MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Doktor Zofia Reiwer-Pawlińska tworzyła historię powojennej medycyny w Pleszewie. Z okazji 100 urodzin odwiedzili ją lekarze z PCM

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Doktor Zofia Reiwer–Pawlińska z Pleszewa obchodziła setne urodziny. Odwiedziła ją delegacja pracowników i lekarzy z Pleszewskiego Centrum Medycznego
Doktor Zofia Reiwer–Pawlińska z Pleszewa obchodziła setne urodziny. Odwiedziła ją delegacja pracowników i lekarzy z Pleszewskiego Centrum Medycznego PCM Pleszew
Doktor Zofia Reiwer-Pawlińska tworzyła historię powojennej medycyny w Pleszewie. Pod koniec maja pleszewska lekarka obchodziła setne urodziny. Z tej okazji odwiedzili ją pracownicy i lekarze Pleszewskiego Centrum Medycznego wraz z serca płynącymi życzeniami zdrowia!

Odwiedzili legendę powojennej medycyny w Pleszewie

Urodziła się w Lublinie, ale swoje losy dzięki mężowi, który był lekarzem, związała z Pleszewem. Sama zawodowo poświęciła się najmłodszym mieszkańcom pracując jako pediatra. Pani Zofia Reiwer-Pawlińska to obecnie zacna stulatka. To właśnie z okazji wyjątkowego jubileuszu odwiedzili ją pracownicy i lekarze z Pleszewskiego Centrum Medycznego.

- W tym szczególnym dniu zacną jubilatkę odwiedziła delegacja lekarzy z pleszewskiego szpitala składając najserdeczniejsze życzenia - podkreśla Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Doktor Zofia Reiwer–Pawlińska urodziła się 15 maja 1924 roku w Lublinie. Ojciec był wojskowym. Ucieczka przed wojną sprawiła, że rodzina wyemigrowała na Węgry. Tam poznała swojego pierwszego męża Ignacego Reiwera, który był lekarzem. Pobrali się na obczyźnie, tam także przyszedł na świat ich pierwszy syn Witold. Po emigracji wrócili do Pleszewa, gdzie mąż służył jako lekarz w pleszewskiej jednostce wojskowej. Wkrótce doczekali się drugiego syna Jana.

 Pani Zofia w tamtym czasie pracowała, wychowywała dzieci i ukończyła studia medyczne. Jej specjalizacją była pediatria. Przez wiele lat leczyła pleszewskie, i nie tylko, dzieci w przychodni przy ulicy Poznańskiej, w szpitalu sióstr przy ul. Bojanowskiego, opiekowała się również podopiecznymi sióstr w Broniszewicach - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, którzy również składali jej życzenia.

Po śmierci pierwszego męża wyszła za mąż za znanego w Pleszewie lekarza Tadeusza Pawlińskiego i zamieszkała przy Placu Powstańców Wielkopolskich.

Oprócz pomagania dzieciom Jej pasją były podróże, praca w ogrodzie, robótki na drutach i wyszywanie. Codziennie po pracy, a potem na emeryturze chodziła uprawiać ogródek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Ks. Niesiołowskiego przy ul. Prokopowskiej. Do dzisiaj najchętniej spędza czas w ogrodzie przy domu w Kowalewie, gdzie mieszka z rodziną. Ma czworo wnucząt i sześcioro prawnucząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto