Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Polsce zostanie powołany rzecznik praw zwierząt?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Czy w Polsce zostanie powołany rzecznik praw zwierząt? Będę bardzo się cieszył, jeśli przepisy prawne pozwolą w przyszłości na taki ruch - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Z taką propozycją wyszli m.in.Robert Biedroń czy Szymon Hołownia. Petycję do Sejmu RP o powołanie instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt w sieci podpisało już ponad 56 tys. osób (stan na 21 lipca 2020 r.). Za jest również Jan Krzysztof Ardanowski. Minister podkreśla, że niezbędne jest dokonanie szczegółowej analizy stanu ochrony zwierząt w Polsce. - Chcę, przy wsparciu pełnomocnika, podjąć próbę - mam nadzieję udaną - i uporządkować postawy prawne na temat ochrony zwierząt oraz doprecyzować zasady funkcjonowania schronisk – opowiada.

Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego konieczne jest uporządkowanie prawne przepisów. Wszystko po to, aby zapobiegać m.in. coraz częstszym i narastającym konfliktom pomiędzy właścicielami, a organizacjami odbierającymi im zwierzęta. Ważne jest też zacieśnienie współpracy z lekarzami weterynarii, wzmocnienie samej inspekcji i jej odpowiedzialności. – Właściciele zwierząt są jedyną grupą społeczną w Polsce, której własność odbierana jest przez inne grupy, a nie przez aparat państwa – mówi minister. Jednocześnie zwraca uwagę, że rośnie ilość skarg od pokrzywdzonych w ten sposób właścicieli zwierząt. – Mamy tutaj do czynienia z dwoma elementami: czasem jest to interes biznesowy odbierających zwierzęta, a czasem dotyczy to samego trybu odbioru zwierząt – uzupełnia minister.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że rolnicy, w zdecydowanej większości, dbają o swoje zwierzęta. Dowodem na to jest zainteresowanie podwyższonym dobrostanem zwierząt. Już ponad 46 tys. gospodarstw złożyło wniosek do ARiMR na działanie dotyczące podwyższonych standardów utrzymywania zwierząt. Jak podkreśla szef resortu kończą się prace zespołu powołanego do opracowania podwyższonego dobrostanu zwierząt wszystkich gatunków gospodarczych. – Dostrzegam jednak problem związany z brakiem powszechnej edukacji i wiedzy na temat behawioru zwierząt, ich właściwości i kondycji – zaznacza minister.

Zwierzęta nie mają barw politycznych

Zwierzęta nie mają barw politycznych i należy się im dobre prawo – mówi pełnomocnik ministra ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski. – Musimy dyskutować, analizować i znaleźć kompromis – podkreśla pełnomocnik dodając, że w swojej pracy będzie chciał oprzeć się na ekspertach z różnych środowisk. – Rozmawiam i będą rozmawiał z organizacjami, które mają wpisane w swoje statuty ochronę zwierząt i z rolnikami utrzymującymi zwierzęta gospodarskie – dodaje. Za pilną sprawę uznaje obowiązkowe chipowanie zwierząt, aby było dokładnie wiadomo, kto jest ich właścicielem. – Niezbędna jest szeroka edukacja zarówno właścicieli schronisk, personelu w gminach, jak i inspektorów w organizacjach zajmujących się ochroną zwierząt – mówi pełnomocnik. Kurkowski wyraża również nadzieję, że w wielu przypadkach uda się poprawić prawo dotyczące ochrony zwierząt.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Gołuchów. Samochód osobowy uderzył w sklep w miejscowo...

Odpust w parafii św. Marii Magdaleny w Sośnicy

168 osób podzieliło się krwią w czasie akcji Pleszewskiego K...

168 osób podzieliło się krwią w czasie akcji Pleszewskiego K...

"Złożyłem formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie działań związanych z wypowiedzeniem konwencji"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto