Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Ze wsparciem Unii zdobędą zawód, który da im pracę

Monika Kaczyńska
Kształcenie w deficytowych zawodach będzie dodatkowo punktowane
Kształcenie w deficytowych zawodach będzie dodatkowo punktowane Łukasz Zarzycki
Fundusze Europejskie: Pracodawcy coraz częściej miewają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Wykształcenie zawodowe dostosowane do potrzeb rynku gwarantuje znalezienie pracy

Wielkopolska jest województwem o najniższym bezrobociu w kraju. W grudniu ubiegłego roku bez pracy pozostawało 6,2 proc. mieszkańców naszego województwa, podczas gdy w kraju stopa bezrobocia wynosiła 9,8 proc. Coraz częściej to pracodawca musi przekonać do siebie kandydata, oferując atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Z drugiej strony bolączką zarówno pracodawców, jak i poszukujących pracy jest wzajemne niedopasowanie. Jak wynika z „Barometru zawodów”, zestawienia przygotowywanego na podstawie deklaracji pracodawców, danych z urzędów pracy i agencji zatrudnienia - w każdym z wielkopolskich powiatów lista profesji, w których potrzeba rąk do pracy jest długa. W wielu przypadkach jednak pracodawcy oczekują, że kandydaci będą mieli już pewne doświadczenie zawodowe oraz posiądą konkretne umiejętności, bądź dodatkowe uprawnienia. Zdarza się więc, że absolwenci szkół lub kursów zawodowych nie spełniają ich oczekiwań.

Zmianie tej sytuacji mają posłużyć projekty, które zostaną zrealizowane w ramach Poddziałania 8.3.1 „Kształcenie zawodowe młodzieży”. Ich zasadniczym celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów i umożliwienie im zdobycia doświadczenia w czasie praktyk i staży u pracodawców. Dzięki temu ich szanse na zatrudnienie wzrosną.

- Dodatkowymi działaniami, które mogą uwzględniać projekty jest wyposażenie lub dopo-sażenie pracowni lub warsztatów szkolnych, doskonalenie kompetencji nauczycieli kształcenia zawodowego, doradztwo edukacyjno-zawodowe, a także tworzenie lub wspieranie wysokiej jakości wyspecjalizowanych ośrodków kształcenia i szkolenia to jest Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - zwraca uwagę Katarzyna Trzaska, zastępca dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Fundusze Europejskie - sposoby na kwalifikacje
Zasadniczą grupą uczestników projektów dotyczących kształcenia zawodowego młodzieży są uczniowie szkół i innych placówek systemu oświaty, prowadzących kształcenie zawodowe, w tym także młodociani pracownicy. Projekty mogą uwzględniać zarówno praktyki realizowane bezpośrednio w firmach, jak kształcenie praktyczne w zawodzie w szkole lub innych placówkach systemu oświaty we współpracy z pracodawcami. Czynny udział tych ostatnich w przygotowaniu zawodowym przyszłych pracowników sprawia, że są oni lepiej przygotowani do rozpoczęcia pracy.

Kolejnym typem projektów, które mogą zostać dofinansowane są projekty z zakresu kształcenia dualnego. To ostatnie najogólniej rzecz biorąc polega na tym, że kandydaci do zawodu praktyczną część nauki odbywają bezpośrednio w miejscu pracy, w szkole zaś nabywają wiedzę teoretyczną. Rozwiązania organizacyjne bywają różne - uczniowie mogą na przykład spędzać miesiąc w szkole, miesiąc u pracodawcy, mogą też część teoretyczną nauki realizować w czasie kilkutygodniowych, odbywających się co semestr zjazdów.

Taki system pozwala zdobywającym zawód od początku wdrażać się w funkcjonowanie zakładu pracy, co faktycznie likwiduje problem braku doświadczenia absolwentów, który według pracodawców bywa istotną przeszkodą w ich zatrudnianiu.

Konkursowe projekty mogą także zawierać wszelkie inne formy działań, które posłużą podniesieniu kwalifikacji uczniów.

Fundusze Europejskie - dotacja na bazę
Jeżeli realizacja projektów związanych bezpośrednio z kształceniem zawodowym uczniów będzie wymagała dodatkowych inwestycji w bazę służącą edukacji, projektodawca będzie mógł starać się także o dofinansowanie tych wydatków.

- W ramach projektów będzie możliwe także wyposażenie lub doposażenie pracowni czy warsztatów, tak by jak najbardziej przypominały naturalne środowisko przyszłej pracy, a także sfinansowanie podnoszenia kwalifikacji nauczycieli zawodu czy instruktorów jego praktycznej nauki - informuje Katarzyna Trzaska. - Pod warunkiem jednak, że będzie to uzupełnienie staży, praktyk i innych projektów podnoszących kwalifikacje uczniów.

Na podobnej zasadzie będzie możliwe uzyskanie dofinansowania na przedsięwzięcia obejmujące doradztwo edukacyjno-zawodowe dla młodzieży, podniesienie kwalifikacji osób je prowadzących, a także wyposażenie w niezbędny do prowadzenia takiego doradztwa sprzęt.

Konkursowe projekty mogą uwzględniać także tworzenie lub wspieranie Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Wsparcie może obejmować, np. wyposażenie pracowni i warsztatów tak, by kształcenie zawodowe przebiegało w warunkach w jak największym stopniu przypominających przyszłe miejsce pracy, a także rozszerzenie lub dostosowanie oferty edukacyjnej Centrów oraz jeśli istnieje taka potrzeba podniesienie kwalifikacji nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu tak, by mogli sprostać nowym zadaniom.

Na dodatkowe punkty przy ocenie mogą liczyć projekty uwzględniające m.in. kształcenie w zawodach deficytowych czy mieszczących się w ramach inteligentnych specjalizacji poszczególnych regionów.

Na wsparcie projektów przeznaczono łącznie 16,56 mln zł. Dofinansowanie projektu może wynieść maksymalnie 90 proc. jego kosztów kwalifikowanych.

Fundusze Europejskie - wniosek nie tylko online

Ogłoszenie o konkursie ukaże się na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl i na portalu funduszeeuropejskie.gov.pl już w najbliższy poniedziałek. Wtedy też za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl. będzie można rozpocząć przygotowywanie wniosku. Sam nabór wniosków będzie zaś prowadzony prowadzony od 31 marca do 15 kwietnia bieżącego roku. W tym terminie gotowy wniosek będzie musiał zostać przesłany za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego. Potem w ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku trzeba będzie złożyć jego wersję papierową.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto