Gmina Chocz. Mieszkańcy Kwilenia oddali hołd poległym i biorącym udział w wojnie obronnej w 1939 roku

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Udostępnij:
Społeczność Kwilenia uczciła pamięć i oddała hołd żołnierzom poległym oraz biorącym udział w wojnie obronnej 1939. W niedzielę, 5 września 2021 roku, odsłonięto pamiątkową tablicę. Znalazły się na niej nazwiska ponad 20 mieszkańców, którzy walczyli o wolność i niepodległość kraju.

Odsłonięcie tablicy ku czci i w hołdzie poległym oraz biorącym udział w wojnie obronnej 1939

Pomysł upamiętnienia żołnierzy poległych i biorących udział w wojnie obronnej 1939 mieszkańcy Kwilenia wyrażali już od kilku lat. W 2021 roku tę ideę udało się zrealizować. Na ścianie Domu Seniora zawisła pamiątkowa tablica. Jej uroczystego odsłonięcia dokonała Stanisława Tyl, córka Józefa Bilickiego, który brał udział w kampanii wrześniowej. Pani Stanisławie asystowali strażacy z OSP Kwileń: wnuk Andrzej Tyl i Grzegorz Walczak. Wiązankę kwiatów złożyli harcerze z drużyny "Błękitne Szeregi" im. Władysława Andersa, a aktu poświęcenia dokonał o. Medard Hajdus, proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Choczu. Honorową wartę przy tablicy pełnili harcerze oraz członkowie Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. Obecne były również poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych niesiony przez druhów z OSP Kwileń, spadkobierców - na mocy uchwały Zarządu Okręgowego w Kaliszu - oddziału terenowego.

Ponad 20 nazwisk

Nazwiska żołnierzy odczytała harcerka Amelia Szymańska, a ich biogramy zaprezentowała Zdzisława Flisińska, pasjonatka lokalnej historii. - To, że dzisiaj, po 82 latach, jakie minęły od wybuchu II wojny światowej możemy się spotkać w tak licznym gronie i uczcić pamięć walczących oraz poległych żołnierzy zawdzięczać należy nieżyjącemu już Stefanowi Cierzniakowi, prezesowi Koła Związku Kombatantów w Choczu. To on pod koniec grudnia 2006 roku zwrócił się do ówczesnego przewodniczącego Rady Jana Woldańskiego o uczczenie w godnej formie żołnierzy z terenu gminy Chocz uczestniczących w wojnie obronnej 1939 roku - podkreślała. Prezes zainicjował, a Zdzisława Flisińska opracowała Księgę Pamięci uczestników i ofiar działań zbrojnych. Księga okazała się pomocna przy tworzeniu listy nazwisk i biogramów żołnierzy. Równie ważne były relacje najstarszych mieszkańców Kwilenia czy dowody zgromadzone dzięki wsparciu potomków osób biorących udział w wojnie.

Na tablicy ku czci i w hołdzie poległym oraz biorącym udział w wojnie obronnej 1939 znalazło się ponad 20 nazwisk.

Polegli:

 • Józef Bilicki;
 • Józef Martyna;
 • Stanisław Marcinkowski;
 • Stefan Tama.

Biorący udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r.:

 • Franciszek Cichy;
 • Jan Cieślak;
 • Piotr Drążek;
 • Antoni Dąbkowski;
 • Bolesław Helwing;
 • Andrzej Juszczak;
 • Tadeusz Kantorski;
 • Franciszek Kędzierski;
 • Stefan Marcinkowski;
 • Jan Mazurek;
 • Marian Raczyk;
 • Zygmunt Rowicki;
 • Józef Reśliński;
 • Tomasz Rogacki;
 • Wojciech Szymański;
 • Antoni Tyrakowski;
 • Stefan Urbaniak;
 • Teodor Urbaniak;
 • Wiktor Wieczorek;
 • Bronisław Wojciechowski.

Szczególne miejsce

W uroczystości wzięli udział potomkowie ofiar i osób biorących udział w wojnie, którzy zjechali do Kwilenia z różnych regionów kraju, mieszkańcy sołectwa, strażacy czy przedstawiciele władz samorządowych. - Pamięć o przodkach, którzy zginęli w obronie ojczyzny jest szczególnie ważna. To ona nadaje sens naszej tożsamości, korzeniom i dziejom narodu oraz tak przez nas cenionej idei wolności i niepodległości. Dzięki Wam przybyło w powiecie kolejne ważne miejsce pamięci narodowej - opowiadała Urszula Balicka, sekretarz powiatu pleszewskiego.

- Fakt, że tak licznie się tutaj stawiliśmy, świadczy że upamiętnieni są dla nas wzorem. Tak jak oni chcielibyśmy być zawsze wierni ideałom i wartościom. To, że możemy się tutaj zebrać to zasługa pojedynczych osób, które od kilku lat wyrażały pragnienie stworzenia tablicy pamiątkowej. Stało się to dzisiaj dzięki uporowi i woli członków komitetu organizacyjnego. Mam nadzieję, że będzie to szczególne miejsce, przy którym my i przyszłe pokolenia będziemy potrafili się zatrzymać i wspomnieć tych, dzięki którym mamy wolność - mówił Marian Wielgosik, burmistrz gminy Chocz.

W skład komitetu organizacyjnego weszli: Mirosław Cieślak (przewodniczący), Małgorzata Bojarun, Irena Urbaniak, Anna Bogaczyk, Maria Mrozińska i Piotr Tyrakowski, który prowadził niedzielną uroczystość. - Pamiętamy dziś i pamiętać będziemy jutro, a krew, którą przelali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie nie była ofiarą daremną - podkreślał. Miłym akcentem było wsparcie działalności harcerzy przez druhów z OSP Kwileń. Strażacy przekazali im voucher o wartości 500 zł.

Festyn z KGW

Uroczystość była połączona z festynem zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kwileniu. Przygotowano atrakcje dla dzieci, stoisko kulinarne ze swojskim jadłem czy pokaz rękodzieła ludowego. Chętni mogli również zaszczepić się przeciwko Covid-19. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół Tims.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

"W zdrowym ciele zdrowy duch". Festyn z Kołem Gospodyń Wiejs...

Olaf Pera, mistrz Polski kadetów w boskie, marzy o starcie w...

Pleszew. Osiecka po męsku, czyli odważne wersje wielkich przebojów

Pleszew. Nowa dyrektor powitała uczniów. Rozpoczęcie roku sz...

W poniedziałek debata w Sejmie nad stanem wyjątkowym. Opozycja chce dialogu i krytykuje decyzję władz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie