Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Florian Siekierski nowym prezesem Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. W tej roli zastąpi Adelę Gralę-Kałużną

Redakcja
archiwum prywatne, Damian Cieślak
Adela Grala-Kałużna z racji pełnienia funkcji przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Pleszew musiała zrezygnować z prezesowania Stowarzyszeniu Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia jej miejsce zajmie Florian Siekierski.

W 2020 roku UTW będzie obchodził 10-lecie funkcjonowania. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia był Edward Kubisz, po nim przyszedł czas na Adelę Gralę-Kałużną, teraz pałeczkę przejął Florian Siekierski. - Nie było wielu chętnych do podjęcia się tej misji, która wymaga trochę czasu i poświęcenia. Ja zgodziłem się, bo szkoda byłoby zmarnować blisko 10 lat pracy, jaka została tutaj wykonana - opowiada emerytowany pułkownik.

Aktualnie z oferty Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku regularnie korzysta ponad 100 osób. W zajęciach mogą uczestniczyć seniorzy w wieku 50+ niezależnie od posiadanego wykształcenia. - Chcielibyśmy wyjść do środowisk wiejskich, ale nie tylko. Zdarzają się różne sytuacje życiowe. Są ludzie z ograniczeniami sprawności, którzy mają pewne hamulce, aby wyjść z domu. My właśnie z tych domów chcielibyśmy ich wyciągnąć. Temu ma służyć również kolejna „Senioriada” - wyjaśnia Florian Siekierski.

Nowy prezes Stowarzyszenia zwraca uwagę na przewartościowania w ocenie potrzeb seniorów, jakie nastąpiły w ostatnim czasie. - Kiedyś mówiono, że trzeba czytać, rozwiązywać krzyżówki, dzisiaj główny kierunek nastawiony jest na sprawność - podkreśla.

Bogata oferta

Florian Siekierski ma również kilka pomysłów, jeśli chodzi o rozszerzenie oferty zajęć. Nacisk będzie kładziony na języki obce. - Chcemy rozpocząć z nowymi grupami naukę od zera. Ci, którzy dołączają do osób, które mają za sobą kilka semestrów, szybko się zniechęcają, uważają, że nie dadzą sobie rady - opowiada emerytowany pułkownik. Nowy prezes zwraca uwagę, że dużo starszych osób podróżuje za granicę, odwiedza rodzinę pracującą na obczyźnie. - Nam zależy, żeby Ci ludzie wyjeżdżający do innego kraju, choćby na wycieczkę, znali podstawy języka, potrafili zrobić zakupy - tłumaczy Florian Siekierski.

Kolejny temat stanowią nowoczesne metody komunikacji. Seniorzy nie zawsze radzą sobie ze smartfonami, są częstym celem dla naciągaczy. - Mam znajomego, który nie miał problemów z odpisywaniem na sms-y ze starego telefonu. Z nowym smartfonem ma już pewne kłopoty - opowiada nowy prezes Stowarzyszenia. - Dlatego chcielibyśmy, żeby ta tematyka związana z ostrzeganiem, wyjaśnianiem zasad posługiwania się nowoczesnymi środkami komunikacji znalazła się w Uniwersytecie - dodaje.

Wśród seniorów jest wielu doświadczonych działkowców. - Liczymy, że podzielą się swoją wiedzą w zakresie ekologicznych upraw. Zamierzamy popularyzować zdrowy tryb życia dla seniorów - tłumaczy Florian Siekierski. Rozważane jest również wprowadzenia nauki gry w brydża.

Dla ducha i ciała

Zajęcia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywają się w systemie semestralnym - zimowym i letnim. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie deklaracji przed rozpoczęciem każdego z semestrów i opłacenie wpisowego w kwocie 40 zł na semestr oraz opłat za niektóre zajęcia do 4 zł za godz. lekcyjną.

UTW zapewnia słuchaczom interesujące formy spędzenia czasu wolnego rozwijające i poprawiające zarówno kondycję umysłową, jak i fizyczną. Oferuje między innymi naukę języków (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego), zajęcia ruchowe (pilates, aqua aerobik, naukę pływania, terapię tańcem, bowling, strzelanie sportowe), zajęcia z filmu i fotografii, wykłady dotyczące promocji zdrowia, historii, kultury, problematyki społeczno-prawnej. Stowarzyszenie od czterech lat organizuje Powiatową Olimpiadę Senioralną, a także rajdy rowerowe, imprezy integracyjne, wycieczki krajoznawczo-turystyczne po różnych regionach Polski.

Gdzie uzyskać szczegółowe informacje?

- Do dyskusji o funkcjonowaniu UTW zapraszamy wszystkie środowiska senioralne. Czekamy na nowe pomysły - podkreśla prezes Stowarzyszenia Florian Siekierski. Chętni bliższe informacje mogą uzyskać w biurze UTW w budynku CWIO (ul. Krzywoustego 3) w każdy czwartek w godz. 15.00 - 17.00 oraz pod numerem telefonu 512691333 i adresem email: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto