Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano? Płaski brzuch i niższe ciśnienie w zasięgu ręki. Jesteś mężczyzną? Postaw na wieczorną aktywność

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Najlepszy czas na trening może być inny dla kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o oczekiwane efekty ćwiczeń. Niezależnie od pory dnia są one jednak korzystne dla obu płci.
Najlepszy czas na trening może być inny dla kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o oczekiwane efekty ćwiczeń. Niezależnie od pory dnia są one jednak korzystne dla obu płci. pressmaster/123RF
Kiedy najlepiej ćwiczyć, aby osiągnąć zamierzone efekty? Istnieje tyle samo zwolenników porannej aktywności fizycznej jak i wieczornych treningów. Okazuje się, że najlepsza pora dnia na ćwiczenia fizyczne związana jest z płcią. Ćwiczyć rano czy wieczorem? Poznaj wyniki nowych badań na temat korzyści z ruchu w tych dwóch porach dnia i sprawdź, kiedy wspomagają odchudzanie, a kiedy – budowanie siły i poprawę nastroju.

Spis treści

Wpływ zegara biologicznego na efekty ćwiczeń

Najlepsza pora na aktywność fizyczną to żywo dyskutowana kwestia i podmiot licznych badań. Do tej pory ustalono m.in., że zależy ona od tzw. chronotypu danej osoby, czyli jej indywidualnych biologicznych rytmów dobowych, które regulują procesy fizjologiczne. Mamy więc przysłowiowe „ranne ptaszki” i „nocne marki”.

Dowiedz się więcej: Nocne marki” są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 i chorób serca niż „ranne ptaszki”

Aktywność poszczególnych układów i narządów w organizmie odbywa się w określonym rytmie, którymi zarządza zegar biologiczny. Reguluje on wszystkie procesy, od rytmu snu i czuwania, przez metabolizm, po działanie genów. To właśnie ich zmienna w ciągu doby ekspresja, czyli realizacja zawartych w nich informacji, wpływa na wydajność i efekty ruchu o różnych porach dnia. Istnieją dowody na to, że poranne ćwiczenia poprawiają wydolność mięśni i wykorzystanie przez nie energii, natomiast te wieczorne bardziej je wzmacniają.

Znaczne różnice w genach dotyczą też jednak kobiet i mężczyzn, dlatego również te dwie grupy mogą inaczej „reagować” na wysiłek fizyczny w zależności od tego, kiedy się go wykonuje. Okazuje się, że najlepsza pora dnia na ćwiczenia może być odmienna dla obu płci - pokazują to wyniki najnowszego badania, które przeprowadzono w randomizowany sposób z próbą kontrolną na amerykańskim Skidmore College. To pierwszy dowód na takie różnice!

Zobacz także:

Najlepszy czas na trening dla kobiet i mężczyzn

O tym, kiedy ćwiczymy, decyduje zwykle plan naszego dnia. Nie zawsze możemy więc znaleźć czas na aktywność w preferowanej porze, choć wielu osobom się to udaje. Przy dobrej organizacji codziennych zajęć wiele da się zmienić, ale czy warto? Czy rzeczywiście wstając godzinę wcześniej zyskamy lepsze efekty treningu niż znajdując na niego czas i siłę wieczorem?

Pewne efekty łatwiej uzyskać rano, jeśli się jest kobietą, natomiast te same skutki osiągali mężczyźni ćwicząc wieczorem. Udowodniono to w 12-tygodniowej próbie z udziałem 30 pań i 26 panów. Uczestnicy byli w wieku 25-55 lat, byli zdrowi, aktywni, nie palili, a ich waga mieściła się w normie.

Zobacz: Późne jedzenie może być korzystne, ale tylko w tym przypadku

W ramach badania realizowali zróżnicowany, tzw. multimodalny plan treningów o nazwie „RISE”. W zależności od dnia obejmował on 60 minut treningu: oporowego (ang. resistance, R), interwałowych sprintów (intervals, I), rozciągania (stretching, S) albo wytrzymałościowego (endurance, E). Trzy dni w tygodniu przeznaczono na odpoczynek (środy, soboty i niedziele), a treningom towarzyszyła dieta wzbogacona w białko, by zapewniać dawkę tego składnika zalecaną osobom aktywnym. Wynosiła ona 1,1-1,8 g na kilogram masy ciała.

Co ważne, żeńskich i męskich uczestników podzielono na grupy, przypisując im trening w godzinach 6:30-8:30 (śniadanie jedzono po treningu, a 3 kolejne posiłki – co 4 godziny) lub w godzinach 18-20 – wtedy jedli trzy posiłki co 4 godziny przed treningiem, a po nim spożywali ostatni.

Sprawdź: Na te choroby kobiety cierpią rzadziej niż mężczyźni. Zobacz, jakie to schorzenia. Wyjaśniamy też, dlaczego panie są zdrowsze i żyją dłużej

Na początku i końcu prób badacze ocenili poziom sprawności i kondycji uczestników, dokonali pomiarów biochemicznych, zebrali wywiad na temat samopoczucia badanych. Gdy poddali te dane analizie, stwierdzili coś więcej niż tylko poprawę stanu zdrowia uczestników we wszystkich wyznaczonych grupach. Ustalono, że:

Rano powinny ćwiczyć kobiety, które pragną:

Zobacz: Chcesz szybko poprawić formę i sylwetkę? Oto 7 najlepszych produktów dla ćwiczących. Dodaj do diety, by wesprzeć efekty biegania i treningów, m.in. zmniejszyć ból mięśni

Kobiety ćwiczące wieczorem mogą zyskać natomiast większe korzyści w postaci poprawy następujących parametrów i cech:

  • siła mięśni górnej części ciała,
  • wydajność pracy mięśni,
  • wytrzymałość,
  • ogólny nastrój,
  • kontrola nad dietą.

Sukcesy osiągnęły jednak panie we wszystkich grupach – było to zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, ilości tłuszczu brzusznego i ulokowanego na biodrach, a także ciśnienie krwi.

Dowiedz się także:

Poprawę poziomu cholesterolu (a dokładniej – stosunku cholesterolu całkowitego do ilości jego „dobrej” frakcji HDL), ciśnienia krwi, współczynnika wymiany oddechowej (mówi o wydolności wymiany tlenu i dwutlenku węgla w organizmie) i spalania węglowodanów stwierdzono tylko przy treningu wieczornym u mężczyzn.

Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono także, że aktywność pod koniec dnia powinni zaplanować zwłaszcza panowie zainteresowani poprawą stanu zdrowia kardiologicznego i metabolicznego, jak również poczucia dobrostanu psychicznego (ang. wellbeing).

Dowiedz się więcej o biorytmach:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano? Płaski brzuch i niższe ciśnienie w zasięgu ręki. Jesteś mężczyzną? Postaw na wieczorną aktywność - Strona Zdrowia

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto