Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w szkołach w powiecie pleszewskim oprócz higienistek pojawią się również stomatolodzy?

red
Uczniowie polskich szkół do ukończenia 19. roku życia mają mieć zapewnioną profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz stomatologiczną. W każdej placówce ma być pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania lub higienistka szkolna oraz dentysta. Czy nie będzie to fikcja?

Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wchodzi w życie 12 września. Ma ona zapewnić dzieciom i młodzieży równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania czy typ szkoły.

kompleksowość działań

- Jest pierwszym tego typu aktem prawnym, który zapewnia kompleksowość oraz integrację działań sprawujących opiekę zdrowotną, czyli pielęgniarki oraz lekarza nad uczniami, a także podnosi znaczenie promocji zdrowia, profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej dla zachowania zdrowia - napisała w swoim oświadczeniu Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Świadczenia będą bezpłatne, finansowane przez NFZ. Za zapewnienie gabinetów pielęgniarce (higienistce) i dentyście odpowiada organ prowadzący szkołę, na przykład gmina, która musi udostępniać pomieszczenia nieodpłatnie. Sposób w jaki zalecenia ustawodawcy są realizowane mają monitorować wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka.

kolejne zadanie

Przed samorządami postawiono kolejne zadanie, na przygotowanie się do niego mają niewiele czasu. Pytanie o stan przygotowań szkół do realizacji ustawy wprawiło w duże zakłopotanie samorządy gminne w całym powiecie. Przygotowane są one do niej w połowie. Nie ma bowiem problemu z dostępem do higienistki czy pielęgniarki, z którymi szkoły na ogół wcześniej miały już podpisane umowy a w wielu placówkach przygotowana dla nich nawet gabinety.

Druga połowa ustawy, a więc zapewnienie opieki stomatologicznej, na miesiąc przed datą jej wejścia w życie wydaje się być dla samorządów nie do przeskoczenia i zdaje się, że wszystkie czekają na pomoc czy podpowiedź władz kuratoryjnych czy Narodowego Funduszu Zdrowia.

O możliwości realizacji ustawy martwią się dyrektorzy szkół. Gabinety szkolnej higienistki funkcjonują we wszystkich szkołach. Z kolei gabinetów stomatologicznych można szukać na próżno. Dyrektor pleszewskiej „Dwójki” Romana Kaczmarek przyznaje, że wspólnie z organem prowadzącym został ogłoszony projekt, ale żaden ze stomatologów nie zdecydował się na nawiązanie współpracy ze szkołą.

Aby sprostać wymogą ustawy są trzy wyjścia: zrobić gabinet w każdej szkole, podpisać umowę z prywatnymi gabinetami lub dentobus. -W Pleszewie urzędnicy skłaniają się ku rozwiązaniu nr 2. - Zostały skierowane zapytania do gabinetów na terenie gminy Pleszew, które świadczą usługi w ramach NFZ, z propozycją podjęcia współpracy. Czekamy na odpowiedzi. Jeśli nie będzie żadnej pozytywnej, bierzemy pod uwagę rozwiązanie nr 3 - podkreśla Anna Bogacz, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Pleszew.

Sami stomatolodzy także wątpią aby udało się zrealizować ustawę w obecnych realiach finansowych, Wprawdzie - jak nam powiedziała jedna z dentystek - nikt z nią na ten temat nie rozmawiał. Ale szczerze przyznała, że żaden stomatolog nie pójdzie do pracy na 8-godzinny etat za 5-6 tysięcy złotych. Większość w ogóle nie jest zainteresowana jakimkolwiek kontraktem z NFZ, nie tylko w ramach nowej ustawy. - Papierologii jest z tym mnóstwo a pieniądze żałosne - dopowiada dentystka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto