Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy nasi uczniowie popłyną na Przylądek Horn?

RED
Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Opłynięcie Przylądka Horn to dla większości żeglarzy marzenie życia. Teraz przed szansą spełnienia tego marzenia staną uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. To wszystko z okazji przyjazdu do Pleszewa niecodziennych gości - przedstawicieli Bractwa Kaphornowców z Gdyni

Bractwo Kaphornowców, to elitarna organizacja, zrzeszająca obecnie ponad 600 marynarzy, którzy na polskich żaglowcach opłynęli tajemniczy i niebezpieczny Cap Horn.

- Do Pleszewa przyjechał grotmaszt Bractwa Kaphornowców kpt. Cezary Bartosiewicz oraz żeglarka, polarnik i dziennikarka morska Mira Urbaniak. Spotkanie zaaranżował żaglomistrz bractwa Zenon Jankowski z Pleszewa - tłumaczy Tomasz Wojtala, rzecznik Starostwa Powiatowego.

Spotkania z prawdziwymi „wilkami morskimi” odbyły się w Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica, Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych i Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie oraz w Zespole Szkół Przyrodniczo - Politechnicznej CKU w Marszewie. Lekcje przybliżały pleszewskiej młodzieży polską historię morską i dokonania polskich żeglarzy. Uczniowie obejrzeli interesujący film pt. „Kaphornowcy”. Jednocześnie w szkołach prezentowana jest wystawa „Polacy na Hornie”. Obecny na spotkaniach komandor Klubu Sportów Wodnych „VEGA” LOK w Pleszewie Witold Ruciński zachęcał młodzież do zapisów na kursy żeglarskie.

Kpt. Cezary Bartosiewicz ogłosił konkurs dla młodzieży pod hasłem „KURS NA HORN. Wychowanie, edukacja, planowanie przyszłości oraz profilaktyka uzależnień”. Po 5 uczniów z każdej szkoły, którzy najlepiej rozwiążą testy z tematyki żeglarskiej, wraz z opiekunami wezmą udział w dwudniowym rejsie jachtem morskim po Zatoce Gdańskiej na trasie Gdańsk - Hel - Gdynia - Gdańsk. Uczniowie będą stanowić załogę jachtu. W planach jest także zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu (w tym słynnej baterii artylerii nadbrzeżnej im. Heliodora Laskowskiego), w Gdyni statku-muzeum „Dar Pomorza” (będącego oficjalną siedzibą bractwa) oraz Muzeum Marynarki Wojennej. W II etapie konkursu uczniowie przedstawią na forum szkoły swoje autorskie prezentacje audiowizualne lub prace plastyczne na temat żeglarstwa i wypraw morskich. Najlepsi zdobędą przepustkę na konkurs testowy szczebla wojewódzkiego. W nagrodę wezmą udział w tygodniowym rejsie morskim na pokładzie jachtu lub żaglowca. III etap to ogólnopolski konkurs wiedzy o historii Polski morskiej. Finały odbędą się w połowie 2018 roku. Wystartują w nich laureaci etapów wojewódzkich z całego kraju z lat 2016-2018. Zwycięzca popłynie w rejs do Przylądka Horn w 2019 roku. Celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowań żeglarskich, poszerzenie wiedzy o morzu, kształtowanie odpowiednich wartości i postaw, zapobieganie uzależnieniom, sprawdzenie umiejętności i predyspozycji zawodowych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto