18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dorota Mrozek i jej opowieść o Henryku zwanym Januszem

pf
Biblioteka Publiczna MiG Pleszew - wykład o Januszu Korczaku
Biblioteka Publiczna MiG Pleszew - wykład o Januszu Korczaku Paulina Latosińska
W tym roku mija 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka. O pisarzu w pleszewskiej Bibliotece Publicznej opowiadała dr Dorota Mrozek podczas wykładu pt.: "Janusz Korczak - bliski i daleki"

Życie Janusza Korczaka jest dla wszystkich wielką lekcją. Korczak był nie tylko wychowawcą, wybitnym pedagogiem, lekarzem, myślicielem, pisarzem, ale także pracownikiem społecznym czy dyrektorem sierocińca. Jego praca jak i dzieła mimo, że dla większości są znane to cały czas odkrywane są na nowo. Pomimo tego, że wszystko co napisał powstało wiele lat temu to jego nauczanie pozostaje dziś bardzo aktualne - mówiła na wstępie Dorota Mrozek.

Dziecko było najważniejszą postacią jego pracy, którą zajmował się przez całe życie. Przekonany był o ogromnej roli dorosłego w wychowaniu dziecka i wprowadzaniu go w świat. Za główną postawę wybrał obserwację. Obserwował to co robiły dzieci, czym się zajmowały, jak mówiły, a potem swoje analizy starał się wykorzystywać w swoich dziełach.

Będąc pisarzem a zarazem pedagogiem pozostawił po sobie wiele publikacji poświęconym przede wszystkim dzieciom. Najpopularniejsza, przekładana na wiele języków książka - "Król Maciuś Pierwszy" oraz jeden z traktatów pedagogicznych - "Jak kochać dziecko", który Dorota Mrozek uważa za najbardziej aktualny.

Przyczyną niskiej znajomości i popularności Korczaka jest to, że przez wiele lat uważany był za pisarza dziecięcego, a nie przeznaczonego dla dorosłych - uważa Dorota Mozek. Wyrażając jednocześnie nadzieje, że rok korczakowski pozwoli na poznanie i odkrycie na nowo samej osoby autora jak i jego dzieł.

Dorota Mrozek jest doktorem; badaczką literatury dla dzieci i młodzieży oraz krytyczką; autorka wielu publikacji z zakresu literatury dla młodego czytelnika oraz recenzji literatury fantastycznej; pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, prowadzi zajęcia z literatury dla dzieci i młodzieży oraz dydaktyki literatury i języka polskiego oraz autorką rozprawy doktorskiej pt. "Obrazy zła we współczesnej polskiej baśni dla dzieci i młodzieży".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto