Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowa chemioterapia w Pleszewskim Centrum Medycznym

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Oddział onkologiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego wdrożył kolejne rozwiązanie dla pacjentów z chorobami nowotworowymi układu pokarmowego, którzy muszą przyjmować leki cytostatyczne, czyli tzw. chemię. Placówka wprowadziła przyjmowanie ich u niektórych osób w warunkach domowych, a możliwe jest to dzięki jednorazowym infuzorom.

Infuzor to specjalny pojemnik z lekiem, który podawany jest choremu dożylnie ze stałą prędkością. Ma niewielkie, wręcz kieszonkowe rozmiary i dawkuje lek przez 48 godzin, nie przeszkadzając pacjentowi w wykonywaniu jego codziennych obowiązków. W praktyce z infuzorów korzystają najczęściej chorzy z rakiem jelita grubego. Standardowa terapia pooperacyjna zakłada, że taki pacjent musi odbyć kilkanaście cykli chemioterapii trwającej jednorazowo przez dwa dni. Ten czas musiałby spędzić w szpitalu leżąc pod kroplówką. Dzięki infuzorom lek może przyjmować w domu, a jeśli samopoczucie mu na to pozwala prowadzić dotychczasowy tryb życia.

- Najpierw pacjent musi przejść badania. Na ich podstawie decydujemy, czy można podłączyć jednorazowy infuzor. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zakłada się choremu port naczyniowy w takim miejscu, aby nie przeszkadzał mu w normalnym funkcjonowaniu. Istotne jest również to, że w każdej chwili można wpłynąć na dawkowanie leku regulując jego przepływ dzięki urządzeniu. Poza tym taki chory jest w stałym kontakcie z lekarzem, więc w razie wątpliwości zawsze istnieje możliwość reakcji - wyjaśnia Zbigniew Olejak, ordynator oddziału onkologicznego.

Rocznie na oddział onkologiczny pleszewskiego szpitala trafia średnio około 5300 pacjentów. U blisko 300 z nich diagnozuje się raka jelita grubego. W skali kraju statystycznie stanowi on 25% wszystkich nowotworów, a w większości przypadków podawanie chemii jest koniecznością. Problem jest więc poważny.

- Domowa chemioterapia na pewno dobrze wpływa na samopoczucie pacjenta. Ten czas spędza w swoim otoczeniu, w którym czuje się bezpiecznie. A należy podkreślić, że na wiele osób pobyt na oddziale onkologicznym działa przytłaczająco. Dzięki infuzorom pacjent może normalnie funkcjonować i uniknąć spadku nastroju - mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.

Jak dodaje prezes szpitala nie bez znaczenia jest również fakt, że wciąż nie uporaliśmy się z pandemią Covid-19. Kolejnym plusem, jest więc to, że takie urządzenia pozwalają chorym na uniknięcie hospitalizacji na czas podawania cytostatyków.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Chocz. Utalentowana pływaczka doceniona przez władze gminy

Gmina Chocz. Brudzewek. Festyn charytatywny dla małej Sandry Wolniak

Jezioro Gołuchowskie - strzeżone kąpielisko oraz sąsiedztwo lasu to perspektywa odpoczynku i relaksu. Na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu znajdują się ponadto liczne punkty gastronomiczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego, ośrodek wypoczynkowy oraz pole namiotowe.

Atrakcje w Pleszewie i powiecie pleszewskim. Co warto zobacz...

Gmina Pleszew. ZSP Lenartowice dla Basi. Festyn charytatywny...

Od 26 czerwca rząd dopuszcza zgromadzenia spontaniczne. Limit - 150 osób, nie wliczając zaszczepionych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto