Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pleszewscy nauczyciele dołączą do protestu i zastrajkują w trakcie egzaminów i matur?

RED
Związki zawodowe nauczycieli nie mogą dojść do porozumienia z rządem. Wszystko wskazuje na to, że po feriach w szkołach powiatu pleszewskiego zostanie przeprowadzone referendum, w sprawie przystąpienia do ogólnopolskiego protestu

O podwyżki dla nauczycieli starają się obecnie cztery związki: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Solidarność, Forum Związków Zawodowych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Największe z nich: ZNP oraz „S” przedstawiły rozbieżne postulaty. Pierwszy żąda podwyżki o 1000 zł. Przedstawiciele Solidarności chcą natomiast, aby pensja pracowników oświaty wzrosła o 15 procent. Czy w związku z brakiem porozumienie z resortem edukacji możliwy jest ogólnopolski strajk nauczycieli?

Takiej sytuacji nie wyklucza Piotr Kowalik, szef pleszewskich struktur ZNP i wiceprezes Oddziału Terenowego, pod którego skrzydłami znajduje się blisko 200 nauczycieli z powiatu pleszewskiego. Ze względu na okres ferii w województwie wielkopolskim żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Oddziały terenowe w tej sprawie muszą się wypowiedzieć do 31 stycznia.

Końcówka roku szkolnego może być naprawdę gorąca. Jak zdradza Piotr Kowalik, szef pleszewskich struktur ZNP nauczyciele mogą zastrajkować w kluczowych momentach życia szkół: egzaminów ośmioklasistów, egzaminów gimnazjalnych oraz matur.

Jednocześnie Zarząd Główny ZNP podjął działania w oparciu o ustawę o o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Teraz każdy z oddziałów terenowych musi podjąć stosowną uchwałę. Z informacji przekazanych przez Piotra Kowalika wynika, że takie czynności zostaną podjęte bezpośrednio po zakończeniu ferii zimowych. Dopiero wówczas w szkołach przeprowadzone zostanie referendum strajkowe i na podstawie opinii pracowników oświaty, będą podjęte dalsze kroki.

Wiele wskazuje na to, że nauczyciele pójdą śladem policjantów, którzy masowo poszli na zwolnienia lekarskie. Takie działania mają już miejsce w wielu szkołach naszego kraju. Piotr Kowalik w rozmowie z „Gazetą Pleszewską” przypomina, że nauczyciele w okresie jesienno - zimowych często przychodzą do szkół przeziębieni. - Jeżeli nagle się okazuje, że ilość zwolnień wzrosła, to tylko z tego powodu, że nauczyciele też mają prawo chorować - mówi stanowczo wiceprezes Zarządu Terenowego ZNP.

Pleszewski związkowiec w dużej mierze za zamieszanie w oświacie wini minister Annę Zalewską. Według niego jest ona oderwana od rzeczywistości. - Pani minister zapomina, że obiecanki, które wprowadza mają się nijak do tego, czy premier da jej pieniądze. Budżet został uchwalony i nie ma w nim pieniędzy, które obiecuje Anna Zalewska - podkreśla.

Jak komentuje Olga Zielińska, rzecznik prasowa oświatowej Solidarności Ministerstwo zaproponowało 15 proc. podwyżki, ale rozłożone w czasie (w każdym roku o 5 proc. - dop. red). Postulowana przez „S” 15-procentowa podwyżka miałaby natomiast obowiązywać od razu . - Naszym postulatem jest również uzależnienie pensji nauczycieli od średniego wynagrodzenia w kraju - dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto