakie chciał, aby zostały namalowane na przystankach znajdujących się w danej gminie. Poza Choczem przystanki z wzorami Puszczy Pyzdrskiej znajdziemy też w gminach: Blizanów, Ceków Kolonia i Pyzdry. W sumie wykonano 16 murali. Motywy zdobnicze Puszczy Pyzdrskiej zostały opracowane przez dr hab. Martę Flisykowską w grudniu 2017 roku na zlecenie LOT Puszcza Pyzdrska.

Puszcza Pyzdrska to kompleks leśny zawdzięczający swoją nazwę faktowi, że blisko 1/6 jego obszaru stanowiła w latach 1387-1793 własność miasta Pyzdry. - To wskrzeszona (w wyniku realizowanych od 2009 r. przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” i lokalnych pasjonatów działań) kraina geograficzna o bardzo dużym potencjale turystycznym obejmująca gminy Blizanów, Ceków Kolonia, Chocz, Gizałki, Grodziec, Malanów, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto, Stawiszyn, Tuliszków i Zagórów. W ciągu 4 lat zrealizowano badania etnograficzne i architektoniczne oraz zinwentaryzowano fotograficznie wszystkie cenne architektonicznie obiekty budowlane. Zebrany materiał znalazł się w publikacjach, był pokazywany na wystawach oraz prezentowany na ogólnopolskich konferencjach naukowych. Wydano pierwszą w historii obszaru mapę turystyczną oraz przeprowadzono międzynarodowe warsztaty z dawnych technik budowlanych. Przeprowadzone działania w sposób bezdyskusyjny udowodniły, że obszar PP to spójny geograficznie obszar o unikatowym w skali europejskiej dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym - czytamy na stronie internetowej organizacji.

Najwyższe wygrane w Lotto w powiecie pleszewskim. Ile pienię...

To jedna z najdroższych posiadłości na sprzedaż w powiecie p...

Matura 2020. Pleszewscy maturzyści poznali wyniki egzaminów [ZDJĘCIA]

Pleszew. 200 lat, 200 lat niech żyje, żyje nam! Natalia Lask...

Chocz. Mieszkańcy i strażacy uczcili dzień świętego Wawrzyńc...

Novak Djoković potwierdził udział w US Open. Serb będzie zdecydowanym faworytem wielkoszlemowego turnieju w Nowym Jorku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto