Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w gminie Pleszew pojawią się nowe pojemniki na segregację popiołu?

red
Coraz więcej gmin w Polsce wprowadza selektywną zbiórkę popiołu. Pilotażowy program od 2017 roku prowadzi ZGO w Jarocinie. Czy wkrótce w Mieście i Gminie Pleszew powstanie nowa frakcja odpadów?

Wielu pleszewian ogrzewa się, korzystając z domowych kominków i indywidualnych pieców. A przy okazji produkuje popiół, który w sezonie zimowym trafia do pojemników na odpady zmieszane. W trosce o środowisko oraz coraz wyższe opłaty za odbiór śmieci radny Eryk Kowcuń dopytywał się, czy w Mieście i Gminie Pleszew istnieje możliwość selektywnej zbiórki popiołu. Taka segregacja jest coraz popularniejsza wśród samorządów.

- W okresie grzewczym popiół stanowi bardzo duży element wagowy pojemnika. Czy robimy coś w tym kierunku, aby ten popiół odbierać osobno - zastanawiał się radny Kowcuń. Przypomniał również, że gmina w ostatnich latach rozważała zakup sita, które miało odsiewać popiół, ale temat w ostatnim czasie mocno przycichł.

Władze Miasta i Gminy rozważają selektywną zbiórkę popiołu, ale obecnie jest to jeszcze mało opłacalne. - Zastanawialiśmy się nad zbiórką selektywną popiołu, ale po przeliczeniu kosztów okazało się, że nie jest to opłacalne - podkreślił zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek. Na cenę wpływ miałby zakup nowych pojemników, ustalenie tras odbioru oraz wzrost kosztów „na bramie”. - Póki co różnice pomiędzy popiołem, a odpadami zmieszanymi są tak niewielkie, że nie jest opłacalne uruchamianie dodatkowe odbioru - tłumaczył na ostatniej sesji Andrzej Jędruszek.

Obecnie Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie prowadzi w gminie Jarocin pilotażowy program zbiórki popiołu, który trwa od 2017 roku i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, dlatego prowadzone są rozmowy ze wszystkimi gminami, aby został on rozszerzony na pozostałe samorządy skupione w ZGO w Jarocinie. Szczegóły nie są na razie znane. - Nowe trasy mogą się pojawić, ale pod warunkiem, ze będzie to uzasadnione ekonomicznie - zaznacza Jędruszek.

Zastępca burmistrza przyznał, że w świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość zakupu specjalnego sita. Wcześniej funkcjonowało ono na byłym wysypisku śmieci w Dobrej Nadziei. - Będziemy myśleć o powrocie do tej działalności. Koszty pozwoli również ograniczyć własny kompostownik. Będziemy to rozpatrywać -mówił Jędruszek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto