Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekalog kupującego przez Internet

IKA
Jeśli kupujesz przez Internet, przeczytaj 10 rad, których udziela policja

1. Zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
2. Kupując należy korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
3. Przed każdym zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność (możemy np. przejrzeć opinię na temat danego sprzedawcy jakie w Internecie wystawili mu poprzedni klienci). 4. Kupując na aukcji internetowej pamiętajmy o sprawdzeniu komentarzy o sprzedającym (brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność – może wówczas mimo atrakcyjnej ceny lepiej zrezygnować z zakupów u takiej osoby?), pamiętajmy także aby sprawdzić "za co" są to komentarze 5. Zwracajmy uwagę, czy sklep na swoich stronach internetowych podaje swój adres i stacjonarny numer telefonu - zawsze w razie kłopotów będziemy mogli rozwiać swoje wątpliwości.
6. Nie kupujmy w sieci korzystając z komputera w kafejce internetowej (to właśnie tam najłatwiej o utratę poufnych danych).
5. Kupując w Internecie używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli zostaniemy oszukani, pozwoli to Policji ustalić takiego nieuczciwego sprawcę.
7. Płacąc kartą kredytową zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione (na dole "bezpiecznej" strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki – po "kliknięciu" na kłódkę powinna wyświetlić się informacja potwierdzająca tożsamość strony, a na końcu adresu – literki "https").
8. Zawsze kiedy otrzymamy ofertę e-mailem nie należy korzystać z tych linków, które nam przysłano - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki – w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
9. Pamiętajmy, aby zamawiając sprzęt zapytać "internetowego sprzedawcę", czy w paczce znajdziemy razem ze sprzętem również oryginalne oprogramowanie na płytach oraz instrukcję obsługi.
10. Kupując telefon komórkowy warto zapytać o ładowarkę oraz dowód jego zakupu – ich brak może świadczyć o tym, że telefon może pochodzić z przestępstwa.

Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

- Stosując powyższe zasady unikną Państwo rozczarowania. Jeśli mimo ich zachowania dojdzie do oszustwa pamiętajcie, żeby zachować całą korespondencję ze sprzedawcą, będzie ona stanowiła dowód w sprawie - mówi rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie Monika Kołaska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto