Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzyca. Teatr w Oranżerii. IV edycja Laboratoriów Twórczych. Spektakl inspirowany "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza na finał zajęć

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Przez 6 dni osoby, które zdecydowały się wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez tancerzy Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu na terenie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, miały szansę pod okiem fachowców pracować aktorsko z tekstem, uczyć się improwizacji ruchowej, poznać potęgę gestu, dobierać i współtworzyć dźwięk i muzykę, a nawet projektować, tworzyć kostiumy oraz scenografię. Na zakończenie przygotowano spektakl inspirowany powieścią "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

Laboratoria Twórcze to projekt organizowany corocznie przez Polski Teatr Tańca. Podczas interdyscyplinarnych spotkań, prowadzonych przez profesjonalistów, uczestnicy mają okazję poznać różne aspekty sztuki tańca, teatru tańca i tworzenia spektaklu. W tym roku do współpracy w tym przedsięwzięciu zostało zaproszone Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Dzień po dniu grupa tancerzy pracowała z uczestnikami warsztatów w ramach projektu „Teatr w Oranżerii. IV edycja Laboratoriów Twórczych”. Zajęcia trwały od 10:30 do 17:00 i składały się z części wykładowej oraz praktycznej. Podzielono je na 5 laboratoriów: słowa, ruchu, gestu, muzyki i scenografii. Szóstego dnia przyszedł czas na cykl prób i wreszcie spektakl. - Każdej dziedzinie była podporządkowana trójka tancerzy, która przeprowadzała warsztat z tutejszą grupą uczestników – opowiada Paweł Malicki z Polskiego Teatru Tańca. W owej grupie znalazły się osoby niemal w każdym wieku, od młodzieży po seniorów.

Dzisiejsze przedstawienie było podsumowaniem całotygodniowej pracy. - W ciągu tygodnia oglądaliśmy materiały, które przesyłały nam pozostałe grupy i zdalnie to sobie w głowach układaliśmy – kontynuuje opowieść Paweł Malicki, który znalazł się w grupie odpowiedzialnej za reżyserię spektaklu. – Dzisiaj na żywo to wszystko zostało połączone. Materiału było dużo, nie wszystko wykorzystaliśmy. Wybraliśmy najbardziej gotowe, pełne sceny, które zawierały to, co chcieliśmy przekazać i zawrzeć w spektaklu, czyli wszystkie dziedziny laboratoriów, a także - w uproszczonej formie - najważniejsze elementy z powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Utwór ten stanowił inspirację dla całego wydarzenia. Czerpaliśmy też z przestrzeni i historii tego miejsca oraz obiektów. Chcieliśmy, żeby był to mobilny spektakl i to się udało – podkreśla Paweł Malicki.

Dobrzyca. Teatr w Oranżerii. IV edycja Laboratoriów Twórczyc...

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Dobrzyca. Uroczystości odpustowe w Lutyni. Relikwie św...

Stare radia mają duszę i historię. Zbigniew Koczorowski opow...

Chocz. Pierwsza Komunia Święta w parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła

Gmina Czermin. Mieszkańcy Żegocina podczas uroczystej mszy ś...

Ruszył Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Wydarzenia są dostępne w internecie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto