Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film dokumentalny o "Błysku" z udziałem pleszewian. Wkrótce w telewizji

RED
Film o "Błysku" był kręcony w Pleszewie
Film o "Błysku" był kręcony w Pleszewie Dorota Cieślak
Film dokumentalny o partyzancie - kpt. Janie Kempińskim „Błysku realizowała ekipa telewizji regionalnej TVP 3 Poznań i Instytut Pamięci Narodowej z udziałem Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa i Grupy Operacyjnej „Maxxim” z Opalenicy

Film o ,,Błysku'' był kręcony w Pleszewie.

Film dokumentalny o "Błysku" z udziałem pleszewian z udziałem Drużyny Tradycji 70 PP oraz uczniów ZST na Zielonej. Film - będzie jednym z odcinków serii "Zapomniane historie". Zobaczymy go w telewizji w listopadzie na kanale TVP3.

Film był kręcony m.in. w Pleszewie, w Kuczkowie, w Sowinie Błotnej i w Lasach Taczanowskich.

Reżyserem filmu jest dokumentalista i producent telewizyjny Zbysław Kaczmarek. W nagraniu wzięło udział ponad dwudziestu rekonstruktorów i statystów w mundurach wojskowych i ubraniach cywilnych z epoki.

Film o ,,Błysku'' - rolę „Błyska” odegrał dowódca drużyny rekonstrukcyjnej Tomasz Wojtala. - Przed każdą sceną były próby, potem jeszcze powtarzaliśmy je kilkakrotnie, aby uzyskać jak najlepszy efekt i sfilmować ujęcia z różnych stron. Była to najciekawsza produkcja filmowa, w jakiej do tej pory brała udział nasza grupa. Praca na planie filmowym trwała cały dzień i była męcząca, ale było warto. Jesteśmy zadowoleni. Czekamy teraz na zakończenie montażu i pokaz filmu - mówi Tomasz Wojtala.

Jan Kempiński ps. „Błysk” (ur. 4 lutego 1921 w Jaskółkach k. Ostrowa Wielkopolskiego, zm. 21 czerwca 1946 w Poznaniu) – jeden z przedstawicieli antykomunistycznego podziemia z Wielkopolski, od grudnia 1939 w konspiracji, żołnierz ZWZ-AK. Dwukrotnie odznaczony Virtuti Militari (IV i V klasy). Po wejściu Sowietów nie złożył broni. Dowodził oddziałem podlegającym Inspektoratowi Ostrowskiemu Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta”. Przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko komunistycznemu aparatowi terroru, m.in. w październiku 1945 pod Pleszewem rozbił grupę operacyjną UB i MO z Jarocina. Oddział „Błyska” został rozbity przez UB 22 października 1945 w bitwie pod Odolanowem. Zginęło wtedy kilkunastu partyzantów. „Błysk” został aresztowany przez UB 17 grudnia 1945 i skazany na karę śmierci, zamordowany 21 czerwca 1946 w Poznaniu. Przez cały okres PRL-u uważano go za bandytę. („Żołnierz Wyklęty”). 22 września 1994 Sąd Wojewódzki w Poznaniu wyrok na Jana Kempińskiego uznał za nieważny. „Błysk” został pośmiertnie zrehabilitowany. /Wikipedia/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto