Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Instytucje publiczne także będą oszczędzać energię

Monika Kaczyńska
Projekty w  aglomeracji kalisko-ostrowskiej i aglomeracji poznańskiej mogą obejmować także budynki mieszkalne
Projekty w aglomeracji kalisko-ostrowskiej i aglomeracji poznańskiej mogą obejmować także budynki mieszkalne Adrian Wykrota
Fundusze Europejskie. Poprawa efektywności energetycznej pozwoli wielkopolskim instytucjom nie tylko zaoszczędzić na wydatkach na energię, ale także przyczyni się do poprawy stanu środowiska

Fundusze Europejskie
Nie ulega wątpliwości, że wszystkie samorządy bardzo starannie liczą budżetowe pieniądze. Budowa i utrzymanie dróg, kanalizacji, zapewnienie transportu zbiorowego, prowadzenie szkół, pomoc społeczna, utrzymanie bibliotek, domów kultury i szereg innych zadań - pochłania znaczne sumy. Możliwość ograniczenia zbędnych wydatków to więc dla samorządów opcja niezwykle kusząca. Źródłem całkiem sporych oszczędności mogą być wydatki na energię zarówno w urzędach, jak i szkołach, bibliotekach, przychodniach. Jednak, aby oszczędzać, trzeba zainwestować w nowoczesne energooszczędne ogrzewanie i oświetlenie, a także poprawić stan samych budynków, tak by traciły mniej ciepła.

Fundusze Europejskie - trzy konkursy
W realizacji takich inwestycji pomoże unijne wsparcie. Już wkrótce będzie można składać wnioski w trzech konkursach, w których będzie można uzyskać dotacje na poprawę efektywności energetycznej.

Konkurs w ramach Poddziałania 3.2.4 „Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla rozwoju AKO” jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, a także instytucji samorządowych posiadających osobowość prawną, w tym również spółki komunalne, działające na terenie gmin i powiatów skupionych w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

W konkursie w ramach Poddziałania 3.2.3 „Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT dla MOF Poznania” wnioski mogą składać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz instytucje samorządowe z terenu aglomeracji poznańskiej.

Konkurs w ramach Poddziałania 3.1.2 „ Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej - OSI” jest adresowany do podmiotów z Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji i Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. W tym konkursie, oprócz jednostek, o wsparcie mogą starać się między innymi organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną, związki wyznaniowe, partnerstwa publiczno-prywatne, a także dostawcy usług energetycznych.

Łącznie do podziału w trzech konkursach jest ponad 110 mln zł.

Fundusze Europejskie - nie tylko docieplenie
Projekty, które można składać w konkursach, mogą dotyczyć między innymi prac docieple-niowych w budynkach, wymiany okien i drzwi zewnętrznych, przebudowy systemów grzewczych lub systemów wentylacji i klimatyzacji, instalacji odnawialnych źródeł energii w modernizowanych budynkach, a także wymiany oświetlenia na energooszczędne, a także na instalację systemów zarządzania energią i monitorowania jej zużycia. Inwestycje te mogą być realizowane we wszystkich budynkach należących do samorządów

- Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestycje mogą dotyczyć także komunalnych budynków mieszkalnych - informuje Izabela Grabska ze Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Podobnie, domów, w których znajdują się mieszkania komunalne, mogą dotyczyć wnioski w konkursie adresowanym do podmiotów z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.

W przypadku OSI Pilskiego i OSI Leszczyńskiego inwestycje w komunalne budynki mieszkalne nie będą kwalifikowały się do dofinansowania. O dotacje będzie się można jednak starać na prace modernizujące m.in. domy dziecka, koszary, domy emerytów i rencistów, schroniska dla nieletnich, ale też hotele, motele, schroniska turystyczne czy pensjonaty.

Istotne jest także, że każdy z wnioskodawców może złożyć więcej niż jeden wniosek.

W każdym przypadku jednak inwestycje muszą zostać jednak tak zaplanowane, by po ich realizacji zużycie energii w modernizowanym budynku spadło przynajmniej o 25 proc. Ten przewidywany wynik musi zostać potwierdzony audytem energetycznym.

Jeśli projekt przewiduje wymianę oświetlenia na energooszczędne - konieczne jest także wykonanie audytu oświetleniowego.

Jeśli projekt otrzyma dofinansowanie, składający wniosek będzie zobowiązany, już po zrealizowaniu inwestycji, udokumentować przy pomocy audytu powykonawczego lub odpowiedniego certyfikatu osiągnięcie założonych oszczędności w zużyciu energii.

Przy ocenie projektów we wszystkich konkursach będzie brany pod uwagę także efekt ekologiczny. Projekty uwzględniające rozwiązania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii otrzymają dodatkowe punkty.

W każdym z konkursów minimalna wartość projektu to 300 tysięcy złotych. Maksymalna wartość dofinansowania to 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Fundusze Europejskie - jak składać wnioski
Ogłoszenie o konkursach można znaleźć na stronie internetowej http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski konkursowe w przypadku konkursów w ramach Poddziałania 3.2.3 i Poddziałania 3.2.4 można składać od 30.09.2016 r. od godziny 7.30 do 31.10.2016 r. do godziny 15.30.

W konkursie na projekty w ramach Poddziałania 3.2.1 wnioski można składać od dnia 30.09.2016 r. od godziny 7.30 do dnia 13.10.2016 r. do godziny 15.30.

We wszystkich przypadkach trzeba to zrobić za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie trzeba złożyć jego wersję papierową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto