Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 83. rocznica zbrodni katyńskiej. Wspominamy ofiary Zbrodni Katyńskiej związane z ziemią pleszewską

OPRAC.: Michał Kaczmarek, Adam Staszak
W 2010 roku na Murze Pamięci odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Odsłonięcia tablicy, wraz
z przedstawicielami władz miejskich, dokonali: Wanda Niedziela – córka por. Jana Pałysa,
zamordowanego w Charkowie, Beata Jóźwiak – wnuczka Stanisława Jóźwiaka, zamordowanego w Miednoje oraz Włodzimierz Minikowski – przedstawiciel Federacji Rodzin Katyńskich.
W 2010 roku na Murze Pamięci odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Odsłonięcia tablicy, wraz z przedstawicielami władz miejskich, dokonali: Wanda Niedziela – córka por. Jana Pałysa, zamordowanego w Charkowie, Beata Jóźwiak – wnuczka Stanisława Jóźwiaka, zamordowanego w Miednoje oraz Włodzimierz Minikowski – przedstawiciel Federacji Rodzin Katyńskich. Irena Kuczyńska
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej pochylmy głowy i uczcijmy pamięć o bestialsko zamordowanych Polakach. Polscy patrioci – oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy. Łącznie zgładzono prawie 22 tysiące obywateli. Wśród nich były również osoby związane z ziemią pleszewską

83. rocznica zbrodni katyńskiej

Dzięki staraniom Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz pleszewskiego historyka Michała Kaczmarka udało się stworzyć listę osób, które związane były z Pleszewem, a które w 1940 r. zostały zamordowane na terenie ZSRR m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze. Lista liczy 28 nazwisk, z czego 14 to osoby związane z ziemią pleszewską z racji urodzenia, a 14 to osoby pracujące w Pleszewie tuż przed aresztowaniem i osadzeniem w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Zbrodnia katyńska. Rocznica

Ofiary zbrodni katyńskiej związane z ziemią pleszewską zostały uczczone podczas uroczystości zorganizowanych przez Samorząd Miasta i Gminy Pleszew 16 kwietnia 2010 r. W pleszewskim Ratuszu odbył się wykład dr Joanny Żelazko z łódzkiego oddziału IPN-u pt. „Zbrodnia katyńska – pamięć i propaganda”. Na pleszewskim murze pamięci odsłonięto pamiątkową tablicę, na której wyryto 28 nazwisk zamordowanych. Odsłonięcia tablicy, wraz z przedstawicielami władz miejskich, dokonali: Wanda Niedziela – córka por. Jana Pałysa, zamordowanego w Charkowie, Beata Jóźwiak – wnuczka Stanisława Jóźwiaka, zamordowanego w Miednoje oraz Włodzimierz Minikowski – przedstawiciel Federacji Rodzin Katyńskich.

Lista osób związanych z ziemią pleszewską zamordowanych na terenie ZSRR w 1940 roku, m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze

1) Jan  Bendlewicz, ur. 22 grudnia 1982 r. w Pleszewie. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego oraz wojny polsko – bolszewickiej, zastępca burmistrza Pleszewa. Zamordowany w Charkowie.
2) Władysław  Jan  Borek, ur. 25 czerwca 1899 r. w Ulanowie koło Niska,  ukończył Uniwersytet Jagielloński. Pracował jako profesor historii w Środzie Wielkopolskiej, Śremie, a w latach 1932 – 1939 w Pleszewie w Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Zamordowany w Charkowie.
3) Wojciech Bzymek, ur. 16 kwietnia 1899 w Aleksandrowie. Posterunkowy Policji Państwowej, początkowo służbę pełnił w Częstochowie, w 1939 r. pracował na posterunku w Pleszewie. Zamordowany w Twerze.
4) Teodor  Seweryn Ciążyński, ur. 2 listopada 1895 r. w Pleszewie. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego, porucznik kawalerii, w 1939 służył w 7 Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w Poznaniu (Biedrusku). Zamordowany w Charkowie.
5) Marceli Dajewski, ur. 5 kwietnia 1906 r. w Lesznie. Pracował jako sędzia Sądu Grodzkiego w Pleszewie. Zamordowany w Katyniu.
6) Jan Dominiczak, ur. 6 grudnia 1902 r. w Sadowicach koło Mogilna. W policji służył od 1929 r. jako posterunkowy, przed wybuchem wojny na posterunku w Pleszewie. Zamordowany w Twerze.
7) Tomasz Draniczarek, ur. 23 listopada 1888 r. w Brzeziu. Starszy posterunkowy. Zamordowany w Twerze.
8) Stanisław Figan, ur. 7 listopada 1896 r. w Cielczy. Przez wiele lat służbę pełnił w policji w woj. poznańskim, przed wybuchem wojny na posterunku w Pleszewie. Zamordowany w Twerze.
9) Antoni  Głaszczak, ur. 15 stycznia 1887 r. w Czerminie. Starszy posterunkowy PP, przed wybuchem wojny mieszkał i pracował we Lwowie. Zamordowany w Twerze.
10) Franciszek Graczyk, ur. 10 lipca 1889 r. w Tursku pod Pleszewem. W 1920 r. rozpoczął służbę jako policjant na Kresach w miejscowości Wiszniew (woj. nowogrodzkie). W 1925 r. ukończył Szkołę Policyjną w Nowogródku – kurs dla przodowników, awansował na starszego przodownika. Był komendantem posterunku w Klecku i w Byteniu (woj. nowogrodzkie). W 1939 r. został zatrzymany przez Sowietów. Z informacji świadków wynika, że przebywał w celi więziennej w Brześciu nad Bugiem, dalsze losy
są nieznane. Nie widnieje na żadnych Listach Katyńskich.
11) Edmund  Grobelny, ur. 7 listopada 1911 r. w Nowej Wsi koło Pleszewa. W 1932 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Biedrusku. W 1938 r. ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Budownictwa Łądowego. Pracował w Centralnym Okręgu Przemysłowym (COP). Zamordowany w Katyniu.
12) Zdzisław Hoffmann, ur. 17 lutego 1912 r. Żerkowie. Absolwent Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie (1929 r.), Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. W 1936 r. powołany do służby czynnej w 20 pp. Pracował m.in. w Wojskowej Prokuraturze Okręgu nr VI jako asystent. Zamordowany w Charkowie.
13) Stanisław Jóźwiak, ur. 1 kwietnia 1889 r. w Chwalibogowie, koło Wrześni. We wrześniu 1939 r. jako posterunkowy PP pełnił służbę na Posterunku w Pleszewie. Zamordowany w Twerze.
14) Józef  Kałużny, ur. 21 stycznia 1897 r. w Karminku. Pracował w policji jako starszy przodownik. Zamordowany w Twerze.
15) Tomasz  Kiliński, ur. w 1904 r. w Menglinhausen (Westfalia). W 1912 r. przeprowadził się z rodzicami do Krzywosądowa. Przed wybuchem wojny służył w policji jako posterunkowy w Poznaniu. Zamordowany w Twerze.
16) Aleksander  Kiszkowski, ur. 22 maja 1892 r. w Stepanówce pod Kijowem. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Kijowskim. Walczył w I Korpusie Wschodnim pod dowództwem gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej, służąc w szeregach 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Za udział w tej wojnieotrzymał Order Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. Jako oficer służył w Zaleszczykach, Zambrowie, Sandomierzu, a od 1934 r. trafił do pleszewskiego 70 pp w stopniu podpułkownika, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy pułku. W kampanii wrześniowej walczył jako dowódca Ośrodka Zapasowego 17 Dywizji Piechoty na Lubelszczyźnie. Zamordowany w Charkowie.
17) Antoni  Kocimski, ur. 7 czerwca 1893 r. w Pleszewie. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko – bolszewickiej. Oficer WP, służył m. in. w 8 pac (8 Pułk Artylerii Ciężkiej), 9 pac, w kadrze SPRArt. (Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim). W 1939 r. w stopniu podpułkownika artylerii. Zamordowany w Charkowie.
18) Władysław Lange, ur. 15 stycznia 1905 r. w Subkowach. W policji zaczął pracować od 1930 r. m.in. w woj. pomorskim. Przed wybuchem wojny na posterunku w Pleszewie. Zamordowany w Twerze.
19) Antoni Lewandowski, ur. 30 maja 1904 r. w Pleszewie, mieszkał w Wierzchni w woj. stanisławowskim. Pracował jako starszy posterunkowy PP. Wykazany na Liście Ukraińskiej.
20) Wacław Ligęziński, ur. 25 września 1899 r. w Pleszewie. Absolwent Oficerskiej Szkoły Piechoty w Grudziądzu (1921). Służył w 55 pp (Leszno), przed wybuchem wojny jako kapitan był kwatermistrzem III batalionu 55 pp, który stacjonował w Rawiczu. Zamordowany w Katyniu.
21) Kazimierz Michałowicz, ur. 24 stycznia 1894 r. w Pleszewie. Od 1919 r. służył w 1 dywizji gen. J. Hallera. Pracował jako księgowy w Banku Polskim. Przed wybuchem wojny mieszkał w Wilnie. Zamordowany w Katyniu.
22) Stanisław  Mielcarski, ur. 3 marca 1892 r. w Sobótce. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej, służbę wojskową odbył w 62 pp (Bydgoszcz), pracował jako kupiec. Zamordowany w Katyniu.
23) Jan  Pałys, ur. 1907 r. w Pełkinie, koło Jarosławia. Ukończył Szkołę Podchorążych w Bydgoszczy. Jego pasją było latanie na szybowcach. W 1937 r. został przydzielony do 70 pp w Pleszewie. Jako podporucznik pleszewskiego pułku z nadwyżkami wchodzącymi w skład Ośrodka Zapasowego 17 Dywizji Piechoty walczył na Lubelszczyźnie. Zamordowany w Charkowie.
24) Jan Rubas, ur. 17 maja 1901 r. w Czechlu. Wykazany na Liście Ukraińskiej.
25) Maksymilian  Szulczyński, ur. 11 stycznia 1901 r. w Pleszewie. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego. W 1939 r. zmobilizowany do 1 batalionu strzelców w Chojnicach. Zamordowany w Katyniu.
26) Zbigniew Stefan Tłok, ur. 3 września 1906 r. w Opalenicy. Absolwent Wydziału Prawa
Uniwersytetu Poznańskiego (1933). Pracował w Sądzie Grodzkim w Pleszewie. Ukończył SPRArt. (Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii) we Włodzimierzu Wołyńskim (1928). Zamordowany w Katyniu.
27) Jan  Edward  Urbański, ur. 27 grudnia 1906 r. w Wieruszowie. W policji służył od
1929 r., początkowo w woj. lubelskim, następnie w wołyńskim m. in. w Kowlu i Łucku. Od 9 czerwca 1937 r. w woj. poznańskim – we wrześniu 1939 r. na posterunku w Pleszewie jako starszy posterunkowy. Zamordowany w Twerze.
28) Zdzisław  Zioło, ur. 13 lipca 1896 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Walczył jako żołnierz Legionów Polskich, ale w wojnie 1919 -1921 w szeregach 16 pp. Na początku lat 20. trafił do pleszewskiego 70 pp, pełnił funkcję jako oficer broni i mobilizacyjny. Ukończył Szkołę Podchorążych w Warszawie. W 1939 r. służył w 70 pp, a później w Ośrodku Zapasowym 17. Dywizji Piechoty. Zamordowany w Charkowie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W lany poniedziałek, zgodnie z miejscową tradycją na ulica Fabianowa pojawili się przebierańcy. Tzw. kominiarze kultywują dawne zwyczaje, odwiedzając mieszkańców, murzą ich, polewają wodą, śpiewają. W 2023 roku podczas swojej wędrówki zbierali pieniądze na szczytny cel.

Przebierańcy na ulicach Fabianowa. Zbierali pieniądze na szczytny cel

Smacznie, świątecznie i wiosennie – tak było w sobotę, 1 kwietnia 2023 roku, w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzycy. Wszystko za sprawą konkursu kulinarnego, w którym wzięło udział ponad 20 kół gospodyń wiejskich. Każde musiało przygotować tradycyjnego mazurka.

Smaczny, świąteczny i wiosenny - taki był kulinarny konkurs ...

Rozpoczęła się w czerwcu 2021 roku. Trwała 20 miesięcy. W Karminie powstał sala na 100 osób wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym oraz kuchennym. Obiekt został oficjalnie otwarty 23 marca 2023 roku.

Na ten moment mieszkańcy czekali wiele lat. Sala wiejska w K...

Miesiąc trwały wybory sołeckie w gminie Dobrzyca. W 6 z 17 miejscowości doszło do zmiany. Podczas uroczystej sesji burmistrz Jarosław Pietrzak i przewodniczący Rady Miejskiej Witalis Półrolniczak podziękowali ustępującym sołtysom za ich wieloletnią pracę, a nowo wybranym życzyli powodzenia.

Sołtysi z gminy Dobrzyca odebrali podziękowania i życzenia. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto