Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chocz. Piknik z "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Szkoły Podstawowej w Kwileniu
W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu tegoroczne Narodowe Czytanie przybrało sielankową formę. Wszystko za sprawą pikniku z "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza.

Piknik z "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza w Szkole Podstawowej w Kwileniu

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu wzięli udział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Przedsięwzięcie przybrało romantyczno-sielankową formę. Wolontariusze: Lena i Natasza Skowrońskie, Zosia Wojciechowska, Ewa Kałużna, Maja Czajczyńska, Wiktoria Walczak, Zosia Kusiak, Lena Grochowska i Alan Helwing wraz z opiekunkami Agatą Wojciechowską i Anną Marzol zorganizowały dla całej społeczności szkolnej piknik z ,,Balladami i romansami" Adama Mickiewicza.

- Wolontariusze zachęcali całe klasy, nauczycieli i uczniów do włączenia się w akcję: przeczytania fragmentów twórczości Mickiewicza, z którymi uczniowie spotykają się w podstawówce. Była więc przerwa poświęcona "Powrotowi taty", "Świteziance" oraz "Pani Twardowskiej". Czytający otrzymali od wolontariuszy emblematy upamiętniające akcję oraz słodkości - relacjonują nauczyciele szkoły w Kwileniu.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Śladami Olędrów. Sprawdzali, co kryje w sobie Puszcza Pyzdrska

Gmina Pleszew. Uderzył i uciekł, po czym... zrobił to ponown...

Trwają XXI Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe w Ośrodku Ku...

W bogatych zbiorach Jana Zbigniewa Haina znajduje się mnóstwo ciekawych zdjęć z historii Pleszewa. Tym razem przenosimy się m.in. do lat 70. i 90. ubiegłego wieku. W galerii zamieściliśmy fotografie pleszewskich młynów i zakładów zbożowych

Unikatowe zdjęcia z historii Pleszewa. Pleszewskie młyny w d...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto