Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak

IKA
Halina Frąckowiak
Halina Frąckowiak
Halina Frąckowiak na Dzień Kobiet - na koncert 10 marca do Domu Parafialnego zaprasza panie burmistrz oraz dyrektor Domu Kultury.

Wstęp 25 zł od osoby. W cenie biletu kawa, ciasto i szampan. Na miejscu jest możliwość skorzystania z bufetu. Bilety do nabycia w Domu Kultury. Liczba miejsc ograniczona.

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 i 1964 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tutaj z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej "Złotej Dziesiątki". Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i Tarpany. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1976 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem "Miss Obiektywu".

Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje ("Ktoś", "Czekam tu", "Napisz, proszę"). Jednocześnie dokształcała swoje umiejętności wokalne u Alicji Barskiej.

W 1972 rozpoczęła karierę solową. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. otrzymała "Złoty Mikrofon" Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.

W drodze na koncert, który miała odbyć w 1990 w Gorzowie Wielkopolskim, uległa poważnemu wypadkowi drogowemu. Miała pokaleczoną przez szkło twarz i połamane nogi. Chociaż obrażenia twarzy zagoiły się stosunkowo szybko bez widocznych blizn, to uszkodzenia nóg były poważniejsze i wymagały wielotygodniowego leczenia i wielomiesięcznej rehabilitacji[2].

Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie.

Płyta Ogród Luizy (i cykl 20 liryków miłosnych) powstaje jako owoc zafascynowania Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem stała się płyta nagrana z grupą SBB – Geira. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: "Tin Pan Alley", "Papierowy księżyc" czy "Anna już tu nie mieszka". To efekt stopniowej zmiany repertuaru piosenkarki na poważniejszy i bardziej liryczny.

Polskie Nagrania, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznały Halinie Frąckowiak Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych.

W 2008 roku nagrała nową wersję swojego przeboju "Papierowy księżyc" razem z zespołem Muchy[3].

W 2010 weszła w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich[4]:

Pleszew.naszemiasto.pl -

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto