Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duma Wielkopolski. Gmina Czermin. Dla nich niemożliwe nie istnieje

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum gminy Czermin
Nie brakuje tutaj wyjątkowych miejsc oraz wspaniałych postaci. Gmina ma czym i kim się pochwalić – zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. Utalentowani, pracowici, bezinteresownie niosący pomoc mieszkańcy są największą dumą Czermina.

Opowieść o niezwykłych postaciach zaczynamy od wyjątkowych sióstr zakonnych. Dominikanki prowadzą Dom Chłopaków w Broniszewicach, w którym opiekują się 56 niepełnosprawnymi chłopcami. Dzięki olbrzymiej determinacji i wierze udało im się zebrać w ciągu 22 miesięcy ponad 7 mln złotych na budowę nowego domu. Poprzednia placówka prowadzona przez siostry w XIX-wiecznym pałacu w Broniszewicach nie spełniała przepisów przeciwpożarowych, a konserwator zabytków nie zgodziła się na przebudowę. Siostrom z końcem 2017 r. groziło zamknięcie domu i umieszczenie chłopców w kilku miejscach w całej Polsce. Obecnie trwa budowa drugiego domu dla 12 chłopców, która w całości finansowana jest przez anonimowego sponsora.

Kapitan Leszek Alankiewicz (pseudonim „Lew’) od listopada 1939 roku prowadził konspiracyjny zastęp harcerski w Wieczynie, a od połowy września 1943 roku drużynę Szarych Szeregów „Prosna” podporządkowaną operacyjnie komendzie placówki AK Czermin. Był uczestnikiem przyjęcia zrzutu broni z samolotów alianckich w nocy z 15/16 października 1943 roku w pobliżu miejscowości Grab. Placówka odbiorcza została wówczas oznaczona kryptonimem „Fasola” i nadano jej numer 802. Oddział zabezpieczający zrzut liczył 23 żołnierzy. Pan Leszek miał wtedy zaledwie 17 lat.

Wyśpiewać pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German to nie lada sztuka. Katarzyna Zawada dokonała jej w Moskwie w 2015 roku. Występowała już na Litwie, Białorusi, w Rosji, Uzbekistanie czy Wielkiej Brytanii. W swoim repertuarze ma utwory operetkowe, musicalowe, sakralne, oratoryjno-kantatowe oraz polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej. Stypendystka rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także starosty pleszewskiego i marszałka województwa wielkopolskiego. W 2017 roku otrzymała Brązową Odznakę Honorową przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim za zasługi w pracy społecznej związku. Jest animatorką kultury w lokalnym środowisku, dyrygentką Chóru Cantare i kierownikiem muzycznym Zespołu Salonowego oraz Kapeli Ludowej w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Wydała trzy płyty.

Nauczyciel historii, artysta-malarz amator, pasjonat dziejów lokalnych, autor artykułów i prac dotyczących małej ojczyzny oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Sołectwa Czermin. Dominik Wabiński to prawdziwy człowiek renesansu. Przygodę z pisaniem rozpoczął od udziału w projekcie wydawniczym „Groby i sylwetki ziemian z powiatu pleszewskiego”. Jego artykuły ukazywały się w kolejnych edycjach „Rocznika Pleszewskiego”. Podsumowaniem pracy nad utrwalaniem pamięci o dziejach ziemi najbliższej jego sercu było wydanie książek pt. „Z dziejów Czermina i okolic”. Uwielbia malować. W listopadzie 2016 roku otwarta została pierwsza indywidualna wystawa jego prac w Galerii Sztuki Użytkowej „Art M” Małgorzaty Stempniak-Giezek. Jako gitarzysta basowy i wokalista funkcjonuje m.in. w zespole „Wiesiołek” działającym przy Ośrodku Kultury w Czerminie.

Wójt zaprasza

- Nasza mała ojczyzna to wspaniałe zabytki, urokliwe krajobrazy, piękne zakątki leśne, miejsca, które warto odwiedzić, ale przede wszystkim serdeczni i otwarci ludzie. Gmina Czermin liczy niespełna 5 tysięcy mieszkańców. Wśród nich nie brakuje indywidualności, pasjonatów, osób bezinteresownie niosących pomoc drugiemu człowiekowi czy podchodzących nieszablonowo do życia i pracy. Słowem postaci, z których dokonań jesteśmy dumni. Ich działalność rozsławia Czermin, jak i pozostałe miejscowości, nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej. To osoby twórcze, udzielające się społecznie, wspierające innych mieszkańców, a przede wszystkim udowadniające, że nawet pochodząc z małej gminy, można realizować się i osiągać sukcesy. Sylwetki osób, które pragniemy Państwu przybliżyć to przedstawiciele kilku pokoleń i różnych środowisk. W tym gronie jest człowiek zasłużony w walce o naszą wolność w czasie II wojny światowej, artystka, której głos rzucił na kolana Moskwę, nauczyciel historii skrupulatnie badający i opisujący lokalne dzieje oraz siostry, dla których niemożliwe nie istnieje. Mimo że dorastali w różnych rzeczywistościach wiele ich łączy: pasja, miłość do drugiego człowieka i małej ojczyzny. Historie naszych bohaterów mogą inspirować ludzi do wprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu, szukania własnej drogi. Jej znalezienia serdecznie Państwu życzę! - mówi Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto