Gmina Chocz. Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury uświetniła święto Trzech Króli

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Udostępnij:
6 grudnia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Z tej okazji w kościele św. Michała Archanioła w Choczu najpiękniejsze kolędy i pastorałki - przed, jak i w trakcie mszy - zaprezentowała Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury.

Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu uświetniła święto Trzech Króli

"Mędrcy świata, monarchowie" czy "Tryumfy Króla Niebieskiego" m.in. takie kolędy w niedzielne popołudnie zaprezentowała Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu pod batutą kapelmistrza Włodzimierza Mrozińskiego. Zespół występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, międzynarodowe, takie jak: dożynki, festyny, jubileusze, święta państwowe i kościelne. Grupa uczestniczy również w przeglądach orkiestr dętych, występuje na koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, gra kolędy i pastorałki, a także udziela się filantropijnie, pojawiając się na koncertach charytatywnych. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany, znajdują się w nim: opusy marszowe, utwory rozrywkowe, ludowe i biesiadne, muzyka klasyczna czy pieśni kościelne.

Święto Trzech Króli

Trzech Króli, a właściwie święto Objawienia Pańskiego lub Epifania, to chrześcijańska uroczystość obchodzona na cześć objawienia się Boga człowiekowi, obecności Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.

Objawienie Pańskie według chrześcijan ma być pokłonem złożonym Bogu Wcielonemu przez część świata pogan, ludzi z różnych warstw społecznych i narodów. Stąd późniejsze przedstawienie Mędrców (do dziś obecne w kulturze) jako trzech osób, z których jedna jest czarnoskóra, druga młoda, a trzecia stara.

Dawniej w dniu święta Trzech Króli święcono złoto, którym później dotykano szyi, a także kadzidło (żywicę z jałowca), służące do okadzania gospodarstwa. Zwyczaje te miały uchronić dom i jego mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami.

6 stycznia zwyczajowo na drzwiach katolickich domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Zwyczaj upowszechnił się w XVIII w. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wielu uważa, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar - przekazanych przez średniowieczną legendę. Znana jest także interpretacja skrótu jakie pierwszych liter łacińskich nazw wydarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (Poznanie – Wesele – Chrzest).

Do tradycji święta Objawienia Pańskiego należy też przejście Orszaku Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski. Są to uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Orszak Trzech Króli w Pleszewie, czyli okazja do ws...

Pleszew. Jej torty to prawdziwe dzieła sztuki! Kto by pomyśl...

Grają już 30 lat! Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośr...

"Wtedy zrobiliśmy taki marsz w stronę Rynku, choć większość ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie