Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki diecezjalno-powiatowe w Lutogniewie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Łukasz Cichy, Maja Pankiewicz
Wielka uroczystość odbyła się w niedzielę, 25 sierpnia w Lutogniewie. Obchodzono XX rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia oraz odbyły się dożynki diecezjalno-powiatowe.

Jeszcze przed mszą świętej ks. bp dr Edward Janiak biskup kaliski obejrzał wieńce dożynkowe ze wszystkich dekanatów, które wchodzą w skład diecezji kaliskiej. Później odbyła się msza św. którą odprawił biskup kaliski w latach 1992-2012, a obecnie senior ks. bp prof. UAM dr hab. Stanisław Napierała, którą koncelebrowali ks. bp dr Edward Janiak, dziekan krotoszyński i proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie ks. prał. dr Aleksander Gendera i proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy oraz kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie ks. kan. Łukasz Żurawski.

Biskup senior przypomniał o rocznicy koronacji najświętszego obrazu. Wspomniał, że wcześniej w 1995 r. uczczono obraz Najświętszej Maryi w znaku figury Wspomożycielki Wiernych w Twardogórze. Biskup wyraził wielką wdzięczność dla rolników, a także ogrodników, sadowników, czy pszczelarzy.

-Przyjemnie przejeżdża się teraz przez polskie wioski widząc zadbane domostwa, ogrodzenia, zagospodarowane obejścia ozdobione krzewami. W domach na wsi znaleźć można podobne urządzenia techniczne, jak w miastach. Większość mieszkańców wsi posiada telefony komórkowe, samochody, wielu ma dostęp do internetu. Znaczącym przeobrażeniem w minionych latach stało się polskie rolnictwo. Preferowane są dziś duże gospodarstwa. W małym i średnim bowiem trudno utrzymać. Ich właściciele sprzedają je, niektórzy dzielą je na działki lub oddają w dzierżawę. Sami zaś podejmują pracę w rozmaitych zakładach produkcji. Problemem jest znalezienie następców. Dzieci rolników po uzyskaniu wykształcenia w zasadzie nie chcą pozostawać na ojcowiźnie. Nie mała liczba ludzi ze wsi wyjeżdża po pracę za granicę. Wśród galopujących zmian jest jednak coś co trwa. Coś niezmiennie i w czym zawarte są fundamentalne prawdy i prawa. Co to takiego? To ziarenko zboża. Małe ziarenko. Posiane w upragnioną w pracę rolnika glebę obumiera. Obumiera by trysnąć w nowe życie. Kiełkuje, puszcza źdźbło, wyrasta w łodygę, kłosi się i wydaje plon. Plon nowy, złocisty ziaren. Tak było w przeszłości, tak zawsze było, tak dzisiaj i tak będzie w przyszłości. To ziarenko, cud. Cud życia. Cud rozmnażania chleba. Pięknie wyglądają pola przed żniwami. Łany złocistej pszenicy, srebrzystego żyta, miodowego owsa, włochatego jęczmienia. Jak piękny jest ten świat stworzony przez Boga, bo bez Boga nikt nie potrafi wytłumaczyć do końca rzeczywistości zamkniętej chociażby w tajemnicy tego ziarnka. Dlatego w czasie uroczystości dożynkowej trzeba skierować go na pierwszym miejscu. Trzeba skierować myśli i serca w Bogu. Dziękujemy Ci Boże. Boże, królu wszechświata dziękujemy, bo z Twojej – mówił biskup senior Stanisław Napierała.

Po mszy św. uczestnicy przeszli w korowodzie na boisko, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe, a potem zabawa.

Koronacja słynącego łaskami wizerunku Pani Lutogniewskiej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie miała miejsce 29 sierpnia 1999 roku i została wpisana w Program Duszpasterski diecezji kaliskiej.

Warto dodać, że od najdawniejszych czasów przybywali do sanktuarium parafianie i pielgrzymi z prośbą o pomoc i opiekę. Szeroko znane były odpusty lutogniewskie, tłumne i gwarne, odprawiane pod znakiem błogosławieństwa dzieci.

Po ostatniej wojnie nastąpiło ponowne ożywienie kultu Matki Bożej Lutogniewskiej z okazji odpustu przybywają tu liczne rzesze pielgrzymów. Szczególnie spieszą do sanktuarium rodzice z małymi dziećmi. Istnieje bowiem powszechna opinia, że Matka Najświętsza błogosławi i wysłuchuje modlitw wznoszonych w intencji najmłodszych.

Nie brakuje również najświętszych dowodów cudownych uzdrowień, jakie dokonały się za wstawiennictwem Lutogniewskiej Pani. O tym wszystkim opowiadał nam kustosz sanktuarium w naszym najnowszym filmie poświęconym właśnie lutogniewskiemu sanktuarium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto