Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Jest projekt ustawy! Od kiedy nowy dodatek?

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Nie jest wykluczone, że od 1stycznia 2022 roku strażacy z długim stażem w Ochotniczej Straży Pożarnej dostaną po 200 złotych dodatku do emerytury. Ostatnio nad projektem ustawy w tej sprawie debatował rząd.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Nie jest wykluczone, że od 1stycznia 2022 roku strażacy z długim stażem w Ochotniczej Straży Pożarnej dostaną po 200 złotych dodatku do emerytury. Ostatnio nad projektem ustawy w tej sprawie debatował rząd. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Nie jest wykluczone, że od 1stycznia 2022 roku strażacy z długim stażem w Ochotniczej Straży Pożarnej dostaną po 200 złotych dodatku do emerytury. Ostatnio nad projektem ustawy w tej sprawie debatował rząd.

ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?

Spis treści

Dodatek do emerytury dla OSP - jakie warunki trzeba spełnić?

Jak wynika z projektu, o którym pisze między innymi fakt.pl, prawo do takiego dodatku miałaby osoba:

  • która przez co najmniej 25 lat była czynnym członkiem OSP - w przypadku mężczyzn,
  • 20 lat - w przypadku kobiet.

Drugim warunkiem jest osiągnięcie 65. roku życia w przypadku mężczyzn i 60. roku w przypadku kobiet. Podobne świadczenie ratownicze projekt przewiduje dla ratowników górskich niezatrudnionych przez podmiot, wykonujący statutowo działania ratownicze.

W projekcie zaznaczono, że przez czynne członkostwo w OSP należy rozumieć członkostwo, "podczas którego w ciągu każdego roku ubezpieczony strażak ratownik Ochotniczej Straży Pożarnej brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną".

Ewidencję udziału strażaków ratowników OSP w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych prowadzi właściwa gmina oraz Państwowa Straż Pożarna. Przy naliczaniu okresu czynnego członkostwa strażaka ratownika OSP, nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi.

Dodatek dla OSP – planowa jest waloryzacja

Kwota 200 zł podlegałaby waloryzacji co trzy lata. Wysokość świadczenia ratowniczego ma być też podwyższana z urzędu w przypadku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, od dnia obowiązywania nowej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Nie przeocz

Odszkodowania dla strażaków z OSP

Ponadto projekt ustawy reguluje kwestie odszkodowań dla ratowników OSP, którzy w czasie akcji doznali uszczerbku na zdrowiu lub ponieśli szkodę w mieniu. Wskazano, że uregulowane zostaną także kwestie odszkodowawcze dla członków rodziny w przypadku śmierci ratownika OSP. Projekt przewiduje też możliwość otrzymywania przez ratownika OSP ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo m.in. w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez PSP.

- Wysokość ekwiwalentu będzie ustalana przez radę gminy w drodze uchwały, przy czym ekwiwalent ten nie będzie mógł przekraczać wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia (...) za każdą godzinę udziału ratownika OSP w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym – napisano w projekcie.

Polecamy

Przywileje dla OSP

W projekcie zaproponowano również, aby ratownicy OSP otrzymali legitymacje służbowe. Zapisano również, że strażacy OSP korzystają z ochrony przewidzianej w Kodeksie Karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

Zgodnie z proponowaną regulacją strażakom OSP, w tym członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy wzorowo wykonują obowiązki, mogą być przyznane wyróżnienia, w tym odznaka "Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej" oraz przedstawienie do orderu lub odznaczenia na podstawie odrębnych ustaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto